Inez Kovács-Horváth kérdezte:
Van egy francia bulldog, ivartalanított szuka kutyánk, aki idén lesz 8 éves ősszel. Az ivartalanítása 2020-ban történt. Napi 2x eszik száraz tápot(reggel és este elosztva a napi adagot). Hányás, hasmenéses tünete nincs.
Múlt hét vasárnap reggel elkezdett remegni a nyaki résznél/illetve ilyen rángatózás szerű jelenséget figyeltünk meg. A kedve jó volt, evett ivott, egy idő után elmúlt neki, így nem is mentünk orvoshoz vele. Szerdán újra előjött neki ez a tünet, akkor elmentünk állatorvoshoz, aki azt mondta,hogy a nyirokcsomója be van duzzadva és valószínűleg séta közben vagy az udvaron benyalhatott valamit, kapott gyulladáscsökkentőt illetve antibiotikum injekciót(pontos nevet és adagot nem tudok mert nem adott róla semmilyen leletet), azt mondta,hogy ha nem javul vigyük vissza másnap, mert a hét hátralevő részében már nem lesznek. Szerdán este nem volt semmi probléma, csütörtök reggel viszont újra előjött ez a remegés szerű tünet, így visszavittük az orvoshoz, ismét kapott gyulladáscsökkentőt így a nap további részében tünetmentes volt illetve pénteken a nap folyamán is. Este érkeztünk haza, üdvözölt, ugrált, majd utána ismét elkezdett picit remegni és furcsán tartotta a fejét lefelé, illetve lassabban mozgott.(Feltehetően megrándult neki valami vagy rosszul mozdult). A férjem javaslatára szombaton elvittük egy másik orvoshoz, tekintve,hogy eddig a felső légúti problémákra kapott antibiotikum és gyulladáscsökkentő hatástalannak ígérkezett.
Alaposan megvizsgálta, elmondtam neki az elmúlt nap történéseit hogy miket tapasztaltunk és hogyan kezelték eddig, mondta,hogy lehetséges,hogy kezdődő kennel köhögés, mert ő is duzzadtnak látja a nyirokcsomókat illetve a torka kipirult és duzzadt volt. Ebben a másik rendelőben kapott Synulox inj. 1 ml(2 1 ml), Loxicom inj 0,1 ml( 6 db), Catosal inj. 1 ml( 2 ml) illetve otthoni 5 napos kezelésként kaptunk Rheumocam 1 mg tabletta( 5 db, napi 1x) valamint Clavaseptin 250 mg tabl. 1x(10 db, napi 2x1 ), és azt mondta,hogy meglátjuk az otthoni kúra után,hogy hogy reagál.
Viszont miközben írta a Doktor Úr a leletet kérdezgette,hogy sokat ugrál-e a kutyus, elmondtuk,hogy mivel kisgyermek van, így elkerülhetetlen a folyamatos mozgás,ugrálás, tekintve hogy sokat futkoznak és labdáznak együtt. Vissza kellett tennünk az asztalra, mert felmerült benne,hogy esetleg mozgásszervi eredetű(gerinc) probléma is állhat a háttérben.
Neurológiailag megvizsgálta, mindenre jól reagált, fájdalmat, érzékenységet nem mutatott. Így abban maradtunk,hogyha esetleg rándulás, húzódás lesz a probléma akkor is megfelelő rá a kapott gyógyszer.
Vasárnap kezdtük az itthoni gyógyszeres kúrát, aznap illetve a hétfői nap semmi tünet nem jelentkezett, azonban ma hajnalban elkezdett mászkálni, kiengedtem,hogy végezze el a dolgát, majd bejött és megint remegett, illetve lefelé hajtotta a fejét, és a mellső lábait sem tartotta túl feszesen, valamint remegett is, ez körülbelül fél óráig tartott, utána szépen aludt tovább nyugodtan.
Reggel megkapta az antibiotikum és a gyulladáscsökkentő gyógyszert,ahogy szokta, majd a délelőtt folyamán többször rövid időre ismét remegni kezdett.
Az lenne a kérdésem,hogy valóban egy kezdeti felsőlégúti probléma okozza a remegést, vagy pedig tényleg valós a gyanú egy gerinc problémával kapcsolatosan? Illetve,ha ne adj Isten gerinc eredetű a probléma,akkor a kapott gyulladáscsökkentő szedésével hogyhogy nem szűnnek a tünetek?
Lehet esetleg teljesen más jellegű probléma is?(kálcium hiány, bűzmirigy elzáródás, fülgyulladás, ízületi probléma stb is. ezeket olvastam leggyakrabban az interneten,hogy ezek(is)okozhatnak remegést).
Sajnos gerinc műtétre illetve CT/MR vizsgálatra jelenleg nincs felesleges anyagi keretünk, így a doktor úr gyógyszeres kezelést javasolt, amennyiben bebizonyosodik,hogy valóban az.
Ez esetben,hogyan fogja tudni megállapítani,hogy melyik gyógyszer a legmegfelelőbb, ami nem szteroid(ha lehet ezt mindenképp szeretnénk elkerülni).
Amennyiben Ön is úgy gondolja,hogy mozgásszervi/ízületi jellegű lehet a probléma milyen készítményt javasol,hogy próbáljuk meg illetve milyen adagolásban, mielőtt gyógyszeres kezelésre kerülne a sor?!
Hálásan köszönöm a segítségét.
Üdvözlettel: Kovács-Horváth Inez
Dr. Molnár Gábor válasza:
Kedves Inez! A remegés és a nyirokcsomó duzzanat nem mozgásszervi és gerinc panaszra utal, de a nyaki sérvet nem lehet kizárni, mert a remegés fájdalmas területre utal. A furcsa nyak tartás lehet a korábban kapott injekciók helyi hatásától is, de kezdődő nyaki gerinc sérv is okozhat ilyet. Egyedül a nyirokcsomó duzzanat miatt gondoltak a felső légúti problémára(?), mert az nem valószínű a köhögés hiánya miatt. A tünetek javulása hiányának az oka lehet a sok kapott vegyi gyógyszer is. Nem kapott korábban esetlegesen toxikus hatású parazita írtó szert megelőzésre, mert az is okozhat idegrendsezri görcsös tüneteket? Üdv Dr.Molnar