Az Energyvet állatorvosa, Dr. Molnár Gábor Miklós szívesen válaszol bármilyen kérdésre a kedvencével kapcsolatban.

GÖRGESSEN AZ OLDAL LEGALJÁRA ÉS AZ OTT TALÁLHATÓ KERETBE BEÍRVA TUDJA A KÉRDÉSÉT FELTENNI.

FONTOS! Kérdését úgy tudja feltenni, ha itt előzetesen regisztrál és utána bejelenkezik. Minden kérdező a bejelentkezés után a saját kérdéseit és az állatorvos válaszait itt tudja nyomonkövetni.

 

Állatorvosi szaktanácsadás

Kérdése van a napi gondozással, tartással, balesetekkel kapcsolatosan? Esetleg gyakori vagy ritka állatbetegségeket tapasztal a kedvencénél? Szeretne többet tudni a betegségek megjelenésről, azok kezelési módjáról, lehetőségeiről? Az állatorvos válaszol rovatomban lehetőséget biztosítok, hogy az Önt érdeklő kérdésre a lehetőségekhez képest szakszerű választ adok.

Nagy segítséget jelent a válaszom összeállításában, ha az alábbi információkat megadja a kérdésében, amennyiben úgy látja, hogy a kérdés megválaszolásában hasznos információt nyújt számomra:

  • Az állat faja, neme, kora. Fontos információ, hogy az állat ivartalanított vagy ivaros. Amennyiben ivartalanított, kérem adja meg az ivartalanítás időpontját is.
  • Az állat testtömege
  • Az állat táplálási formája. Száraz táp, konzerv, házi koszt főve vagy nyersen és ezek aránya. Szénhidrát dús ételek aránya a diétában.
  • Emésztési zavarok jelentkezése az állat életének bármeny időszakában (hányás, hasmenés, székrekedés)
  • Bőr, fül, bűzmirigy gyulladás előfordulása
  • Az eddig végzett kezelések leírása
  • A külső élősködök ellen végzett megelőző és terápiás kezelések felsorolása, az alkalmazott szerek megnevezése.
  • Az elvégzett védőoltások megadása az utolsó egy éven belül
  • Bármely gyulladás csökkentő vagy szteroid vagy inzulin készítmény adagolása
  • Az állat életében elvégzett műtétek felsorolása
  • Esetleges allergiás hajlam vagy gyógyszerérzékenység.

Milyen jellegű kérdésekre kaphat választ az állatorvos válaszol rovatban?

  • Kedvencemnek bizonyos tünetei, mely betegségre utalnak?
  • Mit tegyek, ha  hány a kedvencem?
  • Hogyan állíthatom le a kutyám hasmenését?
  • Mi a legjobb diéta a cukorbeteg állatom etetésére?
  • Mi a helyzet az ízületi gyulladással járó testmozgással?
  • Mi az igazság az otthoni főzött állateledelről?
  • Milyen élelmiszerek egészségesek kedvencemnek?
  • Milyen élelmiszereket kell a kutyámnak elkerülnie?
  • Milyen gyakran kell etetnem a kutyámat, macskámat?
  • Vajon milyen étel mennyiségre van valóban szüksége kedvenceidnek?
  • Hogyan kezdhetek bele egy speciális diétába?
  • Vannak-e élelmiszerek mérgezőek a háziállatok számára?
  • Hogyan készíthetek házi készítésű étrendet?
  • Hogyan adagolhatom megfelelően a házi készítésű étrendet kedvencem számára?
  • A fűszerek biztonságosak-e a háziállatok számára?
  • Minden típusú betegségre vonatkozó kérdésére?
  • és sok más kérdésre.
  • Állatorvos válaszol rovatomban állatorvosi szaktanácsokkal szolgálok rövid, egy-egy témakört érintő kérdéssel kapcsolatban.

Kérem, hogy amennyiben videót szeretne megosztani, töltse fel a Youtube-ra, vagy más video megosztó oldalra, és másolja be a video linkjét. Köszönöm.

24 460 Hozzászólás

  1. Tisztelt doktor Úr!
    van egy 2 éves csivava kutyám a fogai fogkövesek szoktak lenni amit szoktam kozmetikussal szedetni. hátul tudtam hogy van 2 mozgó foga . de most vettem észre hogy elől mind a 4 pici foga mozog de ezeken nincs fogkő. fájni nemhiszem hogy fáj neki mert ugyanúgy eszik meg rágcsál. hallottam hogy ez ilyen fajtabetegség a fogak korai elvesztése de 2 évesen nem túl korai ez? mit tudok csinálni ?
    illetve a másik problémánk a patella picam amit úgy tudom csak budapesten műtenek , a hátsó lábain nagyon látszik de fájni nem fáj neki. mennyire sűrgős a műtét ? ha így éli le az életét lehet baj ?

    • Kedves Dóra! Tartó fogmeder gyulladás és csontfelszívódás váltja ki e tünetet. Ennek vitamin és nyomelem hiány és autoimmun gyulladás is lehet az oka. Igen 2 éves kutyánál ez igen korai. A patella ficam okai is a kötőszövetek megfelelő regenerációjához, fejlődéséhez nem elégséges tápanyagok hiányának tulajdoníthatóak. Kiegészítő kezelésük a patella ficamra
      és a fogmeder csont felszívódására a Bone strength and Joint protection caps, Skelevet caps, Krill Omega D3 K2 gél, Kingvet, Renovet cseppek kombinált adagolása. A fogmeder problémára még a Multivit Mega C és az Emésztőenzimek Probiotikum komplex is szükséges. Üdv Dr. Molnár

  2. Kedves Doktor Úr!

    A 10 éves, ivartalanított, kb.6 kg testtömegű, túlsúlyos, lakásban élő nőstény házimacskám állapotával kapcsolatban szeretném az Ön tanácsát kérni.

    1 éve triaditist állapítottak meg nála (UH alapján epevezeték tágulattal, hasnyálmirigy gyulladással). Ekkor Ursofalc szedését kezdte meg, és ez tart a mai napig is, heti háromszor. Tejbe szoktam keverni, és az esetek többségében megissza, kivéve, amikor az állapotában romlás áll be, mert ilyenkor alig iszik. Azóta speciális (Royal Canin Gastroindestinal – Moderate Calorie) tápot kap az esetek 95%-ban, és semmi zsírosat nem ehet. Júliusban volt, illetve most van az állapotában visszaesés (kb.2,5 hete). A mostani esetben 3-4 naponta hányás (ez időnként ételdarabos, időnként csak nyálka, netán fű benne, amit rágcsálni szokott), jellemzően lágy, hasmenéses széklet, étvágy csökkenés, kevesebb folyadékbevitel figyelhető meg. Az UH mind nyáron, mind most rendben volt (az egy évvel ezelőtti kóros elváltozásokat nem mutatta). A legutóbbi általános vérképe is jó, vércukor szintje is rendben. Egy hétig antibiotikumot (Stomorgyl 10) szedett (ezt követően erősödött fel a hasmenés, így próbálkozom probiotikummal, joghurttal), majd utána kapott hányáscsillapítókat (Quamatel Mini, Cerucal 10 mg), és ezeket egy hete szedi (így csak egyszer hányt, tegnap, amikor próbaképp elhagytam a gyógyszereket). Az étvágya nem javult, így a nyáron felírt étvágyfokozóból (Mirzaten 15 mg) úgy gondoltam, adok neki (3 napja), és ez után evett is, majdnem, ahogy szokott (alap esetben igen nagy étkű…), azonban étvágya ismét csökkent, és a gyógyszereket is alig lehet beadni neki, nagyon küzd ellene, és van, hogy kiköpi, és utána előfordult kétszer is habos nyálazás.

