Henrietta kérdezte:
Tisztelt Doktor Úr!
9 éves szuka rottweileremnél pár hete köhögést vettünk észre, jobb első lábára alkalmanként sántított, orra is elkezdett folyni (mindkét orrlyukon, átlátszó folyadék). Nem túl nagytermetű, 30 kilóról 28 kilóra fogyott 1 hónap alatt, étvágytalanná vált. Pénteken este belázasodott, elvittük orvoshoz vasárnapi rendelési időben (szombaton nem volt rendelés)
Hasi ultrahangon nem láttak eltérést. Vért vettek, szívférgességet nem állapítottak meg belőle. Lázmérés: 40 fok
Hematológia eredménye:
EOS# : magasabb, 1,84 tartomány: 0,04-1,62 között
EOS%: magasabb, 0,119 tartomány: 0,005-0,100 között
Lym% alacsonyabb: 0,096 tartomány: 0,120-0,330 között
RBC alacsonyabb: 4,31, tartomány:5,10-8,50 között
HGB alacsonyabb: 107, 110-190 között
HCT alacsonyabb: ,0299, 0,330-0560 között
Az orvos, mivel babesiára gyanakodott adott neki 1,4 ml IMIZOL-t, 1 ml dexafort. Hazaérve jöttek a mellékhatások: hasmenés, nyáladzás. Éjszaka is nyáladzott, erőtlen volt, kissé köhögött.
Másnap reggel evett, de később kihányta. Hétfőn hívott az orvos, hogy nem babesia a festék utáni eredmény alapján, de ír fel doxycyclin 200 mg-ot, 10 napi adag. Tegnap tudtam kiváltani a gyógyszert. Hazaérve tapasztaltam, hogy a kutyám megállás nélkül, szörcsögve köhög, mintha víz lenne a tüdejében. Hívtam ismét az állatorvost, aki némi hezitálás után javasolta a furon 40mg-os tablettát, 3x3!! adagban. Sokallottam ezt a mennyiséget, így csak egyet adtam neki, valamint estére élelemmel, vízzel beadtam neki az első adag antibiotikumot.
Jelenleg nem tűnik lázasnak, konzerves ételt elfogad, ugat, többnyire hason fekszik, sokat köhög. Mit javasol? Mit tudnék még tenni? Furon40 mg tablatta adagolásával kapcsolatban mi a tanácsa?
Válaszát előre is köszönöm,
Tisztelettel:
V. Henrietta
Dr. Molnár Gábor válasza:
Kedves Henrietta! A tünetek egy heveny fertőzésre, kennel köhögés-re utalnak inkább. Amit egy allergiás reakció is követett. A vízhajtót vegye el neki és csináltasson egy szív ultrahangot, nem e a szívelégtelenség váltja ki a tüneteket a háttérben. A tartós köhögés okai itt találhatók: ! A tartós köhögés oka több féle lehet, diagnózisa zárójelben : 1. Szívelégtelenség- (szív ultrahang, fáradékonyság mozgásra) 2. Légcső kollapszus- (nyaki és mellkasi Röntgen, a légcsövet összenyomva erősödik a köhögés), 3. Gyomor emésztési zavar – (reflux, általában etetés után pár órával bezárólag erősödik a köhögés) 4. Asztma -allergiás állapot, 5. Tartós hörgő gyulladás- lyukas bél szindróma következménye. Amennyiben sikerül a diagnózist megkapni akkor tudok rá segítséget adni. Üdv Üdv Dr.Molnar