Váradi Zsuzsa kérdezte:
Tisztelt Doktor úr!
Van egy kb 5 éve ivartalanított, 7 éves, kandúr maine coon cicám. A cica csak lakásban tartott, fertőző betegségekre szűrt, (negatív), 10 kg súlyú. Az utolsó egy évben nem kapott védőoltást. A cica Royal Canin Maine Coon száraz tápot kap valamint este nasiként egy fél tasak (50 g ) Félix nedves tápot. Időközönként nyers csirkemellet is szokott kapni ( más nyers húst nem eszik meg), illetve Purina One tápot is eszik néha. A cica kb 1 hónapja levert lett, mindentől félt, megriadt, nem evett, fogyott. Ultrahangos vizsgálat során semmilyen elváltozást nem találtak, a vérvételi eredmény szintén jó volt, enyhe fogínygyulladása volt. A cica kapott infúziót, antibiotikumot, Stomorgylt. Jobban lett, majd pár nap múlva ismét levert lett, elbújt. Ismét kapott infúziót, azt hiszem antibiotikumot is, megint jobban lett, majd ismét levert lett, illetve elkezdett hányni. A száraz tápból kb 3-4 szemet eszik, majd elkezd öklendezni és egészben visszahányja az ételt. Lefogyott 7,7 kg-ra mert bármit evett visszahányta. Ismét kaptunk antibiotikumot, illetve Cerucált. A cica a fajta tápot nem tudja megenni, pár szem után rögtön visszaöklendezi. Napjában 8-10 alkalommal etetem apró adagokban májkrémet, csirkemellet, nedves tápot adok neki úgy hogy felfelé nézzen evés közben így benne marad az étel. Royal Canin Kitten tápot vettünk neki, kis adagokban fenti módszerrel adagolva benne marad, de ha normál macska módjára eszi tálból akkor azt is kihányja. Evés közben nagyokat nyel, illetve hányás előtt is folyamatosan nyeldekel. Amióta kézből etetem visszahízott 8,1 kg-ra, és ha nem éhes a kedve is jó. Inni iszik, széklete vizelete rendben van. Bezopetet folyamatosan kapja, mivel a székletében sok szőr volt korábban. Látszik rajta hogy rettenetesen éhes de csak a fent említett módon marad meg benne a táplálék, és csak kis méretű , vagy apróra vágott eledel.
Tudna-e esetleg abban segíteni, hogy milyen betegségre utalhatnak a tünetek, milyen vizsgálatokkal lehetne megállapítani, hogy mi baja a cicának? Mit tehetnénk a gyógyulása érdekében?
Válaszát előre is köszönöm
Váradi Zsuzsa
Dr. Molnár Gábor válasza:
Kedves Zsuzsa! Sajnos itt valamilyen fokú nyelōcsō szűkülettel szamolhatunk, vagy reflexes én kialakuló gyomorsav görccsel. A nyelōcsō szűkület általában súlyos nyelōcsō sérülés után, vagy maró anyag nyelōcsōbe jutasa után szokott vissza maradni. A diagnosztika macska esetében igen nehéz ék igerkezik. Talán egy gyakorlott sebesz diagnosztahoz kellene fordulniuk a diagnózis megallapitasa ügyében. Üdvözlettel Dr Molnár