    A kedélye most rendben van, nem “letargikus”, mint nyáron volt. Azonban igen aggaszt, hogy bár ki van téve neki többféle ennivaló, víz, tej, csak keveset fogyaszt, és jön-megy a lakásban, és nyávog (ezt ma este produkálja). Látszik, hogy valami nem jó neki, valamit szeretne.

    Mi lehet az oka a tüneteinek, ha UH és általános vérkép szerint rendben van a cica? Mit lehetne tenni, hogy rendeződjön?

    Válaszát előre is nagyon köszönöm!

    Üdvözlettel: Anna

  3. Kedves Doktor Úr!

    Van egy cicám, 5 éves, ivartalan nőstény, házi cirmos, 7 hetes korától velünk van, lakásban tartott.
    Áprilisban, amikor elmúlt 5 éves, szokatlan vakarózásra és foltos szőrhullásra lettem rajta figyelmes, el is mentünk orvoshoz. A diagnózis bolha és bolhaallergia volt. (Ezt bolhairtó mellett furcsának találtam, de elfogadtam.) A teljes lakást is bolhamentesítettem, nem csak a macsot, de a vakarózás csak nem múlt el. Nagyjából 6 alkalommal jártunk vele orvosnál ezt követően, a diagnózis allergia volt, csak nem tudtuk, mire, mivel tápváltás nem történt, ahogy alom sem. Pollen, illatanyag, por: ilyesmik a feltételezések. Tünetei alapján állítólag nem ételallergiáról van szó, ezért hipoallergén tápozás nem történt. Kétféle gyógyszert kapott, ezek üvegcseként 16, illetve 24 000 Ft-os, szájon át adagolós olajbázisú cseppek voltak, a neveiket nem tudom, mert időközben elfogytak. Egy erősebb és egy enyhébb koncentrációjút kapott. Mérsékelten ezek segítettek, de teljesen nem, illetve a gyengébbet rendszeresen ki is hányta azonnal, az lényegében semmit nem ért.

    A vakarózás a hasi, belsőcomb-, illetve hónalj-tájéki részre koncentrálódik, konkrétan foggal történik, tökéletesen lekopasztotta magáról a szőrt ezeken a részeken. Itt-ott ekcémához hasonló foltok is vannak rajta, amelyek ugyanúgy lehetnek általa okozott sebek is. A hátsó lábával a nyaki részt is vakarja. (Bolhacseppeket 25-30 naponta kap, így bolhára már nem gyanakodnék, hiába hallottuk ezt a választ vagy 3x.) Januárban tervezem elvinni másodvélemény miatt más orvoshoz is, ameddig lehet, a végső szteroidos kezelést viszont kerülném.

    Van esetleg valamilyen ötlete, mi lehet a gond, illetve létezik-e olyan vény nélküli szer addig is, ami mérsékelheti ezeket a tüneteket, vagy bármi olyan életmód-tipp, ami segíthet neki?
    Emésztési gondjai, vizeletproblémái, hangulatzavarai nincsenek, csak ez.
    Köszönöm!

    Üdvözlettel:
    Virág és Cirmoska

  4. Tisztelt Doktor úr!
    Van egy 4 éves ivartalanított lány házi cicám.
    Kb 2 hete, észrevettem egy 2-2.5 cm átmérőjű kopasz foltot a hasán,amit rág és nyalogat.
    Bolhát nem találtam benne.
    Érdeklődni szeretnék, hogy mi lehet ez és mit tudok ellene tenni?
    Adatok:
    4 éves ivartalanított lány házi macska
    8 hónaposan ivartalanítva
    más műttétje nem volt
    Etetés:
    száraz táp
    ritkán nyers hús
    főtt házi koszt
    Allergiáról nem tudok
    Súlya: 4 kg
    Bolhairtó cseppeket kapott 2 hónapja
    Válaszát előre is köszönöm.
    Tisztelettel : Illés Anita

    • Kedves Anita! A kopasz folt adódhat egy viszkető bőrterület tartós nyalogatásából is, de lehet egy fonalas gomba fertőzés is. Ha szorosan tekintem az Ön által leírtakat akkor a második nem valószínű, mivel a gomba okozta szőrhullás egy kerek folton alakul ki , de nem viszket, főleg a kezdeti kialakulásakor. A viszkető terület nem emlő tájékán van? Tapintsa át az emlőt ha ott van , hogy nincs e csomó alatta. Továbbá küldhet képet is a területről a dr.molnar.energyvet@gmail.com címre, hogy megnézzem. Üdv Dr. molnár

  5. Tisztelt Doktor Úr!
    Ma kaptunk az állatorvostól Immunovetet. Nem folyékony halmazállapotú hanem egy kicsit kocsonyás cseppentőt sem tudom használni. Szavatossági ideje jó. Adható így a kutyának?

    • Kedves Anita! Imunovetet kaptak egy M-el írva? Ha a bordó színű cseppre gondol, akkor az egy sűrű gél szerű anyag. Olyan sűrű. hogy hajlamos bedermedni a pipetta szűk végébe. A cseppentő végét egy tűvel tisztítsa meg, úgy tudja csepegtetni a szükséges adagot. Üdv dr. molnár

  6. Üdvözlet
    Segítséget szeretnék kérni. A törpe tacsink valószínű atkás. Kapott szurit folyadékot a hátára, rengeteg vitamint. Foltokban hullik ki a szőre. Nagyon aggódunk érte. Vérvétel, bőr minta nem volt még neki. Szilvi

  7. Tisztelt Doktor Úr!
    Nagyon aggódom. Van egy 10 hónapos drótszőrű foxterrier ivaros kan kutyusom. Megkapta a kötelező oltásokat. 9 hetes kora óta Nexgard tablettát. Száraztáppal etetem, kiegészítve kap olyan ételeket, amiket szeret(húsleves, hús, répa, rizs, gyümölcs, sajt) 1 hónapja már séta közben jelölgeti a fákat. Elkezdett ivarosodni. A szomszédban 3 szuka kutya van. A múlt hét végén illetve 16-17-én elkezdett rekedten ugatni. Nem köhögött. Kedden reggel furcsán kezdett felmenni a lépcsőn. Aztán pénteken amikor felkelt a simogatásból, visszaesett. Szombaton elvittem orvoshoz. Szívférgesség negatív. Röntgen negatív. A prosztatája hatalmas. Kapott Floxabactin. Az állapota azonban elkezdett romlani. Egyre furcsábban ment, széttett hátsó lábakkal. Az orvos két este kijött, kapott B vitamint és talán foszfort( ha jól emlékszem) Enni evett és eszik.
    Tegnap délben még nagy nehezen felállt, a hátsó lábaira nehezen nagyon. De délután már csak kúszni tudott. Nem tudott felállni. Ma elvittem gyorsan az orvoshoz. Kapott Mannisol infúziót és aminosavat tartalmazó infúziót. Rengeteg vitamint. Holnaptól kapja a női hormont(Ypozane-t)
    Az orvos azt mondta, még három napja, hogy hatalmas a heréje, a prosztatája, a pöpije folyamatosan merev illetve most már gyulladt is a sok nyalogatástól.
    Ma azt mondta, hogy 3-4 nap után javulnia kell. Rengeteg mindent kapott. Figyelni kell minden apró javulásra utaló jelet. Ellenkező esetben az idegvégződés a folyamatos nyomástól elhalt és el kell altatni.
    Sajnos most már az egy hete tartó rekedtség után elkezdett köhögni, és a torkában a váladék miatt hörgő hangot ad.
    Érdeklődni szeretnék, hogy Önnek mi a véleménye. Illetve hogy mivel a gyógyszerre az van írva, hogy két héten belül várható javulás, ennyit kell csak szedni, 7 szemet, és utána még várható a javulás két héten belül, vagy többet kell szedni a hormonból.
    Ha hozzáérünk a lábához, akkor megmozdítja, laikusként azt mondjuk, talán ez jó, mert érez. De tényleg számolni kell a visszafordíthatatlan idegelhalással?
    22 évet vártam rá, mire a férjem engedett kutyust, szörnyen aggódom.
    Köszönöm a válaszát.

