0
Alexandra
szept 14, 2024 02:08 DU. 1 Answers
Member Since Sep 2024
Subscribed Subscribe Not subscribe
Flag(0)

Alexandra kérdezte:

Tisztelt Doktor Úr!
Szeretném a segítségét kérni macska leucosis tesztelési ügyben, mert jelenleg két különböző információt kaptunk, és tanácstalanok vagyunk...
Egy hete örökbefogadtunk egy kb. 9 hetes cicát: nagyon kedves tündéri kislány, eszik, iszik rendesen, alomhasználattal sem volt semmi gond még a legelső napon sem, minden rendben ment. Szerdán meg is látogattuk az állatorvost egy általános vizsgálatra, megkapta az első kombinált oltást (Nobivac Tricat Trio), valamint egy Milprazon tablettát és NexGard Combo rácsepegtető oldatot, mert kicsit bolhás volt - ez azóta úgy tűnik megoldódik. Eddig a pontig nem is volt probléma egyáltalán a vizsgálat során, viszont kértem egy FeLV-FIV tesztet is, melyet sajnos már nem sikerült elvégezni: a vérvételhez szükséges szorító már rákerült a cica lábára, de mikor a szőrnyírót beindította a doktor, a cica nagyon durván bepánikolt, fújt, karmolt, harapott mindenkit, menekült... Emiatt az incidens miatt a teszt elvégzését felfüggesztettük, majd pénteken újra nekifutottunk. Sajnos ez az alkalom sem volt sikeres. Már a váróteremben annyira félt a cica, hogy reszketett a hordozójában, és ez egyre jobban fokozódott mikor bementünk a rendelőbe. Erre az állapotra való tekintettel a doktornő azt javasolta, hogy ne erőltessük a tesztet így, amivel nyilván én is egyetértettem.
Azóta futottam egy kört telefonon egy másik állatorvossal, aki kijön házhoz, hátha ezzel csökkenthető a stressz, kevésbé lenne traumatikus élmény a teszt elvégzése, ha itthoni környezetben vagyunk. Ettől az állatorvostól azt az infót kaptam, hogy 8-9 hetesen a FeLV-FIV teszt fals negatív eredményt hozhat, és érdemes lenne megvárni vele a cica 6 hónapos korát.
Ezzel az a problémám, hogy van itthon egy másik cicánk is: 6 éves ivartalan kandúr, FeLV-FIV negatív, minden évben kapja a PureVax vagy a Leucofeligen oltást, féregtelenítőt szintén rendszeresen. A két cica még nem érintkezett egymással, elszeparáltan tartjuk őket egyelőre a kicsi FeLV-FIV teszteredményének hiányában és a bolhák miatt - erre egyébként a nagycica is kapott most a héten Milprazont és NexGardot is a biztonság kedvéért.
Egyébként a doktornőtől, akivel megpróbálkoztunk pénteken másodszor a teszt elvégzésével, azt az infót kaptuk, hogy a kislány cica ivartalanítását már 12 hetes kortól (és 1 kg fölött) lehet tervezni, így javasolta, hogy esetleg ezt lenne célszerű megvárni, és akkor altatásban elvégezni a vérvételt is a teszthez.
Ellenben a másik doktor, akivel telefonon beszéltem az otthoni ellátással kapcsolatban, 6 hónapos kortól javasolta a tesztelést. Ez azért eléggé sok idő elkülönítve tartani a kicsit a nagycicától, nem vagyok benne biztos hogy tartható lenne még +4 hónapon keresztül ez a helyzet... Nyilván mindkét cica egészsége és biztonsága az elsődleges cél, így a két eltérő felvilágosítás miatt nem tudom mi és mikor lenne a helyes döntés. Nyilván az lenne a legkedvezőbb, ha minél előbb megismerhetné egymást itthon a két cica, mert így mindkettőjük élettere korlátozva van, és ezt az állapotot jó lenne a lehető leghamarabb megszűntetni. Ahonnan elhoztuk a kicsit, ott benti tartás mellett, és csak az anyukájával és egy testvérével érintkezett, az anyacica bizonyítottan FelV-FIV negatív. Nálunk is szigorúan bent tartjuk mindkét cicát, és ez így is marad.
A körülmények és információk ismeretében szeretném kérni az Ön segítségét és tanácsát, hogy Ön mit javasol a jelenlegi helyzet mihamarabbi megoldására? Meg merjem kockáztatni, hogy a kicsi tesztelése nélkül összeengedem őket? A kicsi ivartalanításával tényleg számolhatunk már 1-1,5 hónap múlva? (bónusz kérdés: esetleg túlparázom az egész szituációt?)
Megtisztelő válaszát és közreműködését előre is nagyon szépen köszönöm!

0 Subscribers
Submit Answer
Please login to submit answer.
1 Answers
Sort By:
Best Answer
0
EnergyVet
szept 14, 2024
Flag(0)

Dr. Molnár Gábor válasza:

Kedves Alexandra! Az utolsó kérdésével meg is adta a válaszom. Igen, túlizgulja a helyzetet. Továbbá a FIV és FeLV sem obligát fertőző betegség így azt elkapni nem is tudják egymástól a cicák. Még ha a tudomány mást is állít róla. Akkor nem tudják egymásra áttvinni, ha az immunrendszerük jól működik. Persze a sok szintetikus anyag amit kaphatnak a cicák életük során ezt gyengíti, így azért nem alaptalan a félelme teljesen. De jobb ha az energiáitarra fordítja, hogy minden szintetikus vegyi anyagtól, gyógyszerekől, tartósító szerektől, rovarölőktől távol tartsa a cicákat. Bár ez már eddig sem sikerült teljesen ahogy levelében írta. Üdv Dr.Molnar

Sign in to Reply
Replying as Küldés