0
NB
dec 15, 2023 06:41 DU. 1 Answers
Member Since Dec 2022
Subscribed Subscribe Not subscribe
Flag(0)

ordersrandom kérdezte:

Tisztelt Doktor Úr!

Egy másfél éves cica kapcsán keresem Önt.
Kor: 1,5 év
Nem: nőstény
Ivartalanítás időpontja: 2023.02.24.
- Laparoszkópos ivartalanítás történt és éreztem egy dudort a hasán 2-3 hónappal később, mint kiderült, egy apró hernia van az egyik seb helyén, de olyan kicsi, hogy azt javasolták, nem érdemes emiatt újból műteni.
Súly: kb. 4,7kg
Étrend: gabonamentes nedveseledel
Parazita elleni szer: Stronghold Plus (11.15.), tabletta (12.04.), előtte év elején volt március környékén Advocate
Oltás: első oltásprogram 2022. június-július
Emésztőrendszer, lehetséges érzékenységek:
- Antibiotikum tabletta formában gyomorpanaszt okozott, erős hányingert, 1-2 hétig nem jött rendbe az étvágya, ebben a betegségnek is lehet szerepe. Emiatt injekció formájában kapta az antibiotikumot az egy hetes kúra alatt.
- Napi két-három étkezés esetén előfordulhat, hogy nyalja az orrát, nyeldekel, ritkábban hány. Ezt megoldotta, hogy kisebb részletekre osztva kapja az ételt.
- Habzsolás vagy sav miatt a nyers étrendre való átállás 2. hetében visszajött az étel kb. 30 percen belül. Ekkor 4-5 hónapos volt.
- Ivartalanítás után 4-5 alkalommal hányt.

Kicsi kora óta rendszeresen visszatérő szemgyulladása van, amire Tobradexet kapott idáig. Tavaly év közben VetGuardot kezdtem neki immunerősítésre adni nem sok eredménnyel, majd EnergyVet termékeket (macska vírus csomag, Digestive Enzymes & Prob.). Amikor kezdődtek a felsőlégúti tünetek, akkor olyan is volt, hogy az Imunovet és a Multivit Mega C is elég volt, nem kellett szemcsepp.
4 hónapos korában kezdtünk nyers étrendre átállni (Mush), de két hét után étkezés után kb. 30 percen belül visszajött az egész, de utána nem volt rosszul és evett volna. Felmerült a sok/kevés sav, vagy habzsolás, erre nem tudtak mit mondani nekünk. De a nyersre való átállás a visszatérő szemgyulladás és az étrend-kiegészítők ételbe keverése miatt háttérbe szorult minden próbálkozás után.

Idén szeptemberben érkezett egy új kiscica a családba (lehet nem befolyásolta a kórtörténetet), neki féreghajtásra volt szüksége és így minden cica kapott 2 adagot (1 november, 1 december), érkezése előtti időben Tobradexszel kezelték és féreghajtó pasztával, azelőtt külső élősködőre kapott kezelést (Effipro, 08.22.). Pár héttel a kicsi érkezése után előjött a szóban forgó cica szemgyulladása, de más jellegű, mert komolyabb volt és sárgás váladék termelődött, előtte csak barnás könnycsepp volt és most lázas is volt, a kezelés mellett adott EnergyVet/SupremeImmunity termékek most nem hoztak enyhülést. Ezúttal antibiotikumot is kapott injekció formájában és a szokásos Tobradexet.
November 15-én kapott Stronghold Plust.
November 17-én azonban ugyanez jelentkezett még erősebb tünetekkel, erősen bedagadt a bal szem, bő világossárgás váladék, enyhe felsőlégúti tünetek. Azóta gyakorlatilag nem gyógyult még ki belőle. A szokásos Imunovet - MultiVit Mega C kombináció megint nem hatott, ajánlottak Viroplazint és LiysinViral Plust. A Tobradex szinte semmit nem javított az első héten, utána mellette romlott az állapota, közben Cytovetet használtam lemosásra és körömvirágot. A szemészeten vettek le mintát a váladékból, addig Dezacint és Cytovetes lemosást javasoltak. A héten, amikor szemészeten jártunk (12.04. hétfő), további riasztó tünetek jelentkeztek, letargia és nem mozdult egy helyről, enni is én vittem neki. Először arra gondoltam, a sok szemkezelés miatt kerül el. Pénteken nem láttam, hogy elmenne az alomra a szokásos időben, később éjszaka lehet, hogy használta. Szombat este azonban nagyon gyanús volt ez a viselkedés és sikerült rávennem, hogy sétáljon. Ekkor aprókat lépkedve tudott csak menni, nagy fájdalma volt. Az ügyeleten nem láttak semmit a RTG-felvételen, ismételten végeztek teszteket, amik negatívak lettek. Labort kértek. Átmenetileg Meloxicant kapott, vasárnap mintha segített volna, de utána megint elvonult és nem viselte jól az érintést sem. A laborral kapcsolatban kedden (12.12-én) konzultáltunk, a labor szerint minden rendben volt, annyit tudtak mondani, hogy a gerince érzékeny és menjünk további kivizsgálásra.
A szemészeti mikrobiológiai labor is 12-én érkezett meg, Stephalococcus pseudintermedius okozza, ami rezisztens a Tobramicinre, ezért nem hatott. Amíg a mozgásszervi fájdalom nincs kivizsgálva, addig a Dezacint javasolták továbbra is használni.
Mai nap, 12.15-én látták szakorvosok a cicát, az ultrahang nagyobb lépet mutatott, a lábnál lévő nyirokcsomó valamivel nagyobb, a vizsgálat és a RTG-felvétel pedig térdszalagszakadást (elülső kereszteződő szalag enyhe sérülése, kezdődő medialis csontlerakódás) mutatott ki mindkét oldalon.

