Rischák Félix kérdezte:
Tisztelt Doktor Úr!
10 éves, menhelyi keverék, ivartalanított (2009) tüneményes szuka kutyusunk van, 15 kg-os. Fit-fun bárányos, Fressnapf-os konzerv tápot kap, napi egyszer. Csontot nem eszik, mert úgy vettük észre, hogy olyankor a széklete kemény és erőlködik a kutya. Úgy véljük, a korához képest eleget mozog, egyrészt, mert hatalmas a kertünk, másrészt eljár velünk kirándulni is. Családtagként a lakásban lakik velünk, nyáron van kinn az udvaron.
Két témában kérem a véleményét/válaszát:
1. Vizelettartás (?)
Az utóbbi időben észrevettük, hogy alvás közben bepisil. Érdekes módon ez kizárólag a nappali alvásnál jelentkezik, éjjel sosem történt ilyen baleset. Jó időben, amikor kinn van az udvaron és alszik, akkor is csöpög a pisi.... (tehát nem csak a lakásban fordul elő). Lehet, hogy olyan mélyen alszik, hogy nem ébred fel a csurgatásra sem? Mit lehet tenni?
2. Hányás, füvezés
Információink szerint a kutya akkor füvezik és hány, ha sok a sava. Általában reggel jelentkezik ez a fajta legelési igénye, rögtön azután, hogy kiengedjük a házból rohan legelni..... utána pedig az ismert sárgás váladékos hányás... Úgy tudom, hogy Qamatel-lel szokás kezelni a savasságot, de én nem szeretnék gyógyszert adni az öreglánynak. Van-e valamilyen természetes, gyógynövényes készítmény, ami segítene a problémán?
Köszönettel várjuk válaszát!
Üdvözlettel:
Rischák Félix
Dr. Molnár Gábor válasza:
Kedves Félix! A vizelet csepegést a Gynevet, kingvet, Skelevet, Probiovet, Fytovet kombinációval kezeljék. A hányást először vizsgálják meg pH mérő csíkkal, - itt a honlapon is beszerezhető - aztán ha tényleg savas akkor igaz amit mondanak, de véleményem szerint savhiányos a kutya azért hány. Ez esetben a tartós gyomor emésztési zavar és a relatív savhiány van a háttérben. Ez esetben betain Hcl , később ha nem bizonyul elegendőnek pepszin adagolása is szükségessé válhat. Üdvözlettel: dr. Molnár