    • Kedves Rita! Tapasztalataim alapján ilyen bénulást az idegeket ért toxikózis és a porckorongsérv tud okozni. Az első esetben van esély a maradandó idegkárosodásnak, a második esetben ezzel nem kell számolni megfelelő kezelés mellett. Üdv dr. molnár

  8. Kedves Doktor Úr!

    A december 26-án este 22:23-kor írt kérdésem “párbeszédének” folytatásaként ide tudom írni a rövid idő leforgása alatt megvakult kutyusunknak november végén felírt antibiotikum nevét. Normix 200 g-os tablettát kellett szednie, naponta 2×1 szemet.
    Ahogy korábban írtam, hétfőn indítványozzuk a vér-és vizeletlabort.

    Üdvözlettel:
    Angéla

    • Kedves Angéla! A felnőtt adag felét kapta a kutyus, melynek a mellékhatás táblázatát megnézve értágulat okozta vizenyő (angioödema) mint előfordult hatás fel van tüntetve. Azonban az korántsem biztos, hogy ez okozta a zöldhályogot és retina leválást. Mindenesetre a Cytovet, Regavet, Emésztőenzimek & Probiotikum komplex, Krill Omega D3 K2 gél kombinált alkalmazását javaslom mihamarabb elkezdeni. Ha kész a labor várom átnézésre. Üdv dr. molnár

  9. Tisztelt Doktor Úr ! 10 éves amerikai akita kan, ivartalanítva 2éve, 56 kg.Platinum tápot eszik, amit most FiskePulver halporral egészítek ki. Októberben bűzmirigy gyulladása volt, az Dalacin C mellett gyógyult.Széklete normális,nincs hasmenés se híg széklet. A füvet nagy előszeretettel legeli, de ritkán okoz hányást. Bravectot kapott egy hónapja, előtte Forresto nyakörv.
    Discoid Lupus Erythematosus (DLE) merült fel, az orron megjelent vastag var miatt 3 hete / azt gondoltuk,mivel kavicsos udvaron ásott, attól lett sebes és nehezen gyógyul/.Vérvétel eredménye negatív,bőrkaparék gombára és baktériumra negatív.A biopszia eredménye még nem érkezett meg.
    Gyógyszert jelenleg nem kap,az orrán kell fújni az elváltozást Alpha Derm Plus spray-vel.Nem vakarja magát, ha nagyon izgatott / séta előtt / akkor dörzsöli az orrát a nadrágunkhoz.
    Kérdésem az lenne,hogy melyik termékeket válasszam, ha bebizonyosodik a DLE ?
    Válaszát megköszönve : Magyar Zsuzsanna

    • Kedves Zsuzsanna! Mivel a DLE egy autoimmun megbetegedés ezért a kiegészítő kezelés is a sejtes immunreakciók normális mederbe terelése felé kell hogy hasson. Továbbá a normális bőr és szőrképlet regenerációt elősegítő vitaminokat Omega 3 zsírsavakat és nyomelemeket kell tartalmazza. Továbbá minden testidegen anyag további bevitelének megakadályozását és a már benn lévők kiürítését. Így az alábbi kiegészítők alkalmazását javaslom: Emésztőenzimek & probiotikum komplex, Krill Omega D3 K2 gél, Multivit Mega C komplex, Bone strength & Joint protection komplex, Cytovet caps, Fytovet oldat( helyi ecsetelésre). Üdv Dr. molnár

        • Kedves Zsuzsanna! Minden vegyi anyag ami a testet méreganyagként terhelheti. Általánosan ezek a szintetikusan előállított anyagok. Üdv Dr. molnár

          • Tisztelt Doktor Úr ! A temékeket megrendeltem, de nem tudom, hogy a Fytovetet tisztán használjam ecsetelésre vagy higítsam ?
            A Cytovetet is lehet használni ecsetelésre ?

          • Kedves Zsuzsanna! E-mailben már válaszoltam, oda is elküldte kérdését. Üdv Dr. molnár

  10. Tisztelt Doktor úr!
    Kb. 1 hónappal ezelőtt kértem tanácsot Öntől, mert a másfél éves ivartalanított kandúromat Nocardia fertőzéssel diagnosztizálták.
    Tovább álltunk, nem adtuk fel, mentünk az állatkórházba, ahol még 2 alkalommal csapolták le a gennyes folyadékot a mellkasából. (Így szerdán, csütörtökön és szombaton volt lecsapolva)
    Csütörtökön az állatkórház a folyadékot elküldte tenyésztésre, ahol megkaptuk mire érzékeny. Ennek megfelelően leálltak egy csomó injekcióval, és kikaptuk tablettában a Metrobactin nevű gyógyszert, melyet kb 18 napig szedett. Egy hétig kaptunk egy másik gyógyszert, kesium tablettát. Ezt szedte akkor is, amikor már leálltunk a metrobactinnal. Kedd óta nem szed semmit, hétfői ultrahang alapján tiszta a mellkasa. (Az elmúlt egy hónapban nagyon kevés folyadékot még láttak az ultrahangon, de a kockázat miatt nem csapolták le, valamint a légzésével sem volt probléma)
    A tenyésztésnek az összes eredménye megérkezett:
    MALDI-TOF azonosítást végeztettünk a SE LMI KMDL segítségével.
    Anaerob tenyésztés: POZITÍV; 3-5 féle baktérium tenyészett ki. Ezt a kezelés tervezésekor figyelembe kell venni.
    Actinomyces lehetséges!
    Jól értelmezzük, hogy igazából nem tudják, milyen baktérium támadta meg a cicámat?
    Valamint, ez alapján a Nocardia ferfőzés ki van zárva?

    Ezen felül azt mondta az orvos, annyit tud még tenni, hogy vért vesz és megnézzük van-e még gyulladás a szervezetében.
    Este megjött az eredmény, a korábban megemelkedett májenzimei helyre álltak, de a fehérvérsejt száma magasabb volt 15,6. Azt javasolta, szedjük tovább a kesium tablettát, amíg van, és menjünk vissza az ünnepek előtt egy újabb vérvételre. Megtettük, ekkor már azt mondta, tökéletes lett az eredmény. (Fehérvérsejt szám lecsökkent 8,3-ra)
    Mikor hazaértem, átnéztem az utóbbi egy hónapban készített véreredményeit (3 van összesen) és tényleg javulást fedeztem fel benne. De van pár érték, ami eltér, de a doktor erről nem tájékoztatott. A Thrombocyta száma megnőtt 1051-re. Az egy héttel ezelőtti vérképében ez az érték 622 volt.
    Valamint, a Lymphocyta értéke megemelkedett 62.6-ra. (Előzőben 55,5 volt, már ez is magasabb volt a normál értéknél)
    A Szegment értéke pedig 34,2-re csökkent a korábbi 39,6-ról.
    Ön szerint miért nem esett szó ezekről?
    Van okunk aggódni ezek miatt az értékek miatt?
    És lehet összefüggésben azzal, hogy hétfőn egy duzzanatot vettem észre az alsó ajkán, melyet meg is mutattunk az orvosnak? Azt mondta burjánzásnak tűnik, lehet allergia. Kaptunk rá krémet, de folyamatosan nő (nem drasztikusan) és mára mintha fehéredne is.
    A cica kedve egyébként jó, eszik is iszik is és rendszeresen van széklete és vizelete is.
    Köszönöm, ha időt fordított a regény elolvasására, és a válaszát is!

