Mariann kérdezte:
Tisztelt Dr. Molnár Gábor
9 éves Máltai kutyámnak a tegnapi labor eredménye szerint emelkedett az Amiláz és Lipáz értéke, más eltérést nem emeltek ki. A labor az én kérésem volt, nem betegség indokolta. Kutyusom közel 3 éve nyers étrenden van, melyet kisállat dietetikus állított össze. A heti menüjében szerepelnek fehér illetve vörös húsok, illetve heti 1X hal. Jelenleg heti 3X csirke hús, melyben a csontos vagy nyak vagy szárnyvég, heti 1X pulyka, csontos szintén csirke nyak vagy szárnyvég, heti 2X marha melyhez vagy kacsanyak, vagy darált csontos marha/szarvas, heti 1X hal, hozzá marha/szarvas csontos darált, illetve minden nap kap zöldséget és belsőséget.A doktornő szerint zsíros lehet az összeállított menü. Kiegészítő vizsgálatot egyenlőre nem javasolt. Szeretném tanácsát kérni, hogy a fentiek alapján milyen kiegészítőket javasolna, mellyel javíthatnám a hasnyálmirigy működést. Természetesen a dietetikussal is felveszem a kapcsolatot az étrend miatt. Korábban is használtam az energyvet termékeket nagy megelégedéssel. Segítségét előre is köszönöm Tisztelelettel Harangozóné
Dr. Molnár Gábor válasza:
Kedves Mariann! Az amiláz és lipáz emelkedése a hasnyálmirigy vagy a vékonybél fal gyulladásának az eredménye lehet, nem függ össze a zsírosabb étel adásával, annál inkább a túlzott mennyiségű táplálékkal, amelyek a szöveti zsír szintet emelik, vagyis az elhízással.
A./ Vékonybél fal gyulladás: Szervezet szintű gyulladás szokott a háttérben lenni és a lyukas bél szindroma van a hátterében. https://energy-vet.hu/kezelesi-protokollok/emesztessel-kapcsolatos/lyukas-bel-szindroma/.
B./ Ha a hasnyálmirigy gyulladás okozza az enzimek emelkedését, annak a kifejlődése az alábbiak szerit történek: Kialakulása: Gyulladás keltő folyamatok:
1. Zsírok gyulladáskeltő citokineket termelnek (Interleukin 1 beta, Tumor nekrózis faktor alfa, C reaktív protein stb.
2. Magas oxidációs fokú élelem fogyasztása (nincs elég antioxidáns az élelemben), hőkezelt, tartósított
3. Toxikus anyagok sejtkárosító hatása (ez a leggyakoribb rejtett ok)
4. Mikrobák
Heveny gyulladás kialakulása:
A ciklooxigenáz enzim termelte citokinek hatására, testszerte (bőr, légutak, bélrendszer, ízületek, savóshártyák, hasnyálmirigy, máj stb.) gyulladásos folyamatok alakulnak ki, melyeket rutin vér és vizeletvizsgálat deríthet föl: májenzim emelkedik, azotemia ( fehérje jelenik meg a vizeletben), hematuria ( vér jelenik meg a vizeletben), krisztaluria ( homok jelenik meg a vizeletben) jelentkezik.
Az aktív gyulladás jellemzői I. fázis:
• fokozott érpermeábilitás
• fibrin lerakódás
• leukociták beáramlása
• endothel aktiválás (kapillárisok csirázása)
• fibrin módosulás (extracelluláris proteázok által)
• váz jön létre a speciális endothel inváziójához
Ez a folyamat a hasnyálmirigy sejtek sérüléséhez vezet és megjelennek az emésztőenzimek a vérben is ( amiláz, lipáz, tripszin).
Ha ez az állapot tartósan fenn áll, akkor idült hasnyálmirigy gyulladás alakul ki. Ilyenkor az emésztőenzimek nem termelődnek megfelelően és emésztési zavarok alakulnak ki, táplálék emésztetlenség a következmény. Ezt az un. Tripszin szerű immunreaktivitásszint (ILT) vizsgálatával lehet kimutatni. Illetve a széklet EPI (emésztőenzim-aktivitás) vizsgálatával a székletben.
Ha időlegesen áll elő a gyulladás, akkor a hányással és a nagy hasi fájdalommal, önemésztő folyamatokkal jelentkező heveny hasnyálmirigy gyulladás jelentkezik.
Lehetséges kezelése: Heveny esetekben, a Multivit, Cell Protection, Adrenal support kombinációval történhet.
A gyakoribb idült formák esetén pedig: Emésztő szervek( gyomor és bélrendszer) csomag
üdv dr.molnar