Dominik kérdezte:
Tisztelt Doktor Úr!
8 év körüli Labrador keverék kutyusunk tünetei:
-Március 10: hányás, étvágytalanság, bágyadtság, heves szívverés, légzési nehézségek.
-Március 11: Elvittük állatorvoshoz, aki méhgyulladás gyanúja miatt ultrahang vizsgálatot csinált, és azt mondta, hogy NEM szervi probléma van a kutyussal, majd adott neki 3 injekciót. Azt javasolta ne egyen, és vigyük vissza másnap.
-Március 12: Visszavittük, majd ismét kapott egy injekciót, és azt mondta diétáztassuk. Az ételt nem fogadta el.
-Március 13: A kutyust elvittük egy másik állatorvosi rendelőbe, ott vettek tőle vért, és a következő ellátásban részesült:
#LABOR - biokémiai paraméter (3 db)
#LABOR - glükóz-mérés (1 db) 6,3mmol/l
#LABOR - hematológiai vizsgálat (Giemsa-festéssel) (1 db)
#LABOR - profilok - általános (1 db)
#Vizsgálati díj kutya/macska (1 alkalom)
#Branüle 18G (zöld) (1 db)
#Ringer inf. 500 ml (400 ml)
#Duphalyte inf. 500 ml (20 ml)
#Cerenia inj. 20 ml (3 ml)
#Buscopan compositum inj. 100 ml (3 ml)
#Veyxyl LA 200 inj. 100 ml (3 ml)
#Enroxil 5% inj. 100 ml (3 ml)
-Március 14: A labor eredmény alapján azt mondták, hogy súlyos veseelégtelenségben szenved a kutya. Infúziós kúrát javasoltak. Aznap meg is kapta a rendelőben az infúziót.
Vérkép: https://drive.google.com/open?id=0B93qj47VqGXrM2ZzVWp1Z3VqY1VxYkh3ZmwzV2JfSzdVVFNV
-Március 15: Itthonra beszereztünk infúziót és folytattuk az infúziós kúrát, ennek hatására valamilyen szinten visszatért az étvágya.
-Március 16: Megkértük az orvost, hogy csináljon kontroll vizsgálatot a méhéről, hogy végleg kizárhassuk. Továbbá megnézték a veséjét is, és azt mondták, hogy krónikus veseelégtelenségre utal az ultrahang.
-Március 17: Az infúziós kúra utolsó napja.
-Március 19: Egy állatorvos ismerősöm javaslatára folytattam az infúziós kúrát. Mivel több helyre kapott már kanült, ezért a vénái már nem voltak túl jó állapotban. Az infúziós kurát bőr alá adva folytattuk.
-Március 22: Egy újabb állatorvos azt mondta a vérképére, hogy gyulladás van a háttérben, ezért adott neki Enroxil antibiotikumot és Rheumocam gyulladáscsökkentőt. Illetve még 6 napra elegendőt, tabletta formában.
-Március 23: Megkapta az utolsó adag infúziót bőr alá.
A két hét alatt összességében javult a kutya állapota, viszont eléggé ingadozó az étvágya, jóval kevesebbet eszik mint a betegsége előtt. Nagyon fáradékony, és az emésztése is igen lassú, az első széklet az evés kezdetétől számítva 1 hétig tartott.
Az antibiotikumot kapja folyamatosan, viszont a gyulladáscsökkentőt nem mertem beadni neki, mert az ellenjavallatok között szerepel a veseelégtelenség.
Illetve a heves szívverése és a légzési nehézségek megszűntek az antibiotikum szedése óta.
A krónikus veseelégtelenség magyarázza a magas fehérvérsejt számot, vagy valóban gyulladás lehet a háttérben?
A gyulladáscsökkentőt adhatom neki ennek ellenére?
Köszönettel,
Dominik
Dr. Molnár Gábor válasza:
Kedves Dominik! Ez a fórum nem arra lett kitalálva, hogy ilyen bonyolult eseteket, vizsgálat nélkül megoldjunk. Kérem vigye vissza a kutyát az állatorvosukhoz, esetleg más kollégához is, aki vizsgálat után segíthet pontosítani a diagnózist. Gyorsan kell cselekedniük. Ami biztos, hogy vérvizsgálat eredménye valóban súlyos veseelégtelenséget mutat. Az nagyon FONTOS, hogy a méh gennyes gyulladását kizárják, mert az ha fenn áll ilyen tartósan, akkor tönkremennek a kutya szervei, máj , vese. Nem kizárt más ok sem, de toxikózis és gyulladás is lehet a háttérben. A gyulladáscsökkentők adása általában idült vesebeteg állatnak nem javasolt, azok vese terhelő hatása miatt. Üdv dr. Molnár