Mária kérdezte:
Tisztelt Doktor Úr!
3.5 éves Labrador retriever ivartalanított (2023.10.10. szimmetrikus szőrhullás és hirtelen súlygyarapodás kísérte januárban) kan kutyámnak szeretnék betegségei kapcsán segítséget kérni, hogy természetes úton tudjam támogatni az állapotát/egészségét. Balu diszpláziás, allergiás és sajnos MRSP is fennáll nála. Jelenlegi problémánk, hogy jobb mellső lábára időnként terhelésre sántít, de lehetőség szerint az újabb ortopéd beavatkozástól szeretném megkímélni. 2024 februárban gödörbe lépett és lesántult a kutya. Carprodyl tablettával kezelték, melyre jól javult, de terhelésre súlyosbodott későbbiekben az állapota. Az ortopédia CT és RTG vizsgálat eredménye: kétoldali súlyos csípődiszplázia, enyhe közepes fokú kétoldali könyök diszplázia és mindkét váll ízületben sclerosis a biceps ín árkában, vállízületi biceps ín sérülést találtak. 2024-ben Balu hyaluronsavas/őssejtkezelést kapott.2024.05.02. Gépi altatásban kétoldali csípő és kétoldali könyök ízület feltöltése hyaluronsavval. Gyógyszer: Meloxidyl szirup 1x35 kg-ra adagolva 7 napig Synomax ízületvédő 5 ml/nap. A Meloxidyl okozta allergiás tünetre (nehézlégzés, orrfolyás, pánik) Ringer-laktát +G+D infúzió, Catosal,Quamatel, Neovit-B injekcióval kezelték.2024.05.13. Gépi altatásban kétoldali csípő őssejt beültetés. 05.14-én fájdalomcsillapítót kértünk Balunak. Morfium tartalmú injekció beadását követően nehézlégzés és remegés alakult ki.Dexadreson injekcióval orvosolták.2024.06.28. Bal vállnál fellépő fájdalom és sántaság miatt gépi altatásban artroszkópia történt. Gyógyszer: Kesium 500 mg 2x1,5 tabletta/nap, Carprodyl 120 mg tabletta 2x1/nap valamint Synomax 1x5ml/nap.2024.10.02. Bódításban két váll hyaluronsavas feltöltése.Gyógyszer: Carprodyl 120 mg tabletta 2x1 /nap.Balu több mint egy éve Synomax izületvédő szirupot kap folyamatosan kúra helyett. Eddig nem találtam megfelelő alternatívát. Nehezíti a választást a kutyus csirke és marha fehérje allergiája is.
Balut 2021-ben gyakori váladékozó fül és szemgyulladással kezelték 2022-ben a tünetek sajnos gyarapodtak. Megjelent a szőrhullás, hasmenés, fogyás, orrfolyás, elszíneződtek a mancs párnák és ujjközök. Az orvosnál gyomor és bélgyulladással kezelték. Diagnózisa csirkehús allergia volt. Gyógyszer:Metrobactin vénásan és otthon tablettában,Klion 1 amp. infúzióban, No-Spa 3 ml injekció,Tramadol 1,5 ml injekció,Ferdocat tabletta,Bravecto. Apoquel tabletta allergia erősödést váltott ki.(az addig viszketést nem mutató kutya folyamatosan vakaródzott. A gyógyszer elhagyását követően ez a tünet megszűnt.)A további gyógyszeres kezelés helyett eliminációs diétával szűrtem ki az allergéneket BARF etetés során, mivel az ajánlott tápok illetve a főzött házi koszt etetése nem vezetett javuláshoz. Balu az összes gabonára, nyúl, marha,szárnyas húsra allergiás tünettel válaszolt. Probiotikum és méregtelenítő gyógytermékeket használtam 3 hónapon keresztül.Jelenleg a súlya 36,20 kg. Jól Izmolt, szőre fényes, emésztése rendben van. Canis 100% tisztaságú párolt húsrolád (bárány,ló,lazac,kecske izom hús és belsőség) etetem kiegészítve zöldséggel és gyümölccsel valamint gyógytermékekkel 70:30.% arányban naponta 2 alkalommal testsúlya 2% -a számolt mennyiséggel. Az elmúlt időszakban már nem csak az ételallergiát kell szem előtt tartani hanem a különböző illatokra adott reakciókra is figyelnem kell. Az ivartalanítást követően nem használhatok nála semmilyen illatosított terméket. (pl. mancsápoló krémek, szőrápolók) A külső és belső paraziták elleni védekezés sajnos nem megoldott. Nagyon nehéz a választás , mert az ismert készítményekre és általában a szintetikus gyógyszerekre allergiás tünetek jelentkeztek ( pl.Bravecto, Nexgard Spectra,Milprazon Plus). Eddig csak természetes anyagokra támaszkodtam, de két esetben kullancsot kellett eltávolítanom.
