Nóra kérdezte:
Tisztelt Doktor úr,
Az alábbi kérdésben szeretném kérni a szaktanácsát.
Van egy 7 éves ivartalanított nőstény, 4,5 kg-os cicám, akinél 4 hónapja az alábbi légúti tünetek jelentek meg, amik az eddigi állatorvosi kezelések (antibiotikum, gyulladáscsökkentők) után is visszatérnek néhány hét után:
- orrfolyás
- orrdugulás (próbálja tisztítani az orrát, mert a váladéktól olykor nehezen kap levegőt)
- szemkönnyezés (nem váladékos a szeme, csak gyakran könnyezik, átlátszó váladékkal)
Láza nincs.
Többször is voltunk már vele állatorvosnál, kapott antibiotikumos kezelést, a szemkönnyezésére Tobradex szemcseppet, az antibiotikum után kb. másfél hétig tünetmentes volt, de utána sajnos újra visszatértek ugyanazok a légúti tünetek.
Nem sokkal később egy másik állatorvos átmosta az orrüregét, azután már kb. 3 hétig volt tünetmentes, de sajnos utána is visszaesett.
Egy hete újra átmosták az orrüregét, azóta újra megszűntek a tünetei, de attól tartok, hogy sajnos ez is csak időszakos lesz. A legutóbbi orrüreg tisztítás közben kenetet vettek az orrváladékából és elküldték szövettanra, ahonnan a pdf-ben csatolt eredményt kaptuk. Az állatorvos szerint orrnyálkahártya gyulladása van és ha a mostani orrtisztítás után is előjönnek a tünetek, orrüregi endoszkópos vizsgálatra lesz szükség, aztán pedig biopsziára, amit ha lehet, szeretnék elkerülni.
A sok jó tapasztalatot olvasva szeretném én is kipróbálni cicámmal az Energyvet termékeket, hogy a légúti tünetei végleg elmúljanak és a valószínűleg kezdődő limfómáját megszüntessük.
Ebben szeretném a segítségét kérni, hogy mely termékeket ajánlaná neki a gyógyulása érdekében és milyen adagolásban, mennyi ideig adjam, hogy hatásos legyen.
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Dr. Molnár Gábor válasza:
Kedves Nóra! A tartósan visszatérő orrnyálkahártya és kötőhártyagyuladás nem a semmiből jött. Ezek allergiás alpon létrejövő folyamatok amelyek a lymphpid sejtek kolonizációjával is járnak. A kiváltó közvetlen ok pedig a lyukas bél szindroma, melynek itt tud utána olvasni: https://energy-vet.hu/kezelesi-protokollok/emesztessel-kapcsolatos/lyukas-bel-szindroma/ Ezt pedig a tartósítószeres, szintetikus vegyi anyagokat tartalmazó takarmány és a kezelés során alkalmazott vegyi anyagok antibiotikumok váltanak ki és rosszabbítanak. A kezelésre két irányt kell egyszerre követni + táplélékváltást.
1. A lyukas bél problémát kezelni: https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/emesztoszervi-megbetegedesek-kiegeszito-kezelesere/
2. A légzőszervi tüneteket kezelni: https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/legzoszervi-betegsegek-kiegeszito-kezelesere/
3. Táplálkozást átállítani, úgy , hogy csak egy tipusú fehérjeforrást tartalmazzon az étel:
Feldolgozásmentes, keményítőt és gyorsan bomló szénhidrátot egyáltalán nem tartalmazó élelem adásával. Nem agyon főzött csak forrázott, vagy nyers húsféle, 80%-90% húsféle (szín hús, porc , belsőségek) és 10-20 % főtt rostos zöldség ( cukkini, főzőtök, kelkáposzta, répa, édesburgonya stb.) kacsazsírral ízesítve. Ezt alkalmazva figyeljen a rendszeres parazita elleni kezelésekre is, melyeket természetes anyagokkal végezzen.
Allergiás, gyulladásokra hajlamos állatoknál a húsfélék legyenek megfőzve!
Üdv Dr.Molnar