    • Kedves Tímea! Az Ön által leírtak elgondolkoztatóak, de ilyen bonyolult és összetett kérdéskör feldolgozása nem e keretek között lehetségesek. Itt általában egy-egy egyszerűen megválaszolható és nem szinte nyomozói munkát igénylő kérdésekre van módom válaszolni. Remélem megérti. Üdv dr. molnár

  11. Kedves Doktor Úr!

    10 éves, közepes méretű, keverék, ivartalanított szuka kutyusunk 1 hónap leforgása alatt megvakult. Kölyökként találtuk őt, akkor egy sérülésből kifolyóan az egyik szemére már nem látott, de 2019. november végéig “fél” szemmel is tökéletesen boldogult. Szűk 1 hónap leforgása alatt teljes lett a látásvesztése. A szemén enyhe elszíneződést látunk, az állatorvosi szemvizsgálat után nem sok jóval kecsegtettek. Retinaleválást, bevérzéses foltokat és merev pupillát láttak nála, illetve zöld hályogra utaló, de nem tipikus jeleket. 5 napja Arutimol csepp kezelést kap napont 2x, kiegészítő kezelésként pedig Ocuvite Lutein Forte és Rheomocam tablettákat.
    Van esetleg a termékek között, ami segíthet nekünk ezen túl? Ami esélyes lehet ebben az állapotában? A kutyus kétségbeesett, túl hirtelen jött és túl nagy volt ez a változás. Még nagyon sokszor nekiszalad a dolgoknak és sokszor nyüszítve kér segítséget, kérdezi, hogy hol vagyunk.

    Üdvözlettel:
    Angéla

    • Kedves Angéla! Ahhoz hogy leshessen segíteni rá kellene jönnünk az okra hogy mi okozta a retinaleválást illetve a zöld hályogot. Volt e valamilyen betegsége amire kellett használni valamit, kapott e rovarölő szereket, mikor volt utoljára védőoltása és mi volt az? Mivel táplálják? Csináltak e vérlabort a kollégák, ha igen kérem küldje át a dr.molnar.energyvet@gmail.com címre. Üdv dr. molnár

      • Novemberben volt egy kis bélgyulladása, erre Quamatel tablettát és antibiotikumot írtak ki neki. Bolhairtó nyakörve szeptemberben volt cserélve, Foresto nyakörvet használunk. Az éves veszettség elleni oltását áprilisban kapta meg (Biocan R vakcina), kombinált oltást 2014 decemberében kapott utoljára. A Josera szárazeledel Josi Dog vonalából eszi az érzékeny felnőtt kutyáknak való tápot, ezt ugyanezen vonal Economy tápjával keverjük. A táp alá kevés langyos vizet vagy húslevest kap, alkalmanként főtt csirkehús és jutalomfalatok is kiegészítik a menüt. Vérlabor egyszer sem lett elrendelve, szívféreg instant tesztet csináltak, arra negatív.

        • Kedves Angéla! Mi volt az antibiotikum, azt nézte a kolléga, hogy az nem hajlamosította a szemnyomás fokozódásra? De lehet, hogy több tényező együtt okozta. A vér és vizelet labor vizsgálat elengedhetetlen ilyen esetekben is a máj és vesefunkciók állapotának meghatározására. javaslom ezt mihamarabb megtenni. Üdv Dr. molnár

          • Hétfôn kell visszamennünk kontrollra. Akkor megkérem az állatorvosunkat, hogy kérjen nekünk laborvizsgálatot, illetve az antibiotikum nevét is kiderítem.

  12. Tisztelt Doktor úr!
    6 hónappal ezelőtt 4 éves tacskómnál több gerincsérvet állapítottak meg részleges bénulással. Még időben elkezdtük a kezelést először szteroidok szedésével majd azt elhagyva és hálistennek az Ön által ajánlott készítmények szedésével teljesen tünetmentes lett a kis drágánk! Nagyon remélem így is marad,így mindent megteszünk érte!
    Amit szedett 6 hónapon keresztül: 1 db Skelevet, 1 db Kingvet, 1 db Renovet, 1 db Krill Omega D3+K2 full trans gél, 1 db Bone strength & Joint protection complex
    Az lenne a kérdésem,hogy a 3+3 hónapos szedés után mi az amit folyamatosan szednie kellene,hogy az állapota továbbra is stagnáljon?
    Várom szíves válaszát és megköszönöm segítő tanácsát:
    Ondi Erika

    • Kedve Erika! Nagyon örülök betartotta amit kértem és meg is lett Hála Istennek! az eredménye. Amikor teljesen elhagyják a 6 havi kezelés után a fenti szereket, akkor több esetben is pár hónap, újabb fél év után visszaesést tapasztalhatnak. Ez azért van, mert a szervezet most feltöltött raktárai lassan újra kiürülnek és a porcállomány és a kötőszövetek újra kezdik elveszteni szilárdságukat, rugalmasságukat. Ezért javaslom továbbra is 2 havonta egy 3 hetes kúrát adni a fenti szerekből, vagy két hetente az eddig adott dózis felével folytassák a kezelést. Tapasztalatom szerint megéri foglalkozni vele, mert így tartósan tünetmentes lesz a kutyus. Üdv Dr. molnár

  13. Kedves Doktorúr! 10 éves németjuhász kislány kutyusom ( ivartalanított 2017 -ben, 40 kg, minőségi GMO mentes száraztápot kap) Lupus gyanúja miatt aktiv orvosi kezelés alatt áll. ( gyógyszerei: Pednicorton heti 2×1, + Quamatel a szteriodos napokon. Hepa-pet napi 1×2, naponta Kingvet, Imunovet, Krill Omega-3, napi 2×1 Bone Streith, Probiotikum Complex, Multivit Mega C, ciklusosan Cytovet, Ursofalk 1x 1/2) Az Energy-vet termékekkel nagyszerűen van, vérképe elfogadható, láza 2018-as diagnosztizálás óta nem volt. Pár hete a szteroidos napokon vizelettartási gondja van, a többi napon minden oké. Volna esetleg a szteroidot helyettesítő készítmény javaslata? Esetleg a fenti adagolásokban módósítási javaslata? Köszönettel: Judit

    • Kedves Judit! A szteroid természetes hatása a vizelet kiválasztás növelése és amennyiben ivartalanított is az eb akkor a Gynevet segíthet 3×4 csepp és Bone strength adagját duplázza meg 2×2 caps-ra. Amíg a Gynevetet adja addig a Kiingvetet hagyja ki. Üdv dr. molnár

  14. Tisztelt Doktor Úr!
    Segítséget szeretnék kérni! Magyar vizsla kutyánk 2,5 éves 22kg 2 napja epilepszia jellegű rohamot kapott ( eldőlt, izmai görcsbe rándultak szája habzott.) előtte nagyon életvidám kutyus volt. A roham után egyik ismerősünk ajánlotta hogy adjunk neki sevenaletta tablettát. Adtunk is neki de semmit nem javított az állapotán. Most már ott tartunk, hogy körülbelül 3 óránként nagy rohama vannak. Nem fekszik a plédjére, csak a hideg betonra. A reggeli órákban nem ismert fel minket, félt tőlünk. (kB. Negyed óra múlva ez a tünet elmúlt) Mit lehet ilyenkor csinálni, hogy ne szenvedjen? Meg lehet menteni vagy csak az altatás segít? Köszönöm előre a válaszát! /Rosta Gábor

