Beáta kérdezte:
Tisztelt Doktor úr!
Vanilla kutyusomnál sajnos degeneratív myelopathia- t diagnosztizáltak.
CT és MR vizsgálatok nem mutattak ki nála súlyos gerincelvaltozást (kis meszesedés, illetve valószínűleg szülestéskori diazpláziája van, ami eddig nem jelentett gondot), ezért ezt a diagnózist kaptuk.
2023. Novemberében kezdődött nem tudta a jobb hátsó lábát terhelni annyira, mint előtte. Voltunk vérvételen, ahol nagyon rossz lett a vérképe, különböző fertőzésekre gyanakodott az orvos. (A lymphomaniát kizárta a vizsgálatok alapján)
Erre kapott doxicyclint, ami után jobban is lett, viszont a hátsó fele egyre gyengült.
Elvittük rtg vizsgálatra, ott állapították meg a dysplasiát és a meszesedést, műtétet javasolták, előtte viszont kértek egy CT vizsgálatot. Ezen a vizsgálaton a CT nem mutatott semmi egyértelmű elváltozást, így elkészítették az MR-t is. Utána adták a degeneratív myelopathia diagnózist.
Amíg ez a diagnózis nem volt meg, addig Carprox 100-at szedett a testsúlyának megfelelő mennyiséget napi 2-szer, mert úgy láttuk, hogy fájdalma lehet. De ettől sajnos nem lett jobb. Valószínűleg nincs fájdalma a betegségből kifolyólag, de sajnos sokszor elesik, és ilyenkor megüti magát.
A diagnózis óta milgamma neurot kap napi 1szer, és C11 táplálékkiegészítőt. A fájdalomcsillapítót elhagytuk, ne terhelje "feleslegesen" a szervezetét.
Vanilla egy keverék kutyus, aki nagyon rövid farokkal (szinte csak egy pici csonk) született. Sajnos a felmenőit nem ismerem, örökbe fogadtuk egy menhelyről.
Idén 10 éves, 22 kg.
Sajnos a hátsó része már nagyon gyenge, a járólapon, illetve csúszós felületen nem tud megállni, szétcsúsznak a lábai. Felállni nagyon nehézkesen tud. Nagyon aktív kutyus volt egészen tavaly novemberig.
Tisztában vagyok a betegség kimenetelével, de ha lehetséges szeretném minél tovább itt tartani köztünk lehetőleg minél jobb életminőségben.
Vegyesen eszik konzervet és száraz tápot, 50-50% arányban.
A kedve sem a legjobb neki mostanában, amit persze meg is értek.
Kérem szíves javaslatát, mivel tudnék segíteni neki? 🙏
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Sörös-Teszéri Beáta
Dr. Molnár Gábor válasza:
Kedves Beáta! A DM-t korábban „kutyás SM-ként” írták le, de a betegség sokkal inkább hasonlít az ALS néven ismert emberi betegségre. A DM-ben szenvedő kutyáknak mutációja van a SOD-1 (szuperoxid-diszmutáz) enzimet kódoló génben. Ahelyett, hogy antioxidánsként működne, az enzim „excitotoxicitást” hoz létre azáltal, hogy a glutamát felhalmozódását okozza a gerincvelőben. Az ALS-hez hasonlóan ez a felhalmozódás mérgező az idegekre, és lassan elpusztul.
Nincs olyan rendkívül hatékony gyógyszer az ALS-re, amelyet kölcsönkérhetnénk a DM kezelésére, de számos kutatás igazolta a növények lehetséges hasznosságát az állapot kezelésére.
Laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy bizonyos gyógynövények segíthetnek csökkenteni a SOD-t a szövetekben, és megvédik a neuronokat attól, hogy a felesleges glutamát miatt meghaljanak.
Ha a mutáns SOD szintje csökkenthető és a glutamát által kiváltott sérülések mérsékelhetők, a DM kutyákban a halálosan nem sérült neuronok bizonyos fokig visszatérhetnek normál működésükhöz. A betegség progressziója leállhat, és egyes állatok ereje és koordinációja visszatérhet.
Agyógynövény kombinációk amelyek csökkenthetik a SOD-t az alábbi kiegészítőkben vannak jelen: Liver detox, Protective force, Cartilage & Spine builder, Adrenal support. Ezeket adja kombinációban.