Henrietta kérdezte:
Tisztelt Doktor Úr!
Van egy 2 éves rövidszőrű magyar vizsla szuka kutyusom, Liza. A védekezés ellenére babéziózison estünk át. Mivel időben észleltem a bajt, a megfelelő kezelés hatására Liza felépült.
Az eddig bevált Foresto nyakörv mellett, a felépülés után, a következő túrázásunk során, sajnos ismét 3-4 kullancsot szedtem ki Lizából.
Úgy tűnik a Foresto nyakörv hatékonysága már nem az igazi számunkra... Korábban próbáltunk sok külsőleges védekezési lehetőséget mint pl.: spot-on rácsepegtetőket (Frontline, Fypryst, Exspot, Advantix stb.) , nyakörveket (Kiltix, Foresto), sprayket (Frontline, Fipromax, Fypryst, Biospotix stb.) de nem voltak hatásosak. Abban kérném doktor úr segítségét, hogy milyen hatásos védekezési lehetőséget javasol számunkra?
Várom mielőbbi válaszát!
Köszönettel.
Dr. Molnár Gábor válasza:
Kedves Henrietta! A babesiák elleni védekezés hatékonysága nem attól függ, hogy talál e kullancsot a kutyán vagy sem. Kezelek egy halgazdaságot ahol kb. 20 db őrkutya dolgozik összesen. Azok soha semmilyen kezelést nem kaptak még kullancs vagy bolha ellen. Naponta kutyánként 10-20 db kullancsot találunk ha megvizsgáljuk őket. Ki sem szedik őket belőlük és 20 év alatt még egy kutya sem volt babésiás közülük. Ha ugyanerre a területre egy közeli városból kimegy egy szerekkel védett kutya és véletlenül rajta marad egy élő kullancs az nagy valószínűséggel babésiás lesz. Bizonyítja ezt a praxisok beteg ellátása. Ezért én csak természetes védekezést alkalmazok és az immunrendszerét tartom a lehető legaktívabb állapotban. Erre meg van a protokoll is. Az átmenet azonban nem egyszerű. Üdv Dr.Molnar