    • Kedves Gábor! Az ilyen nagyon erős és folyamatosan ismétlő rohamot erős nyugtatóval az állatorvosi ügyeleten tudják felfüggeszteni. Amikor ez meg van, akkor a kiváltó okot kell megkeresni, ehhez javaslok egy vér és vizeletvizsgálatot, ha kéri emailben elküldöm mire kellene megnézetni. Közben tekintsék át, hogy a megelőző időszakban nem kapott e valamely számára esetleg toxikus, máját terhelő anyagot, beavatkozást, rovarölőt stb.? Ha igen akkor azokat ki kell hajtani a szervezetből és természetes nyugtató hatású anyagokkal kell megkísérelni a normális kerékvágásba visszaterelni a kis szervezetét a kutyusnak. Üdv dr. molnár

      • Kedves Doktor úr.
        Elkezdtem Diegoval a labimmal a daganat ellenes csomagot. Sőt ma meg is rendeltem a következőt. Rosszindulatú, nem műthető, a kemoterápiára igen rosszul reagáló végbéldaganattal diagnosztizálták januárban. Pár napja MR és CT vizsgálaton voltunk. Mára a daganat terjedelmesebb, a végbélnyílás szűkebb, áttét nincs. Az egyik kérdésem az lenne, hogy kb.egy éve az onkológus javasolta hogy adjam neki a Brexin nevű gyógyszert piroxin tartalma miatt. Az állatorvosunk azt mondta, hogy szerinte, ha kapja az energyvet készítményeket, akkor nem szükséges adni a Brexint? Ön mit tanácsol? Másik kérdésem, hogy ha jól értelmeztem, akkor 3 hónapon át folyamatosan adhatom neki az energivetet, aztán szünet. A szüneteltetés meddig tartson?

        • Kedves Erika! A emésztőszervi daganatos betegeknek a nonszteroid gyulladás csökkentő anyagok erős megfontolást igényelnek, főleg a bélrendszeri kellemetlen hatásaik miatt. De a kezelő orvos és döntenek erről. A csomag összes kiegészítőjét 3 hét adás 3-7 nap szünet váltásban adagolhatják. A Cytovetet azonban súlyos esetekben folyamatosan lehet adagolni. Üdv dr. molnár

  15. Jó napot kívánok Dr.úr! Angol bulldog melső jobb lábámn bedagadt a mancsa illetve piros neki a lágbujjai közt, néha fel is emeli és biceg. Tegnap vettem észre le betadinoztam neki a kötést viszont leszedi . nem ment bele semmi neki. viszont mostanába csirkés tápot kapot, mert távol voltam munka miatt és a rokonokra biztam lehet attól? allergia? alpha derm plus spray van itthon abból fujjhatok rá? illetve mennyi ideig élnek az angol bulldogok? ők 7 évesen nagyn öreg? csatolok képet nem az én kutyám lába de igy néz kis csak be is van dagadva. holnap viszem állatorvoshoz. nem illeszti be sajnos a képet
    Köszönöm válaszát

  16. Tisztelt Doktor úr ! A cicánk elkezdett vérezni az emlo melllett a szőrétől sajnos nagyon nehezen látni. Emlodaganat? Allatorvos sajnos zárva karácsony után tudjuk csak elvinni. Eszik, iszik betadinos kötözéssel láttuk el. Mit tudunk meg tenni a 18 éves cicánkat? Köszönöm válaszát Mariann

  17. Kedves Molnár dr.,
    3 éves terrier keverék kutyám hátulsó lábain a könyöknél, az egyik mellső lábán a csuklónál, a lábak külső oldalán néhány mm-es kis seb van. (A hátsó lábain most már gyógyult.) Időnként feltűnik ez a lábain, a másik mellsőn is, fájdalmat nem okoz neki, ugrál, fut, játszik. Mi lehet az okozója? Nem kopott/horzsolt felületnek tűnik, mert jól körülhatárolt, a környéken van normálisan szőr. Parazitát nem látok rajta. Nagyon köszönöm a választ!
    Üdv,
    Cintia

    U. i. Nagyon jó, hogy van ez a fórum, mert vidéken nehezebb állatorvoshoz eljutni.

  18. Tisztelt Doktor Úr!

    Kutyusom (8 éves és 13kg) felkelés után nehezen áll rá az egyik mellső lábára és biceg, ami kis bemelegedés után elmúlik neki. Mire kinyitom az ajtót, addigra általában már szaladva megy ki rajta. Voltunk már állatorvosnál és a vizsgálat során nem találtak semmi, a kutya sem jelezte, hogy fájna neki valahol. Én is sokszor átnéztem, megnyomkodtam, de nem reagál rá, hogy fájna neki. Kapott Onsiort 1 hétig és annak szedése alatt is bicegett picit. Valamint ízületvédő szirupot kap 2 hete, de a probléma továbbra is fennáll. Tudom ez utóbbinak több idő kell, hogy látható eredménye legyen. Egy röntgenre még mindenképp elakarom vinni az ünnepek után, mert megijeszt és félek, hogy rosszabbodni fog ez az állapot. Ön szerint mi lehet a gond? Ízület vagy valami más? Tudna nekem tanácsot adni?
    Válaszát előre is köszönöm!

    Üdv.:
    Zoltán

  19. Tisztelt doktor Úr!
    Hosszú ideje próbálom kideríteni, hogy mi vezetett egy számomra minden értelemben értékes és soha nem pótolható állat elvesztéséhez. Persze tudom, hogy ez lehetetlen vállalkozás, semmiképpen nem gondolom, hogy pontosan meg lehetne határozni néhány nap történéseiből és egy kevés vizsgálati eredmény leírásából a kiváltó okokat. Mindössze azt szeretném megtudni, hogy megfigyeléseim tartalmaznak-e, olyan jellemző tünetet, amely alapján lehetne következtetni a betegség természetére.
    Kérem doktor Urat, hogy amennyiben nincs ideje elolvasni az alábbi hosszú és szomorú történetet, kérem tekintse kérdésemet tárgytalannak.

