too.krisz kérdezte:
Tisztelt Doktor úr!
18 éves ivartalanított szuka bolognese kutyánk az elmúlt hónapokban az alábbi egyre súlyosabb problémával küzd:
Éjszakánként rendszeresen hány (sárga epés), savas jellegű felböfögése van, továbbá hasmenése. Mindegyik esetben bűzös végtermékkel. Emellett kellemetlen szagú a vizelete.
Az étvágya van, hogy napokra teljesen elmegy. A helyi orvos szerint rosszak a máj és vese funkciói, öreg.
Folyamatosan kap itthon Quamatelt, majd az utóbbi két hétben Pantoprazol tablettát (10mg/nap), továbbá Cerucal tablettát. Az orvosnál kapott Ringer laktát infúziót és alkalmanként Neovit B complex injekciót, valamint Catosal és Prevomax szereket.
Az utóbbi napokban ismét visszaesett az állapota, visszafogott az étvágya, amely csak esténként jön meg. Az elmúlt hónapokban 7kg-ról 4,8-ra fogyott!
Az UH vizsgálat alapján, a megnövekedett mellékvese miatt felmerült a Cushing kór lehetősége, azonban ez speciális vizsgálatokkal nem lett igazolva. Ez okozhatja a fenti panaszokat?
Mindezeken felül valószínű, hogy allergiája is van. Így normál esetben nyúlból készült húslevest kap az antiallergén száraztáp, vagy rizs, - vagy az utóbbi időben - a főtt tészta mellé. Víz fogyasztása változó, valamikor csak a húsleves levét fogadja el napokig, máskor esténként nagyon szomjas lefekvéskor (Majd az éjszaka közepén jön a hányás-hasmenés). Normál esetben kétszer/háromszor eszik naponta. Hosszú koplalás (étvágytalanság) után az étvágya úgy jön vissza, hogy először csak kekszet, főtt tésztát, natúr joghurtot fogad el, majd idővel a húst is.
A főtt nyúlhúst most sem fogadja el. Így az allergia miatt a Trovet rovarkonzervjét kapja főtt tésztával. Az étvágya most is rossz.
A leromlott vese- és májfunkciókat fel lehet még javítani valamilyen diétával, gyógyszerrel? Van még lehetőség ilyen idős kutyánál javítani az állapotán, csökkentve a rossz közérzetet, hányás-hasmenést?
Csatolom a legutóbbi labor és UH eredményét.
üdvözlettel:
Horváth Krisztián
Dr. Molnár Gábor válasza:
Kedves Krisztián! Igen, ezek a máj és vesfunkciós érékek még visszafordíthatók. A tartós emésztési zavar és a szivárgó bél szindróma kibillentette egyensúlyából a sejtes immunitást is, ami az allergiás tüneteket is megalapozta. A bélproblémák helyrehozatala és a bélflóra visszaálítása csoddát tehet a kutyus állapotával és a máj és vese állapota is rendeződhet. Legközelebb a kontrol vérvételnél a cisztatin C és/vagy az SDMA szintet is méresse meg, amelyekből a vesék károsodásának a foka is következtethető. Javaslatom ez a csomag tartósan alkalmazva kiegészítve még a Cytovettel is: https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/emesztoszervi-megbetegedesek-kiegeszito-kezelesere/https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/emesztoszervi-megbetegedesek-kiegeszito-kezelesere/ Továbbá olvassa el ezt: https://energy-vet.hu/kezelesi-protokollok/emesztessel-kapcsolatos/lyukas-bel-szindroma/ dv dr.molnar