KC kérdezte:
Tisztelt Doktor Úr!
Van egy német vizsla-Staffordshire terrier keverék 8 éves ivaros kan kutyánk (40-42 kg), rendszeresen oltott, féregtelenített és bolha-kullancs-szúnyog elleni külső védelemmel ellátott.
Jelenleg száraz táp + alkalmanként főtt házi koszt (szarvas belsőségek, csont, hús) a táplálási formája, március elején álltunk át Markus-Mühle Black Angus Adult tápra.
Eddigi kórkép: fiatalabb korában gyakori fülgyulladás, ez mostanra teljesen megszűnt a rendszeres mosásoknak köszönhetően; télen farokvég kisebesedés, vérzés: jó pár éve ez is megszűnt; több rossz fog (fogköves és törött is van) – az állatorvos szerint amíg nem fáj neki, nem kell kihúzni; fiatalabb korában rendszeres emésztési problémák (sok bélgáz, nem tudtuk beállítani a székletet, hol túl híg volt, hol szorulása volt) – pár éve ez is megszűnni látszott a tudatosabb táplálás következtében. Kb. 2-3 évvel ezelőtt volt egy azonosítatlan gyulladás a szervezetében, láza volt: antibiotikumot kapott és rendbe jött. Műtéte nem volt.
A problémánk az, hogy kb.1-2 éve egy visszatérő bőrbetegsége van: az anus körül, illetve a faroktőnél kipirosodik a bőr és begyullad. Seb nem keletkezik, mert időben észrevesszük és kezeljük, egy-másfél héten belül elmúlik, majd egy-három hónap múlva újra jelentkezik. A kutya nem levert, nem kedvetlen, eszik rendesen, sétál, rohangál és nem nyüszög; úgy tűnik, hogy fájdalma nincs (kb. első két kenésnél érzékeny neki, aztán már csak viszket), csak állandóan nyalja a problémás területet és szánkázik. Időnként ilyenkor- de nem mindig- a két hátsó lábának a belső combhajlatában bőrpír keletkezik, de nem erős, csak a normáltól eltérő; ezt is kenegetjük ilyenkor. Aloe sprayt, kék lukács kenőcsöt, hámosító körömvirágkrémet, illetve Bepanthen Plus krémet használtunk (természetesen nem egyszerre, mindig valami mással próbálkozunk egy-egy kezelés során). Szeretnénk tudni, hogy mi lehet a probléma, és a megoldás, mert a helyi állatorvos szerint „valószínűleg valamilyen allergia”, de semmi megoldást nem kínált rá, és semmiféle vizsgálatot nem végzett. Fényképet mellékelek a problémáról egy akut időszakban.
Nagyon hálásan köszönjük, ha tudna nekünk segíteni.
Köszönettel,
K.Cs.
Dr. Molnár Gábor válasza:
Kedves Csilla! A kutyusnak a testszerte jelentkező gyulladásai a lyukas bél szindromára engednek következtetni. Itt tud olvasni róla: https://energy-vet.hu/kezelesi-protokollok/emesztessel-kapcsolatos/lyukas-bel-szindroma/ Az e miatt kialakult allergiás reakciók valószinüek, hogy a tünetek hátterében azok is ott vannak. A kezelés a lyukas bél szindrománál leírtak szerint történik. Ezzel a csomaggal: https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/kutya-es-macska-borbetegsegek/ A bűzmirigy is gyulladásban van, melyre szintén segítséget ad a csomag, de azt egészítse ki még a Kingvettel is. Figyeljen a szintetikus anyagok szigorú kizáréására azállat életéből, mert csak akkor érhet el tartós eredményt a csomag használata mellett is. Üdv dr.Molnar