Tóth Fruzsina kérdezte:
Tisztelt Dr. Úr!
2 napja az állatorvos babéziát diagnosztizált a 1,5 éves sinka-border collie keverék, szuka kutyámon. Kb 15-20 kg-os. Váltva adok neki tápot és csirke far-hátat.
Előtte soha nem volt beteg, az utolsó veszettség oltasat december 2.-án kapta.
A kutya véres vizelete után hívtam az állatorvost, aki adott neki imizolt. Az oltást követően a kutya hányt, magán kívül volt. Estére jobban lett, játszott. Következő nap gyanakodtam, hogy rosszul van, mert hiába volt éber, ingerekre reagáló, feküdt általában. Estére véres volt a szeme, ha le feküdt nehezen vette a levegőt, mint a láznál remegett. Az állatorvos antibiotikum néven adott neki még 4 injekciót. Keveset adunk neki enni, viszont iszik, a vizelete ritkább mint szokott lenni, széklete is jó, a megszokott állagú, kinézetű. Calomaxot adok neki az orvos javallatara. Az lenne a kérdésem gyanakodjak-e arra hogy nem hat neki a gyógyszer, későn cselekedtem e a betegségre, abból kiindulván hogy 2 nap után a vizelet halványodó színén kívül változást nem észlelek rajta? Maradandó bajra utalhat-e? Vagy csak a megviseltség a baj, és idővel kiheveri?
Dr. Molnár Gábor válasza:
Kedves Fruzsina! Az alkalmazott babesia ellenes szer erős mellékhatásokkal bírhat, így nem meglepőek a tünetek, amiket tapasztal. A vizelet halványodó színe biztató, azonban ha igazán időben és hatékonyan volt kezelve, akkor már egy napon belül is sokkal jobban kellene lennie az állatnak. De ha késve kapta akkor már több időre van szükség a felépüléshez, mivel autoimmun szövődmények is felléphetnek ilyen esetben. Tartsa a kapcsolatot napi szinten az állatorvosával és figyelejék a kutyát, mivel minden tünet számít ami utalhat a javulásra vagy a romlásra. Üdv Dr.Molnar