    Charlie, 4 év 9 hónapos, neves kennelből származó Bichon Havanese. Egészséges, mozgékony, átlagosnál nagyobb (8 kg), vastag csontozatú, rendkívül okos. Lakásban tartott, valóban prémium minőségű száraz eledellel táplált kölyök kora óta.
    Korábban két alkalommal esett át szemműtéten (pislogó hártya mirigyének előesése a jobb szemen), az első beavatkozás után 4 héttel kiújult az elváltozás. A második műtét halála előtt 6 hónappal, sikeres volt.
    Egy alkalommal, kb. 1 hét időtartamban esett át egy makacs hasmenésen, amelyet diétával, a körülményekhez képest jókedvűen átvészelt. 2017. augusztusában elkezdte rágcsálni a mellső lábain a szőrét, orvosi vizsgálat során allergia gyanúja (valószínűleg parlagfű) merült fel, az erre adott gyógyszer valóban meghozta a várt javulást. Más ismert betegsége vagy sérülése nem volt.
    2017. 12. 07.
    Déli órákban, kb. 20 perces séta után szobahőmérsékletű vizet ivott.
    Pár órával később kezdett el nyeldesni. Úgy tűnt, mintha nehezebben nyelne, gyakran a nyakát is kicsit előre nyújtotta nyelés közben. Emellett néhányszor tüsszentett, mint amikor nagyon erős szagot érzett (pl. kávéfőzés közben)
    Másik tünet a „töfögés”, amelyet elég nehéz körülírnom. Olyan, mint amikor a kutya csukott szájjal, az orrán keresztül, erőltetve szívná be és fújná ki a levegőt, a megszokottnál gyorsabb ütemben és közben olyan hangot ad ki, mintha félig el lenne záródva az orra. Ezt egy-két havi rendszerességgel már kölyök kora óta előfordult.
    Ettől a naptól kezdve fokozatosan, napról-napra fáradékonyabb és kevésbé aktív, kedvetlen lett a kutya, amelyet én röviden úgy fejezem ki, hogy „lassú” lett Charlie.
    Evés, ivás, széklet, vizelet teljesen normális ezen a napon.
    A séta kontrolláltan zajlott (végig pórázon, kizárt, hogy bármit felvett volna), az éjszakai fagyot követően kb. +4-5 fokos hőmérséklet mellett, napsütéses időben történt. Eléggé kifáradt a rövid séta ellenére, mert annyira mozgékony volt, hogy szinte végig futott.
    2017. 12. 08 – 10. között.
    Megmaradt a fent leírt „töfögés” és a tüsszögés, napi rendszerességgel, naponta néhány alkalommal és továbbra is jellemző a csökkent aktivitás. Játszik, de hamarabb abbahagyja a szokásosnál és elvonul lefeküdni, tehát továbbra is „lassú” az állat.
    Evés, ivás, széklet, vizelet teljesen normális ebben az időszakban.
    2017. 12. 11 – 13. között.
    A „töfögés” szinte elmúlt, a tüsszögés a reggeli ébredés utáni fél órában néhányszor még előfordult, de egyre kevesebb alkalommal. A csökkent aktivitás továbbra is szembetűnő, viszont mivel ezeken a napokon napközben dolgoztunk és egyedül volt az állat, a napközbeni alvás kicsit ellensúlyozhatta a fáradékonyságot.
    Evés, ivás, széklet, vizelet teljesen normális ebben az időszakban.
    2017. 12. 14 – 15. között.
    A tüsszögés is elmúlt, jellemzően kedvetlenebb volt a szokásosnál, kevesebbet játszott, többször visszahúzódott a helyére.
    Étvágya némiképp csökkent, de evett, ivás, széklet, vizelet teljesen normális ebben az időszakban.
    2017. 12. 16.
    Maradt a csökkent aktivitás, reggel kevesebbet evett a szokásosnál. A délelőtti órákban kihányta a reggeli száraz eledelt.
    Normálisan ivott, széklet, vizelet rendben volt.
    2017. 12. 17.
    Továbbra is „lassú” rövidebb időre felélénkült, de túlságosan hamar abbahagyta a játékot. Többet feküdt a szokásosnál.
    Kevesebbet evett a szokásosnál, normálisan ivott, széklet, vizelet rendben volt.
    2017. 12. 18 – 20. között.
    Tovább csökkent az étvágya, nehezen akarta elfogadni az ételt, de egy keveset minden nap evett. Aktivitása tovább csökkent, kifejezetten fáradékony lett. Séta közben felélénkül, de a lakásba visszatérve újra „lelassul”. Ezekben a napokban kezdődött egy újabb nyugtalanító tünet. Egyre gyakoribbá vált, hogy az állandóan hátára felcsapva viselt farkát lógatta, néha a földön húzta maga után. A 20-ai napon már az esti órákban orvoshoz vittük, de nem volt időpontunk, ezért nem jutottunk be.
    Csökkent étvágy, normálisan ivott, széklet, vizelet rendben volt.
    2017. 12. 21.
    Már nem evett és reggel sárga habot hányt, (amely egyébként kölyök kora óta ritkán előfordult). Kifejezetten kedvetlen és gyengének tűnt. Néha a hátsó lábai tántorogtak. Állandósult, hogy lógatva hordta a farkát. Feltűnt, hogy amikor elkezdte megrázni a bundáját, rögtön abbahagyta. Ilyet korábban akkor csinált, amikor a kennel köhögés elleni oltás után fájt neki az oltás helye 1-2 napig. Délután orvoshoz vittük. Vizsgálat eredménye: Vérkép rendben, láza nem volt, tüdő és szív hangok rendben, egész testét végig tapogatták, a hasát tartották érzékenynek, ezért emésztő rendszeri problémát feltételeztek. A gerinc vonalán (ahol az advantix cseppet felvittük) sötét, korpás lett a bőr felülete, de ennek nem tulajdonítottak jelentőséget. Javaslat: diéta, főtt puha csirke hús. Gyógyszerek: Qumatel mini 2xfél szem naponta és Protexin-t 10 napig.
    Már nem evett, kevesebbet ivott, széklet rendben, vizelet kevesebb, kicsit sárgább volt.
    2017. 12. 22.
    A reggeli séta alatt egy kicsit felélénkült, de határozottan gyenge volt. Séta után egy keveset ivott a táljából. Ezen a napon tovább romlott az állapota, tovább csökkent az aktivitása, folyamatosan elhúzódott a helyére, napközben csak kézből evett néhány falatot. Este evett minimális mennyiségű rizst főtt csirkehússal, megkapta a fél szem Qumatel mini-t, majd fél óra elteltével kihányta az egészet. Farkát folyamatosan leengedve hordja és pisilésnél nehézkesen emeli a lábát, olyan mintha elvesztené közben az egyensúlyát.
    Széklete kevesebb, de normális színű és állagú, vizelete kissé sárgább.
    2017. 12. 23.

