H. Klára kérdezte:
Tisztelt Doktor Úr!
Segítségét, tanácsát szeretném kérni. A kutyusomnak március 30-án volt egy epilepsziás rohama. Hirtelen kezdődött, minden előzmény nélkül, kb 1 percig tartott, azután lassan magához tért. Szája nem habzott, nem hányt, nem ürített közben. Természetesen másnap mentünk az orvosunkhoz, akkor már teljesen tiszta tudattal, ő azt mondta, hogy az első után nem adna gyógyszert (ennek örültem), de ha ismétlődne, akkor el kellene kezdeni gyógyszerezni (ezt nem szeretném), és MR-t javasolt – ezt az életkorára való tekintettel, az altatási kockázat nem szeretném vállalni.
A kutyus 20 kg, pontos korát nem tudom, minimum 13 éves, utcáról szedtem össze 12 évvel ezelőtt. Keverék, ivaros kan, műtét, gyógyszeres kezelés, oltás, az elmúlt egy évben nem volt, illetve egy gyógyszert szed folyamatosan, erről lentebb írok. Fél éve kapott Drontal Plust, illetve kb másfél hónapja Advantix spot-ont. Korához képest aktív, jó általános állapotban van.
Jelenleg tápot eszik - Happy Dog Supreme Sensible Neuseeland – mivel ezt egy könnyen emészthető tápként hirdetik. Időnként fútt húst (pulyka, csirke, máj) is kap. Ezt megelőzően nyers étrenden (prey) volt jó egy évig, de az utolsó időszakban már nem fogadta el, illetve az ez év februári labor lelete nem volt túl jó (emelkedett májenzimek, és terhelt hasnyál – ez utóbbit, egy laborhoz értő ismerős mondta nekem, az orvosunk nem említette). A nyers etetést megelőző 2017-es laborja tökéletes volt, és nem tudom, hogy az időközbeni kedvezőtlen változás összefügghet-e a nyers hús evéssel. Egyébként elég válogatós, de a tápot most szívesen eszi, sőt úgy veszem észre, hogy falánkabb, nagyobb az étvágya az utóbbi időben.
Két éve Vitofyllint szed orvosi javaslatra – akkor említette egy doktornő az epilepszia gyanút -, amikor hosszú órákat nálunk töltve figyelte Picúrt – révedezés a semmibe, ugatás a semmire, föld, padló, szőnyeg nyalogatása, lábának, testrészeinek nyalogatása, nyelv öltögetés. Az említett doktornő javasolta a Vitofyllin elkezdését és folyamatos szedését, ez az egyetlen gyógyszer amit rendszeresen szed (100 mg-osból napi 1 szemet), illetve vitamin B komplexet, valamint egy hónapig Máriatövis olajat adtam neki májvédőként. Orvosunk a labor után Legalont javasolt, de attól az első beadott szem után rosszul lett - imbolygott, remegett, összecsuklott, mint akiből minden erő elszáll. Egy jó hónapja kétszer is produkálta még pontosan ugyanezeket a tüneteket – ez nagyjából egybeesett az Advantix spot on használatával. Jó pár évvel ezelőtt szintén ugyanez volt egy Pratel tabletta után. Meggyőződésem tehát, hogy ezeket a rosszulléteket bizonyos gyógyszerek ható, vagy segéd-, ill. vivőanyagai okozhatták.
Picúr hozzám kerülése előtti életéről nincsenek ismereteim, de kezdetektől fogva gyenge idegrendszerű, stresszes kutyus (ezt orvos is alátámasztotta).
Mostantól kizárólag természetes módon, az Energyvet termékekkel szeretném Picúr egészségét támogatni, megelőzni az esetleges újabb rohamot, csökkenteni az epilepszia-szerű tüneteket, és nem terhelni tovább a szervezetét, máját mesterséges gyógyszerekkel.
Kérdésem még, hogy az Energyvet termékek alkalmazása mellett kapja-e tovább, vagy hagyjuk el a Vitofyllint, illetve a Vetri DMG-t – ez utóbbit kb 2 hónapja adom neki.
Szeretném kérni tanácsát, javaslatát, hogy melyik termékek lennének a legmegfelelőbbek Picúr részére.
Köszönöm szépen válaszát, tisztelettel, H. Klára
Dr. Molnár Gábor válasza:
Kedves Klára! Az epilepszia szerű tünetek kezelésére nekem az alábbi csomagunkkal vannak jó tapasztalataim: https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/kutya-epilepszia-kiegeszito-kezelesere/. Ezt javaslom Önöknek is alkalmazni. A korábban kapott szerei mellett alkalmazhatja ezeket, módosítás esetén beszélje meg a kezelőorvosával. Agyi tüneteket mutató állatoknál bármely szintetikus rovarölő szert csak erős mérlegelés után alkalmaznék. A megfelelően alkalmazott nyers táplálás nem okozhat májfunkciós zavarokat, csak egy esetben, ha nagyon lecsökkent a kutya gyomorsav és bél emésztőenzim termelése, korábbi tartós emésztési zavarok miatt. Ilyenkor különlegesen kímélő módon napi 6 részletben etetés és bő emésztőenzim kiegészítés tud segíteni. Nem zárható ki az un. lyukas bél szindróma sem. Arra gondolom figyelnek hogy gyorsan bomló szénhidrátot teljesen kihagyták a táplálékából. Üdv Dr. molnár