Edina kérdezte:
Üdvözlöm Doktor Úr!
Ismét szeretném a segítségét kérni egy 13 éves ónémetjuhásszal kapcsolatban. A hátsó végtagi gyengeség miatt rendeltem neki BONE STRENGTH & JOINT PROTECTION COMPLEX Csonterősítő és Ízületvédő komplexet és SKELEVET készítményt.A kutya kb 35kg körül van,sajnos csak saccolni tudok.Az adagolási útmutató szerint: a csonterősítőből napi 3kapszula mehet ,Skelevetből napi 3*3as elosztásban a nap folyamán.Mivel kap mellette más készítményeket is befolyásolja e bármelyik is valamelyiket? A készítmények, melyeket a nap folyamán még kap: Cavinton Forte 1szem(állatvorvos javaslatára kapja,mert május elején szélütést kapott), Milgamma N 2*1 lágy kapszula, Carpox 0,5tabletta, Vetri Dmg 1,5ml.Illetve mit tegyek, ha a kutya megmakacsolja magát és nem hajlandó megenni a napi ajánlott adagot? pl a skelevetből reggel nem hajlandó csak 1-2 szemet enni.A fennmaradt szemet,adjam a következő adaghoz vagy inkább egyen azzal a szemmel kevesebbet aznap és ne erőltessem?Bocsánat a hülye kérdés miatt,de nálunk előfordul,hogy nem érdekli a kutyát a finom falat sem.
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel: Edina
Dr. Molnár Gábor válasza:
Kedves Edina! Nem befolyásolja negatívan egyik szer sem a másikat. Ha nem tudja beadni, akkor nem marad más csak az, hogy annyit adjon be amennyi sikerül, bár úgy a teljes hatás elmaradhat. Itt találja a leírást a beadási módszerekről: Kutyák kezelése Energyvet és Supreme Immunity készítményekkel:
A kutyák többsége előszeretettel fogyasztana édes dolgokat / persze a gondos gazda nem ad magas glikémiás indexű szénhidrátokat ebének, de betegség idején ez alól felmentést adhatunk /. Ezt felhasználva adhatjuk a keserű cseppjeinket mézbe keverve. Ha nincs méz, akkor répacukor szirupot is készíthetünk helyette.
Vagy mézes vízbe, lekvárba keverhetjük a cseppeket vagy a kapszulák tartalmát.
Vagy májkrémbe „belecsomagoljuk” a kapszulákat és így szívesen lenyelik a legrafináltabb ebek is.
Egyes kutyák annyira megszeretik a készítményeket, hogy amikor meglátják a szerek üvegét, akkor a szájukat nyalják, úgy várják, hiába keserű a csepp. De azért nem minden kutya van ezzel így.
Amikor már minden fent felsorolt módszert megpróbáltunk, akkor a kis testű ( 10 ttkg alatti) kutyáknál a mini kapszulás ( “4” méretű kapszula https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/zselatin-kapszula-az-egyszerubb-gyogyszer-beadashoz-2/) vagy normál méretű “0” kapszulás módszert igénybe vehetjük. Ez különösen érzékeny, vagy amikor már minden más módszert elutasító vagy terminális állapotban lévő nagy beteg állatokon kerül szóba. Ilyenkor kis vagy normál méretű zselatin kapszulába cseppentjük és szórjuk a beadandó cseppeket és porokat, majd csipesszel vagy rugalmas végű kapszula beadóval ( https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/kapszula-beado/ ) beadjuk a betegnek. Ezzel az ellenállás mértéke jelentősen csökkenthető és biztonságosan , sérülés okozás veszélye nélkül beadhatjuk a szükséges kiegészítőket.
Ha akarjuk, akkor a macskánál javasolt módszereket is használhatjuk kutyáknál. Üdv Dr.Molnar