    A reggeli séta alatt egy kicsit felélénkült, de továbbra is nagyon gyenge volt. A lakásba visszaérve újra lelassult és leengedte a farkát. A séta után rendesen ivott. Napközben nem fogadta el az ételt, dél körül kevés sárga habot hányt. Délutántól fecskendőből itattam, mert úgy tűnt, mintha azért nem inna eleget, mert az iváshoz szükséges nyelv mozgást nem tudná produkálni. Feltűnt még ezen kívül, hogy egyre ritkábban adott ki hangokat (morgás stb.) Ezen kívül még azt tapasztaltam, hogy fekvésből felállás közben egy rövid „nyiffanást” hallatott, olyan hang volt, mint amikor a kutyának a farkára vagy a lábára lépne valaki véletlenül. Ezután végig tapogattam és nyomkodtam a testét az orra hegyétől a farka végéig, de semmire nem adott „nyiffanó” hangot. Este evett egy minimális mennyiségű főtt rizst és főtt csirke húst, viszont egy jutalom falatot nagyon jó étvággyal megevett. Ezen a napon még volt ereje felugrani az ágyra, de már nem rázta a bundáját, ha el is kezdte a mozdulatot, akkor is rögtön abbahagyta.
    Széklete kevesebb, de most is normális színű és állagú, vizelete kissé sárgább. Pisilés közben nehezen emeli fel a lábát, olyan mintha közben elveszítené az egyensúlyát, ilyenkor megfogtam a felemelt lábát és így nyugodtan tudta végezni a dolgát.
    2017. 12. 24.
    A reggeli séta alatt gyenge, tántorgós volt a járása, pisilésnél nehezen emelte fel a lábát és közben mindig megtántorodott, mintha elveszítette volna az egyensúlyát. Séta közben felcsapta a farkát, de a lakásba visszaérve újra leengedte. A séta után nem ivott a táljából, ezen a napon már teljes egészében fecskendőből itattam. Alkalmanként 20 ml vizet tudtam megitatni vele, napközben annyi alkalommal ismételtem, amennyiszer csak tudtam. Ügyesen hozzászokott és szépen nyelte a nyelve alá fokozatosan adagolt vizet. Közben mindig próbáltam kínálni a táljából, de abból már többé nem ivott. A már állandósult gyengeségen és a többi eddig jelentkezett tüneten felül feltűnt, hogy megváltozott a testtartása. Úgy tűnt, mintha nem tudná rendesen felemelni a fejét, mintha nyaki merevség jelentkezett volna, és amikor szólítottam, akkor csak a szemével nézett felfelé, úgy hogy közben az orra 45 fokban a föld felé mutatott. Emiatt az egész kutya kicsit púposnak tűnt, és összességében olyan hatást keltett mintha szegény állat napok alatt 10 évet öregedett volna. Ezen a napon is tapasztaltam a felállás közbeni „nyiffanást” és ezen kívül még azt figyeltem meg, hogy amikor a helyén ücsörgött (valami miatt nem feküdt le a helyén eléggé hosszú ideig már az előző napokban sem), úgy tartotta a fejét mintha a nyaki izmai elgyengültek volna (mintha nehéznek érezte volna a fejét). Amikor így, ücsörgés közben megfogtam a nyakát észrevettem, hogy a nyak két oldalán, a nyak tövében lévő izmok 3-4 másodperces időközönként megfeszültek, ilyenkor közelről látható is volt, hogy kissé rándult az állat feje. Ezen a napon már nem tudott felugrani az ágyra, hozzákészült, de túlságosan gyenge volt ahhoz, hogy ugorjon. Napközben egyáltalán nem evett. A délutáni órákban két alkalommal kevés sárga habot hányt.
    Délután elvittük az ügyeletes állatorvoshoz, itt újabb vérvizsgálat történt, amely kiterjedt a hasnyálmirigy funkció vizsgálatára is. Minden vizsgált érték teljesen normális volt. Ezen kívül megvizsgálták a tüdő és szívhangokat és végig tapogatták az egész állatot, semmilyen rendellenességet nem tapasztaltak. Készítettek ultrahangos vizsgálatot a gyomráról, amely szintén semmilyen eltérést nem mutatott.
    A pontos vizsgálati eredmények és az elvégzett kezelések az alábbiak voltak:
    Symptoma:
    H: jó ált. állapot, kp rózsavörös nyh, ép szájüreg, norm nyirokcsomók, mellkas felett hallgatózás élettani, has tapintása norm.
    Therapia:
    Inf Ringer-laktát iv, Amoxysol la inj, Cerenia inj.
    Megjegyzés, kezelési javaslat:
    hasi UH: negatív (gyomor nem ábrázolódik, vesék épek, szabad hasűri folyadék nincs, hólyagban kevés vizelet)
    Diagnosis:
    gastritis
    Vérkép:
    Vörösvérsejt T/l: 7
    Hemoglobin: g/l: 180
    Hematokrit: l/l: 52
    Fehérvérsejt: G/l: 8,6
    Lipáz: U/l: 673
    2017. 12. 25.
    Ezen a napon is gyenge volt, tántorgós volt a járása, már nem tudott felugrani az ágyra, nem adott ki hangokat, nem rázta a bundáját és nem is vakarózott. Úgy tűnt mintha egyes mozdulatokat valami miatt nem akarna megcsinálni. Pisilésnél nem tudta rendesen felemelni a lábát, mert megtántorodott és eldőlt volna, ha nem fogtam volna a felemelt lábát, amíg a dolgát elvégezte. Az előzőekben leírt, nyaki izom rángatózást ezen a napon is tapasztaltam. Evett egy kevés főtt rizst, főtt szárnyas hússal és naponta többször elfogadta kézből a háztartási kekszet. Ezen a napon is teljes egészében fecskendőből itattam, de nem túl sokat fogadott el (mindössze kb. 80 ml). Ennek ellenére normál mennyiségű, kicsit sárgább vizelete volt. Széklete ezen a napon nem volt. Ezen a napon nem hányt.
    2017. 12. 26.
    A hajnali óráktól nem aludt csak járkált folyamatosan. Reggel nagyon tántorgós volt a járása. Továbbra sem adott ki hangokat, nem nyújtózott, nem vakarózott, nem rázta a bundáját és az ágyra már meg sem próbált felugrani. Napközben úgy tűnt, hogy javult egy kissé a testtartása, már magasra tudta emelni a fejét, amikor szólítottam. Továbbra is fecskendőből itattam. A háztartási kekszet rendszeresen kapta kis adagokban. Kevesebb és sárgább vizeletet ürített és széklete ezen a napon sem volt.
    2017. 12. 27.
    Ezen az éjszakán jobban aludt, nem járkált úgy, mint az előzőn, de néha, amikor valamilyen irányba mozdult, akkor „nyiffantott” egyet. Sajnos nem sikerült megfigyelni, hogy pontosan milyen mozdulatnál adta ezt a hangot. Reggel indultunk ahhoz az állatorvoshoz, aki általában kezelte. Előtte nagyon pici, normál színű és állagú széklete volt. Talán ezen a reggelen volt a leggyengébb a betegsége kezdete óta, kifejezetten rossz állapotban volt, nagyon tántorogva ment és nagyon hamar elfáradt (kb. 100 méter után fel kellett venni). Az orvosi rendelő várójában, amikor közel került hozzá egy másik kutya, akkor nagyon halkan morgott, hosszú idő után ez volt az egyetlen hang (a rövid „nyiffanásokon kívül) amit hallatott. Az orvosnak megmutattuk a december 24-i, vizsgálati eredményeket és elmondtunk minden addigi tünetet és megfigyelést. Újabb lázmérés és vizsgálat, tapintással, nyomkodással, különös tekintettel a megfigyelt „nyiffantások” lehetséges kiváltó okára, de semmi eredmény. Az orvos még az állat fejét is annyira felfelé és hátra feszítette, hogy szinte karikába hajlította a kutya gerincét, de semmire nem reagált fájdalommal. Többször hangsúlyoztam, hogy nagyon rossz állapotban van a kutya és biztos vagyok benne, hogy valamilyen fájdalom is kísérheti a betegségét. A diagnózis továbbra is gastritis, a javaslat további diéta (az állat gyakorlatilag nem evett napok óta és vizet is csak fecskendőből tudtam a szervezetébe juttatni), továbbra is adni neki a Qumatel mini-t, valamint felírtak Neurobion Forte-t, naponta 1 szemet, amelyből egyetlen szemet sem tudtam megetetni vele. A rendelőből hazaérve tovább itattam, délelőtt evett egy kevés főtt húst és háztartási kekszet. Ezen kívül adtam neki egy kevés Nutribound-ot fecskendőből, de sajnos röviddel ezután kihányta az egészet. Ekkor valamiért azt gondoltam, hogy a Nutribound volt a „bűnös” talán nem kellett volna megitatni vele. Nem sokkal később újra evett egy rendesebb adag főtt csirkehúst és kekszet és szerencsére ezt már nem hányta ki.
