Tímea kérdezte:
Tisztelt Doktor Úr!
Levelem kissé hosszú lesz, de muszáj mindent leírnom, hogy választ kaphassak, ugyanis eléggé el vagyok keseredve.
Van öt gyönyörű cicám, mindegyik ivartalanítva, 2, 3 (2 db), 4 évesek, illetve az egyik már 14 éves. Soha semmi bajuk nem volt eddig, kivéve a 4 éves cicámnak az egyik szemét kezeljük kicsi kora óta, mert hályog van rajta, illetve apró piros foltok is. Illetve két cicám volt már nagyon megfázva, lázasak is voltak, de abból is felgyógyultak kezeléssel.
Nyáron találtam egy apró vak kiscicát, akit hazahoztam. Állatorvos látta egyből, sajnos a szemei menthetetlenek, mert az orvos szerint még mielőtt kinyíltak volna a szemei, valamilyen betegség megtámadta és megfelelő kezelés nélkül annyira károsodtak, hogy egész életére megvakult. Mellette a kiscica nagyon tüsszögött, szörcsögött, a szemei váladékoztak, illetve tüsszögéskor az orrából sárgás sűrű váladék távozott. Ez hetekig tartó kezelés után szerencsére megszűnt, most már hónapok óta semmilyen tünete nincs.
Viszont októberben az öt cicám közül az egyiknek a szemei bepirosodtak, először az egyik, majd rá egy hétre a másik, sárgás váladék volt benne és dörzsölte. Először úgy gondoltuk, megsértette valamivel, Tobradex-szel lett kezelve, két hét alatt helyrejött. Rá kb. másfél hétre újra kiújultak a tünetek, újabb kezelés, megint helyrejött. Két hét múlva a hályogos szemű cicámon szintén ugyanezek a tünetek voltak, így kiderült, hogy valószínűleg kötőhártya gyulladással állunk szemben. Ő is kezelve lett. Utána megint az első cica lett beteg és ez így folytatódott, míg végül egyszerre voltak betegek. Az orvos ekkor már herpesz vírusra gyanakodott, és e szerint kezeltük őket, így újra meggyógyultak. Illetve a többi cicámat elvittem beoltatni, mert sajnos nem lettek ez ellen beoltva. Kettőnél úgy tűnik, időben voltunk, mert ők szerencsére azóta se lettek betegek, viszont az egyikük a két oltás között szintén megbetegedett, őt most még kezelem, de nagyon nehezen hagyja magát, így lassan gyógyul.
Első kérdésem, lehetséges, hogy a kiscicától kapták el a betegséget? Sajnos nem voltam elővigyázatos, mert akkor még nem tudtam, hogy mi ez és kiengedtem hozzájuk az udvarra. De neki azóta sincs semmi baja.
Második kérdésem, hogy azt olvastam/hallottam, hogy ez a herpesz vírus, ha egyszer megfertőzi a macskát, örökre benne marad és bármikor kiújulhat, függetlenül attól, hogy kapott-e védőoltást vagy sem, mert az oltás nem véd ellene teljes körűen, csak ha elkapja, nem olyan súlyosak a tünetek. Ez igaz?
Harmadik kérdésem, ha egy cica már elkapta, de felgyógyult és utána kapja meg ellene a védőoltást - mint az enyéim -, annak ilyenkor már van értelme beadatni? Vagy ha megkapja az oltást és újra beteg lesz, hamarabb felgyógyul belőle? Ennyit segít neki az utólag beadott oltás?
Illetve a negyedik kérdésem, ami a legjobban aggaszt - ha már ilyen felelőtlen voltam, hogy nem oltattam be őket időben -, hogy azokat a cicáimat, akik folyamatosan megbetegszenek, már életük végéig kezeltetnem kell? Ez nem múlik el magától? Az az igazság, hogy bár nagyon szeretem őket, rengeteg pénzembe kerül egyrészt az orvosi ellátás öt cicára, másrészt a gyógyszerek, szemcseppek vásárlása. Illetve megoldani, hogy az egészségesek ne találkozzanak a betegekkel, ne egyenek, ne aludjanak együtt stb. Sajnos, mivel nem vagyok otthon egész nap, ezt nem tudom kivédeni. Tudom, hogy az én hibám, és megérdemlem, viszont őket nagyon sajnálom, mert nehezen viselik a kezeléseket. Állítólag a kezelés miatti stressztől is súlyosbodhatnak a tüneteik. Ez igaz?
Elnézést a hosszúságért, de szeretnék teljes körű választ kapni, hogy megértsem, mivel állok szemben, és hogy mire számíthatok az elkövetkezendő években.
Köszönettel:
Tímea
Dr. Molnár Gábor válasza:
Kedves Tímea! Az, hogy honnan kap egy cica fertőző betegséget azt biztosan nem tudom megmondani, de ami biztos másik cicától. De egy fertőzés csak akkor tud megeredni, ha arra az immunrendszerének a gyengülése miatt fogékony. Igen a herpes vírus lappangva ott van az idegdúcokban és ha gyengül valami miatt ( stressz, mérgezés, oltás, trauma, nem teljes értékű táplálkozás, nyomelem hiány, omega-3 zsírsav hiány, antioxidáns vagy vitamin hiány stb.) akkor újra aktívvá válhat. Így amit tehet az az, hogy megfelelő táplálással, hasznos kiegészítőkkel és kiiktatva a fentebb leírt immungyengítő faktorok nagy részét, olyan állapotban tartja a cicák immunrendszerét, hogy semmilyen vírus ne tudjon megeredni vagy ha meg is ered le tudja a szervezetük győzni és egészséges marad. Üdv Dr. molnár