Darnyi Ágnes kérdezte:
Tisztelt Doktor úr!
Kiskutyámat menhelyről hoztam el kb. 1 évesen és hányósan. Ennek immár 5 éve. A kutya mostanra sportos, testsúlya 10 kg, border collie-foxterrier-jack russel terrier jellegzetességei vannak, de biztosan volt más is a buliban. Rendszeresen oltott (veszettség+kombinált), 1 évesen ivartalanított kan. Nem szed semmilyen tablettát, gyógyszert. Az élősködők ellen nyakra cseppenthető Advantix oldatot kap 2 havonta. Túrázás előtt még lefújom Insecticide 2000 spray-vel.
Sikerült szoros köteléket kialakítanunk, az állat nyugodt, energikus, jó étvágyú, játékos, érdeklődő. Azonban a kutyánál a normálisnál lényegesen többször előforduló, szinte rendszeres hányás miatt sokat küzdöttünk. Tápról hamar áttértünk BARF étrendre dietetikus segítségével, a megfelelőbb táplálás érdekében. A tápnál csak falási hányás volt, gyorsan visszaette és bent is maradt. A BARF-fal a hányások száma nőtt és megjelent a legelés is. Alapvetően kétféle hányást produkált Pocak kutyám: az evés utáni barna hányást (kapott habzsolásgátló tálat, de nem használt), és az epehányást, ami általában 8-12 órával evés után jelentkezett. Ebben emésztetlen csontdarabok is voltak pedig már csak darált kacsanyakat vagy csirkeszárnyvéget adtam kis mennyiségben. Dietetikus tanácsára vettem Önöktől Probiotikum kapszulát, kapott spéci főtt-aprított zöldeket, de semmi változás.
Aztán 1,5 hónappal ezelőtt kezdődött az új mutatvány: akár fél óráig is tartó, egy-két száraz köhentéssel kezdődő öklendezés és habos fehér anyag kihányása. A tünetek minden nap, alkalomszerűen jelentkeztek majd eltűntek, de sem levertség, sem nyelési fájdalom, sem láz nem mutatkozott, étvágya mint a vas, kaki szuper, és lefutott ha csak 20 km/h-val bicikliztem mellette. A helyi állatorvos légúti fertőzésre kezelte, 10 nap Sumomed, eredmény semmi. Ezután profinak vélt állatklinikára vittem, ahol volt mellkasröntgen, többféle vérvizsgálat, vérvétel szívféregteszthez (szerológiai és Knott). A mellkasröntgen negatív, a légcső is tiszta. A laborleletek beérkezéséig a kutya 8 napig nyákoldót szedett (Bisolvon por 8 napig). Néhány napig jobban volt, majd minden kezdődött elölről.
A beérkező laborlelet technikai megjegyzésében jelezte, hogy a Knott-tesztet a vérminta elégtelensége miatt nem tudja elvégezni, a CRP vizsgálatot szintén nem, mert a minta hemolitikus. A többi negatív. Ezeket az infókat a klinika azzal a kísérőlevéllel küldte el számomra, hogy minden eredmény negatív. Ráadásul nem is a kezelőorvos jelentkezett. Ha én nem veszem észre a hibát, ki sem derül. Ezen a ponton elvesztettem a bizalmamat bennük, diagnózis nélkül maradtunk. A tünetek viszont továbbra is feltűntek intermittáló módon.
Így az interneten elérhető szakmai anyagok alapos tanulmányozásába kezdtem és arra a következtetésre jutottam, hogy a kutyámnak nincs légúti fertőzése. Azonban valószínűleg a gyomorsava nem elég erős a csont emésztéséhez és ezt köhögte fel. Gyengébb és több sav lehet a gyomrában. Ezért kivettem étrendjéből a csontot, most naponta 2-szer 100 grammot eszik, 40%-ban tápot, a többi pedig nyers sovány hús, belsőségek, zöldpacal. A váltás után a fehérhab-köpés egyik pillanatról a másikra megszűnt. Sőt, abbamaradt a hányás és a fűevés is (teljesen!). Három hete semmi gond. A biztonság kedvéért megrendeltem Önöktől a Stomach Digestive Helpert. Remélem, ez a megfelelő termék Pocak emésztésére.
Ami miatt aggódom, hogy a 40%-nyi táp biztosítja-e számára azokat az anyagokat, amiket eddig a csontból nyert ki. Ha nem, mit tehetek? Megfelelő ez a vegyes étkezés hosszútávon? Szükségesnek látja-e még valamelyik készítményük szedését?
Tisztelettel kérem szíves véleményét,
Köszönettel: Darnyi Ágnes
Dr. Molnár Gábor válasza:
Kedves Ágnes! Igen jó az eszmefuttatása. Így megszüntethetők a tünetek. Ilyen esetekben én ezt a csomagot szoktam alkalmazni, amivela mostaninál még jobb eredményt fog elérni: https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/gyomorsav-problemak-kieeszito-kezelesere/ Üdv dr.Molnar