További nyitott kérdés, hogy a gyulladás miatt kezdődött-e el ez a folyamat, vagy egy trauma okozta a szakadást és azért van gyulladás a szervezetben. (Legtöbbször velük vagyok, kisebb eséllyel érheti sérülés a tudtom nélkül.)
A közeli nyirokcsomóból vettek mintát, labor készül az SAA értékre, amit az ügyeleten nem volt lehetőség megnézni. Addig Meloxidylt szed továbbra is. Ha ezek nem mutatnak rá az okára, akkor egy feltárásos módszerrel történő mintavétel van soron.

1. Van olyan csomag/termék, amit ilyen esetben javasolni tud? Komplexnek tűnik a dolog, az állandó szemgyulladás miatt elképzelhető, hogy gyulladás van a háttérben. Felmerült bennem, hogy akkor egy mozgásszervi csomag tud-e egyáltalán segíteni, mert az nem a gyulladás okát célozza, hanem a tünetet. De lehet, hogy az ízület támogatása akkor sem árt? Vagy van más vitamin, amivel érdemes próbálkozni?
2. Azt mondták, hogy ha a gyulladás is volt előbb, akkor is legnagyobb valószínűséggel nem kell antibiotikumot szednie. Akkor mi okozhat gyulladást ebben az esetben, ha nem baktérium?
3. Érdemes és biztonságos a nyers étrendre megint megpróbálni átállni egy ilyen helyzet közepén? A betegség miatt az első szempont, hogy egyen, de ha elfogadja, rendesen eszik és az egészségét szolgálja, akkor belefogunk.
4. A szekrény tetején lévő házban szeret elbújni, naponta 1-2 alkalommal jön elő a toalett miatt. A fel-/lejutás kellemetlen, de ott érzi biztonságban magát (részben a másik 2 cica miatt is gondolom). A gyulladáscsökkentő előtt az alomból is nehezen mászott ki. Átrendezzem neki a dolgokat, hogy ne kelljen annyit ugrania, szükséges ezt korlátozni egy cicánál? Esetleg ilyenkor érdemes inkább berendezni neki egy nagy szobakennelt?

Hálásan köszönöm előre is a segítséget!
NB

0 Subscribers
Submit Answer
Please login to submit answer.
1 Answers
Sort By:
Best Answer
0
EnergyVet
dec 17, 2023
Flag(0)

Dr. Molnár Gábor válasza:

Kedves NB! Az ismételt antibiotikumok is kialakíthatták a lyukas bél szindromát , amely a tartós gyulladásos és allergiás állapot előidézője. Ezt a feldolgozott macska eledelek is súlyosbíthatják, a nyers étrend pedig sok parazita forrásnak teszi ki az állatot, főként ha a bél rendszer nem intakt, vagyis nem tökéletes hanem gyulladásban van, pl. a korábbi antibiotikumos kezelések hatására. Javaslom átállni erre : Feldolgozásmentes, keményítőt és gyorsan bomló szénhidrátot egyáltalán nem tartalmazó élelem adásával. Nem agyon főzött de párolt húsféle, 80%-90% húsféle (szín hús, porc , belsőségek) és 10-20 % főtt rostos zöldség ( cukkini , tök, répa, édesburgonya stb) kacsazsírral ízesítve. Továbbá ezt a csomagot alkalmazzák neki a lyukas bél szindroma regenerálására: https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/emesztoszervi-megbetegedesek-kiegeszito-kezelesere/ A kötőhártyát a Cytovet oldatával öblítsék rendszeresen és az Orl healt kapszuét is alkalmazzák a fej tájéki, szem gyulladások csökentésére. A szalag problémát egyenlő hagyják nyugotan, lehet hogy egy ízületi gyulladás okozza, ami a bél javulásával szintén regenerálódni fog. Üdv Dr.Molnar

Sign in to Reply
Replying as Küldés