Csepregi Ádám kérdezte:
Tisztel Doktor Úr!
5 éves staffi kutyámnak tavaly márciusban hasmenés kíséretében begyulladt a bűzmirigye. Állatorvosi javaslatra ekkor tápról nyers etetésre váltottunk. A hasmenés nem szűnt meg, bár amikor sok csontot kapott akkor szilárd volt a bélsara. Bélsár visszatartási problémái nem voltak. Több orvost is felkerestünk, mindenki csak annyit mondott, hogy renyhe bélmozgást tapasztal és diétáztassuk a kutyát. Idő közben pár alkalommal véres is volt a széklete, ekkor antibiotikum és probiotikum kúrát írt az orvos. A véres bélsár megszűnt, de a hasmenés továbbra is jelen volt, mivel minden orvosi tanácsot megfogadtunk és még sem javult az állapota, így elvittünk egy klinikára. Első körben vérvétel és bélsár vizsgálat volt. A vérévteli eredménye nagyon szép volt, egyedül a lipáz értéke volt magas (2.5x a maximum értéknek)míg a bélsár vizsgálat eredménye negatív lett. Itt a klinikán javasoltakat megfogadva, azonnal hipoallergén tápra váltottunk, valamint egy 2x5napos féreghajtó kúrát is elkezdtünk. Az első 5napos kúra után ismételten véres bélsár jelentkezett a kutyusnál. A bélsár viszont normalizálódott, nincs többé híg, vízes ürítés.
A belsárban néha belül is található vér, nem csak a felszínén. így visszamentünk a klinikára, ahol ismét megvizsgálták, kinyomták a bűzmirigyét, hogy nem e onnan véres a széklet, de nem talált a doktornő vért benne. Írt fel antibiotikumot, hogy ha belsőleg vérezne, akkor ne fertőzödjön el. Valamint 1 újabb vérvétel (ezúttal nagy-rutin míg az első vérvétel kisrutin volt). A nagyrutin lelelét átnézve minden érték normális (immár a lipáz is bőven határértéken belül van) kivéve az LDH, ami magasabb mint a referencia érték. A legutóbbi vizsgálat során azt az információt kaptuk, hogy a vérvétel eredményétől függően hasi ultrahang/endoszkópos vizsgálat jöhet szóban. Többször szóba került, hogy esetleg hasnyálmirigy problémája lehet (a magas lipáz érték is erre utalt), viszont a kutyusnak a bélsáron kívül semmi egyéb baja nem volt (játékos, érdeklődő, eszik és iszik minden probléma nélkül, fájdalom jelét nem mutatja). Az elmúlt napokban a véres bélsár is változó, van amikor élénk piros, van amikor alvadt vér jellege van, de előfordul, hogy 2napig nem is véres.
Kérdésem az lenne, hogy a leírtak alapján mire lehet következtetni (leginkább a magas LDH érték érdekelne)? Természetesen vissza megyünk a klinikára, de sajnos a Doktornőt nem tudtuk elérni (ünnep, valamint a Doktornő intenzív osztályon való tevékenykedése megnehezíti a dolgot).
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel,
Csepregi Ádám
Dr. Molnár Gábor válasza:
Kedves Ádám! A visszatérő véres bélsár vastagbél nyálkahártya gyulladásra utal, melyhez a bélfodri nyirokcsomók tartós gyulladása is társulhat. Ez pedig az LDH érték növekedésének a fő oka lehet. Ezt csak tetézi a hasnyálmirigy subacut gyulaldása is. Mindezek mőgött véleményem szerint a tartüós emésztési zavar és az un. szivárgó bél szindróma állhat. Így ennek a kezelése elengedhetetlen: https://energy-vet.hu/kezelesi-protokollok/emesztessel-kapcsolatos/lyukas-bel-szindroma/ Vagyis javaslom az BONE STRENGTH & JOINT PROTECTION komplex, EMÉSZTŐENZIMEK & PROBIOTIKUM komplex, PROBIOVET kapszula, KRILL OMEGA D3+K2 gél, CYTOVET kapszula, Regavet csepp, MULTIVIT MEGA C komplex kombinált alkalmazását. üdv dr. molnár