Az MRSP diagnózissal 2024. novemberben szembesültünk. Balu bal mellső lábán közvetlenül a könyök felett lilás duzzanatból véres savós váladék ürült spontán.A sebből vett váladék bakteriológia tenyésztés eredménye Staphylococcus pseudientermedius fertőzés. A lábán kialakult sipoly többször begyógyult majd spontán újra ürült a váladék.Tisztítását otthon végeztem : Pharmadoct 3,6 %-s oldattal higítás nélküli öblítés, Betadinos átmosás naponta 5 alkalommal. 12 napig Rifamed 300 mg tablettából naponta 2x1 szemet a Quamatel tablettából 14 napig 2x1 -t szedett be. 2025 február 28-i kontroll eredménye, hogy a sipoly bezárult, nincs váladékozás. További gyógyszeres kezelésre nincs szükség. Novembertől 11-től egészen március 13-ig kiegészítésként DM Guard illetve Vetri DMg immunerősítőt, Gastroferm probiotikumot és Synomax izületvédőt kapott a kutya.Felhívták a figyelmemet, hogy az alkalmazott gyógyszer csak csökkenti tudta a csíraszámot. A fertőzés fellángolhat újra. Sajnos teljesen tanácstalan vagyok, hogy milyen megelőzésre van lehetőség.
Oltások: 2024.03.22 Versican Plus DHPP! , Versican Plus L4 2024.05.24. Rabisin R
Kedves Doktor Úr, segítségét előre is köszönöm.Üdvözlettel Mária
Dr. Molnár Gábor válasza:
Kedves Mária! A leírása alapján olyan medikaciokban részesült az évek során az állat, hogy még az csoda hogy nem kapott gyógyszer mérgezést. A változások eléréséhez valódi szemlélet váltásra lenne szükség. Mely felé ez a kérdése is bizonyítékul szolgálhat. A tünetek jelentős részének a hátterében a lyukas bél szindróma áll, amelyet a sok féle bél károsító vegyi anyag, gyógyszer váltott ki. Olvassa el ezt a cikket és tegyen meg mindent amit ebben írtam: https://energy-vet.hu/kutya-lyukas-bel-szindroma/ Továbbá a paraziták elleni védekezésben ezeket kövesse:
Megelőzésre bélférgek, tüdőférgek, szívféreg lárvák esetében az Annovetet alkalmazom: havi 1x 7 napon át, napi 2x 2 csepp/ 10 testtömeg kg dózisban.
Továbbá a GUARDIAN kapszulát is alkalmazza az összes féreg ( szívféreg is és a egysejtű véglények (Giardia, Babesia) elleni megelőzésre és terápia kiegészítésére. 3 hetes kúrában napi 2x 2 mini kapszula vagy 2x fél normál kapszula dózisban/ 10 testtömeg kg dózisban. 3 havonta egy 3 hetes kúra elegendőnek bizonyul a paraziták elleni megelőzésben. Továbbá a Babesiozis megelőzésére a Strong Immune kiegészítő alkalmazása jöhet szóba, melyet észrevett kullancs csípés esetén 5 napon át szükséges alkalmazni. Melyet a Guardian fenti dózisával is lehet támogatni.
Bolhásság, kullancsok és szúnyogok ellen megelőzésre ezeket a termékeket használhatja: https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/supreme-immunity-illoolajos-bolha-spray/, https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/supreme-immunity-pet-shampoo-kutya-sampon/, https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/pro-guard-illoolajos-kutya-nyakorv/ .
Fontos azt megjegyezni, hogy ezek a termékek kizárólag természetes összetevőket tartalmaznak a repellens hatás elérésére, így nem adnak 100%-os védelmet, azonban a fertőzés esélyét nagyon nagy mértékben lecsökkentik. Továbbá hozzájárulnak ahhoz is, hogy az állat saját immunrendszere megfelelő védettségi szintet adjon, amihez azzal járul hozzá, hogy nem blokkolja ezeket a létfontosságú sejtes immunitási folyamatokat.
https://supremeimmunity.hu/betegsegek/#1723224163299-28521d14-9feb
Azt tapasztalom, hogy ha soha nem kapott egy kutya kullancs elleni méreganyagot tartalmazó kezelést (nyakörv, csepp, tabletta) akkor hiába csípi meg akár 100 kullancs is, akkor nem lesz babesiás. De ha ezek a mérgek gyengítik az immunrendszerét és kiürülnek annyira a vérből, hogy a kullancs ellen ölő hatással már nem bírnak, akkor, ha egy kullancs is megcsípi az tuti babesiás lesz.
Vagyis ki kellene a szervezetből méregteleníteni az összes korábban kapott szer maradványait és helyette természetes anyagokkal védeni a kutyát, azután, ha még is megcsípi kullancs az nem fog tudni megeredni. De ilyenkor biztos, ami biztos még 5-7 napos Strong Immune kapsz. és Guardian kapsz. kezelés szükséges.
Üdv Dr.Molnar