Jópeti erzsébet kérdezte:
Tisztelt Doktor Úr!
A lányomék befogadtak egy kis keverék kutyus, nagyon rossz körülmények közül, kb 6 hetesen. Most kb. 8 honapos, ivaros fiú. Valószínűleg Vizsla és Német Juhász keverék. Magas minőségű táppal etették, de sajnos elég sovány maradt. 8 hetesen már bélgyulladása lett. Folymatos orvosi kontrol alatt kikezelték, majd az oltási programját is megkapta. Az orvos átállíttatta az étkezését. A lányom főzött neki húsos csontból, hosszan főtt levest, amiben megfőzött zöldségeket (sütőtök, édes krumpli, cékla...), és qinoát, vagy kölest, illetve hajdinát. Mellette a javaslatomra kapta a Multivit Mega C-t és az Emésztő enzimes probiotikumot. Ezzel egészen rendeződött a széklete, de nem igazán gyarapodott, bár kicsit jobban nézett ki, de nagyon vékony maradt. Majd elkezdett köhögni, szörcsögni, kb. 2 hónapja. Kennel köhögéssel kezelték. Kicsit javult a helyzet, de továbbra is kevésbé volt terhelhető, és éjjszaka köhögött. Mindig azt mondták, hogy legyenek türelemmel, majd jobb lesz. Már a 4. orvos kezeli a kutyust, mert sajnos nem volt igazi javulás. Újra nagyon erősen köhögött, elesett volt, alig evett, és szinte állandóan ment a hasa. Vizsgálatokkal kizárták a szívférget, tüdőférget, parazitákat az emésztőrendszerében. Közben a Virovetet, és KinKongot elkedék adni neki, viszont az előbbi kapszulák mikor elfogytak azt már nem, mert nem volt komoly javulás. A mostani állatorvoshoz múlt pénteken vitték el a kutyust, aki megállapította, hogy tüdőgyulladása van. Volt labor, röntgen, sőt megnézték a kis szívét meg a pocakját ultrahanggal. Ő antibiotikummal kezelte, közben a javaslatomra kapja a Virovet, Probiovetet, 1-2 napja pedig az Emésztő enzimes probiotikumot is. Picikét talán jobb a helyzet, sokkal kevesebbet köhög már, több energiája van, eszik is, talán a széklete is rendeződni látszik, de borzasztóan sovány. Ma voltak újra kontrol vizsgálaton. A röntgen még mindig tüdőgyulladást mutat. Jövő héten venni akarnak altatásban a kis tüdejéből szövetmintát, hogy mi okozhatja az irritációt. Most a doktornő javaslatára megpróbálják olyan táppal etetni ami kíméli a kis emésztőrendszerét.. Nagyon aggaszt minket a kutyus állapota.
Van ötlete a Doktor Úrnak, hogy mivel segihetnénk neki megerősödni? Étrendkiegészítők, étrend, bármi ami segíthet?
Előre is hálásan köszönöm ha válaszol!
Dr. Molnár Gábor válasza:
Kedves Erzsébet! Sajnos a kutyák így járnak, amikor egymás után többször is antibiotikumokkal kezelik a szervezetét egy állatnak. Be kellene fejezni ezt a folyamatot és méregtelenítéssel egybe kötötött bélflóra visszaállító kezeléssel rendbehozni a kutyust. De közben a légzőszervi panaszokat , ami csak kicsúcsosodása ennek a rendszertelen kezelési sorozatnak -is kezelni kellene. Először ezt és ezt a csoamgot alkalmazzák egyszerre: https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/legzoszervi-betegsegek-kiegeszito-kezelesere/ https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/meregtelenites-tamogatasara-szolgalo-csomag/ ezeket még egészítsék ki a Digestive Enzymes & Probiotics és a Stomach & Bowel készítményekkel.
A tápláláát állítsák át feldolgozatlan élelemre pl. így: https://energy-vet.hu/taplalas/kutya-es-macska-tartos-taplalasa-iranymutato-etrend-husevo-allatainknak/
Semmilyen nem természetes parazita kullacs elleni kezelést ne adjanak neki.
Pl. ilyeneket adhatnak:
Megelőzésre bélférgek, tüdőférgek, szívféreg lárvák esetében az Annovetet alkalmazom: havi 1x 7 napon át, napi 2x 2 csepp/ 10 testtömeg kg dózisban.
Bolhásság és kullancsok ellen megelőzésre ezeket a termékeket használhatja: https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/supreme-immunity-illoolajos-bolha-spray/, https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/supreme-immunity-pet-shampoo-kutya-sampon/, https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/pro-guard-illoolajos-kutya-nyakorv/ .
Babesiozis megelőzésére az Annovet és a Strong Immune kiegészítők alkalmazása jöhet szóba. Fontos azt megjegyezni, hogy ezek a termékek kizárólag természetes összetevőket tartalmaznak a repellens hatás elérésére, így nem adnak 10%-os védelmet, azonban a fertőzés esélyét nagyon nagy mértékben lecsökkentik. Továbbá hozzájárulnak ahhoz is, hogy az állat saját immunrendszere megfelelő védettségi szintet adjon, amihez azzal járul hozzá, hogy nem blokkolja ezeket a létfontosságú sejtes immunitási folyamatokat.
üdv dr. molnar