Andorfer Katalin kérdezte:
Tisztelt Doktor Úr!
2016.03.18-án fogadtam örökbe Bo nevű magyar vizsla kutyámat, aki 7 éves, ivartalanított szuka. Az ivartalanítás 2016. április hónapban volt. Az ivartalanítás nagyon megviselte Bot, bedagadtak az emlői és folyt belőlük a tej.
Mivel nem ürült a bűzmirigye 2017 októberében elvégeztek nála egy olyan beavatkozást, ami során valamilyen kémiai anyagot injekcióztak be a bűzmirigyeibe, amelyek ezek után nem termeltek folyadékot. Ezen beavatkozás alkalmával derült ki, hogy a farkát mechanikusan nem lehet vízszintes állás fölé emelni.
Ennek okán 2018. márciusában Bot elvittem egy ortopéd szakállatorvoshoz aki fizikai vizsgálatot végzett és röntgen készített. Megállapításra került, hogy Bonak a jobb térdén enyhe artózisa van és kiteltség látható. A gerincén több helyen, így a farkán is kifejezett spondylosis látható, a faroknál a csigolyaíven is markáns csontosodás figyelhető meg. Az állatorvos javaslata az volt, hogy amíg fizikai fájdalmat nem okoznak a fentebb leírt elváltozások addig nem kell műteni.
Mivel a jobb lábát séta közben nem terhelte ezért 2018. szeptemberében csináltattam egy ízületi ultrahangot az Állatorvosi Egyetemen ahol kiderült, hogy a jobb térdében a keresztszalag 75% el van szakadva, így Bonál 2018. októberében egy TPLO műtétre került sor. Ezt a műtétet körülményekhez képest jól viselte, a műtött lábát rögtön elkezdte használni.
2019. februárjában vettem észre, hogy újra nem terheli a műtött jobb hátsó lábát. 2019. márciusában kivették a jobb hátsó lábából az implantátumot. Az implantátum kivételekor ellenőrzés gyanánt az állatorvos megvizsgálta a gerincét és készült egy újabb röntgen felvétel is. Sajnos a fizikai vizsgálat és a röntgen felvétel alapján felmerült a gyanú, hogy Bonak porckorongérve van ezért még 2019 márciusában elvittem Bot MR vizsgálatra.
Az MR kimutatta, hogy az L7-S1 csigolyáknál egy Hansen I. porckorongsérv, míg a T12-13 csigolyáknál egy Hansen II. porckorongsérv alakult ki.
2019. májusában megműtötték az L7-S1 csigolyáknál lévő porckorongérvet, amely műtét minden eddiginél jobban megviselte Bot, sem enni, sem inni nem akart másfél héttel a műtét után kezdett csak el önállóan inni és enni. A műtét előtt és a műtét után is tudott járni. Ebből a műtétből felépült.
2019.augusztus végén Bo a kocsiból kiugrásnál felvonyított, de mozogni tudott, a séta végére azonban már csak nagyon lassan, a hátam mögött kullogott.
Elvittem fizikóterapeutához, állatorvoshoz, készült újabb MR felvétel de sem az állatorvosi vizsgálat sem az MR alapján nem volt indok egy újabb műtétre. Kapott nonszteroid gyulladáscsökkentőt amire javult is Bo mozgása, kedve, teherbírása. Bo ez év júliusától fizikoterápiára is járt.
Mindenezek ellenére 2019.09.26-án este egy rossz mozdulat után járásképtelen lett, állni tudott és nagyon instabilan járni is.
Természetesen állatorvoshoz vittem még aznap este, ahol kizárták, hogy nem mozgásszervi eredetű a járásképtelenség oka, kapott erős fájdalomcsillapítót és nonszteroid gyulladáscsökkentőt. Majd másnap reggel is elmentünk az állatorvoshoz és rákövetkező nap is sajnos az állapota nem javult ezért készült egy újabb sürgősségi MR és 29-én megműtötték Bo T12-13 csigolyájánál lévő sérvet.
2019.10.01-én mehettem Boért a klinikára. Bo sajnos nem tud járni, nem tudja szabályozni a vizelet és bélsár ürítését, fellépet nála egy húgyúti fertőzés, amely miatt 2019.10.05-én vettek hasfalon keresztül mintát, amit egy beöntés előzött meg.
Jelenleg Bo magától eszik, iszik, megtanult a mellső két lába segítségével felülni és már keveset tud is haladni a hátsó lábait húzva.
Rehabilitációs hám segítségével tartjuk a hátsó lábait és ily módon sétáltatjuk egyenlőre még csak naponta háromszor 10 percet. Tornáztatom, masszírozom, a hátsó lábain ingerterápiát is végzünk, a mellső lábait és a lapockáját pedig próbálom masszírozással lazítani.
A műtét utáni 2. és 4. napon is vizsgálta fizikóterapeuta a de a jobb hátsó lábán egyáltalán, a bal hátsó lábán pedig csak nagyon enyhe mély fájdalomérzetet állapított meg.
Bo nagyon rosszul viselte az erős morfin származékot tartalmazó fájdalom csillapítókat, mereven tartotta a nyakát és a mellső lábait tőle.
A vizelet vizsgálat eredménye az lett, hogy nem tenyészet ki bacilus a vizeletben így antibiotikumot nem kell szednie viszont a vizelete még mindig barna színű.
Jelenleg Bo még 2 napig kapja a nonszteroid gyulladáscsökkentőt és tegnap óta kap a húgyúti gyulladásra CystoCrue tablettát. Kap még milgammát, synoquint, a gyógyszerek miatt bélflóra helyreállító Promax pasztát, a bélsár ürítés megkönnyítésére Laevolac szirupot, valamint a nonszteroid gyulladáscsökkentő szedése miatt savlekötőt quamatelt.
Október 17-én viszem Bot akupunktúrás kezelésre.
A műtéti heg szépen gyógyul, Bo már majdnem visszanyerte az erejét és nagyon szeretne menni de nem tud ezért kezd elkedvtelenedni. Készül a méretére kutyakocsi de az csak 19-én lesz kész.
Mindent megteszek azért, hogy Bo teljesen felépüljön és ebben kérem a segítségét.
Mit tehetek azért, hogy Bo húgyúti gyulladása megszűnjön, valamint, hogy újra tudjon járni?
Elnézését kérem, hogy ilyen hossza írtam, szerettem volna teljes átfogó képet adni a Bo orvosi beavatkozásairól.
Üdvözlettel:
Andorfer Katalin
Dr. Molnár Gábor válasza:
Kedves Katalin! Nem kis tortúrán esett át már ez a szegény Bo kutyájuk. Sajnos nem egy két műtéttel hamarabb kérdezett itt, mert gondolatom szerint a kutya gerincsérveinek és szalagproblémáinak az okát eddig nem kezelték csak a tüneteket próbálták meg műtétileg hatástalanítani. Azok minden kellemetlen következményével együtt. Amennyiben még korábban kezdték volna el az itt javasolt kiegészítő kezelést, akkor biztos eredményben bízhattunk volna, így csak esélyes, de nem biztos a felépülés. Javaslom az alábbi csomag szereivel https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/mozgasszervi-es-gerincproblemak-kiegeszito-kezelesere/ min. 6 hónapon át kezelni a beteget, aztán kiderül , hogy még mennyire lehet visszafordítani az állapotát. De biztosra azért ne vegye, ebben a mostani állapotában. Üdv dr. molnár