    Az esti órákban elmentem egy újabb állatorvoshoz, akinek elmondtam az összes eddig tapasztalt tünetet és megmutattam minden kezemben lévő vizsgálati eredményt. Megkértem, hogy ha van olyan fájdalomcsillapító, amelyet felírhat és kiválthatom, akkor adjon, mert én biztos voltam abban, hogy valamilyen fájdalommal is együtt jár a betegség. Kaptam 6 szem Carprox 20 mg-os tablettát, naponta maximum 2×1 szem adagolási javaslattal.
    Délutántól a kutya folyamatosan járkált, szinte megállás nélkül a lakásban. Este 20:15-kor adtam neki 1 szemet a Caprox-ból. Kb. 50 perc elteltével rendesen lefeküdt a helyére és elaludt. Később átfeküdt az ágyunk mellé, rendesen aludt, de az éjszaka folyamán kétszer „nyiffantott”. Ezen a napon szintén kevés vizelete volt, reggel nagyon kevés, de normális széklete.
    2017. 12. 28.
    Reggel pihenten ébredt, szinte végig aludta a teljes éjszakát. Ébredés után csóválta a farkát, nyújtózott és még vakarózott is, amiket már talán egy hete nem is csinált. Az elmúlt napokhoz viszonyítva kifejezetten erősebbnek tűnt ezen a reggelen. Még a teraszunk végén lévő párkánynál is felállt a két hátsó lábára és úgy nézelődött, mint korábban, amikor nem volt beteg. Reggel kérte az ennivalót, amit szintén hetek óta nem csinált, viszont ennek ellenére keveset evett. Utána jelezte, hogy sétálni akar, séta közben is erősebbnek tűnt, mint az elmúlt napokban. A déli órákban, olyan hasaló pozícióba is lefeküdt, amilyenbe hetek óta nem láttuk lefeküdni. Délután még egyszer levittük sétálni, ekkor már újra gyengébb volt és ismét tántorgós lett a járása. Az esti órákban ismét elkezdett járkálni, szinte megállás nélkül, lassan ballagott a lakásban, csak egy-egy percre állt meg, de már indult is tovább. Ezen az estén is kapott egy szemet a Caprox-ból, de ekkor már közel 2 óra kellett hozzá, hogy lefeküdjön. Az éjszaka folyamán is sokkal nyugtalanabb volt, mint az előzőn. Ezen a napon is fecskendőből itattam. Vizelete reggel több volt, mint az előző napokban, de még mindig eléggé sárga. Széklete nagyon kis mennyiségű, de normális színű és állagú volt.
    2017. 12. 29.
    Reggel elvittük ahhoz az állatorvoshoz, akinek korábban a véleményét kértem, és akitől a Caprox tablettát kaptam. Ismét elmondtuk az általunk észlelt tüneteket, megnézte az állat testtartását és a járását, viselkedését, úgy, hogy hagyta had járkáljon a rendelőben néhány percig. Megnézte az állat reflexeit minden lábán, ami rendben is volt. Végig tapogatta a testét, meghallgatta a szívét. A szemét is megvizsgálta, belevilágított mindkét szemébe. Csak annyit közölt velünk ezek után, hogy valami másra gyanakodik nem igazán emésztő rendszeri problémára. Szerinte a hányás valami más problémának a kísérő tünete lehetett. Ezután az asszisztense beadott az állat mindkét hátsó lábába egy-egy injekciót (áttetsző folyadék volt a fecskendőkben), az orvos pedig a kutya oldalába egy másik (kicsit sárgásabb színű, nagyobb mennyiségű folyadékot) injekciót adott. Azt az utasítást kaptuk, hogy másnap reggel újra jelentkezzünk a kutyával. Amikor megkérdeztem, hogy az állat mit kapott és tapasztalhatunk-e valamilyen rendellenességet vagy mellékhatást, és ebben az esetben mit tegyünk, akkor mindössze azt a választ kaptuk, hogy ilyet nem tapasztalhatunk, mert ezek az injekciók csupán diagnosztikai anyagok voltak. Azt is mondta, hogy emellett lehet adni az állatnak a korábban kapott Caprox tablettából, amennyiben szükségesnek látjuk. Napközben ismét fecskendőből itattam, a lehető legtöbb alkalommal próbáltam vizet juttatni a szervezetébe. Már szinte semmit nem evett, a háztartási kekszet kis darabokban elfogadta. Minimális vizelete volt, a normálistól kissé sárgább színű. Széklete már nem volt ezen a napon. Nagyon gyenge volt. Az esti óráktól kezdve újra elkezdett járkálni a lakásban. Este kapott 1 szem Caprox tablettát, de egy pillanatra sem feküdt le, csak lassan ment a lakásban. Azt kezdtük észrevenni, hogy egyre inkább balra fordul, amikor felvettük és magunkhoz öleltük, akkor is balra fordította a nyakát és úgy tette a kis fejét a vállunkra, ebben a helyzetben pihent egy kicsit. Feltűnt, hogy egyre jobban zihálva lélegzett miközben járkált, csak akkor hagyott ez alább, amikor a kezünkben tartottuk. Hajnal 2 óra körül beadtam neki még egy szem Caprox tablettát, de nem igazán tapasztaltunk változást. Egész éjszaka ébren voltunk és felváltva tartottuk.
    2017. 12. 30.
    Szinte semmit nem pihent előző éjjel. Reggel mentünk vissza az orvoshoz, már nagyon gyenge és fáradt volt. Az orvos ismét megnézte, hogyan járkál a rendelőben, mi elmondtuk, hogy mit tapasztaltunk. Ezután még a füleit ellenőrizte és csak annyit mondott, hogy szerinte a fejében van a probléma, nem pedig emésztő rendszeri gondról lehet szó, és azt is mondta, hogy nagyon hosszadalmas lesz a kezelése. Ezen kívül semmi részletet, sem a vélt betegség pontos nevét, sem az ezt követően beadott két injekció típusát nem közölte velünk. Annyi információt kaptunk, hogy ezek mellé már ne adjunk a kutyának Caprox tablettát, és a legközelebbi rendelési napon (ami az ezt követő 3. napon lett volna) ismét hozzuk további kezelésre. Hazavittük, útközben szegénynek a nyála is elkezdett folyni a szájából, pedig korábban ilyet soha nem tapasztaltunk. Ezen a napon is fecskendőből itattam a lehető legtöbb alkalommal, és szintén csak háztartási kekszet fogadott el. Már sajnos nem emlékszem, hogy ezen a napon volt-e széklete, és napközben volt-e vizelete. Szinte egész nap lassan ment a lakásban, továbbra is megfigyelhető volt, hogy balra fordította a fejét, de nem zihált már annyira, mint előző éjjel. A nyálcsordogálás napközben is megmaradt. Este 18:00-kor egyszer csak lefeküdt és el is aludt, gondoltuk már teljesen kimerült, vagy végre hatottak az injekciók és tud pihenni. Sajnos nem sokkal később, 18:15-kor hirtelen elkezdett rángatózni mind a négy lába és a farkát is emelgette, pörgette, valamint a szája széle is rángatózott. Először azt gondoltam, hogy csak álmodik és próbáltuk óvatosan felébreszteni, de sajnos gyorsan rájöttünk, hogy valami baj van, mert nem tért magához és a rángások sem csillapodtak. Természetesen az ügyeletes állatorvost hiába hívtuk, a telefonja már ki volt kapcsolva mivel este 18:00-ig volt ügyelet. A kezelő orvost csak telefonon tudtuk elérni, mivel nem tartózkodott a városban, azt javasolta, hogy mivel valószínűleg rohama van, próbáljuk simogatással nyugtatni és elméletileg idővel meg fog szűnni. Ezzel próbálkoztunk, de nem volt eredménye. Kértem tőle, hogy – mivel egy újabb állatorvoshoz fogjuk vinni a kutyát – mondja meg pontosan milyen injekciókat adott be reggel, mivel ez fontos lehet a további kezelés miatt. Erre azt a választ kaptam, hogy inkább, ha már ott leszünk a rendelőben, akkor hívjuk vissza és majd az orvosnak elmondja, hogy milyen injekciókat kapott aznap reggel a kutya. Hosszas telefonálgatás után találtunk egy állatorvost, aki hajlandó volt fogadni bennünket. Útközben sem tért magához szegény Charlie és a rángások sem csillapodtak, csak egy kevés, szinte víz színű vizeletet engedett ki. Este 19:20-ra értünk az orvoshoz. Többszöri próbálkozás után sikerült visszahívnunk a kezelő orvost, aki telefonon elmondta a minket fogadó orvosnak a szükséges információkat, de nekünk továbbra sem árulták el, hogy mit kapott aznap reggel a kutyánk. Ekkor már 70 perce tartott szegény kutya rohama. Ezután kapott Charlie egy nyugtató injekciót, amitől pár perc alatt elmúlt a rángás. A fogadó orvostól próbáltam információt kérni, hogy mire lehet ezután számítani, de semmivel nem tudott bíztatni, azt mondta nem lehet megjósolni, hogy visszatér-e a roham és azt sem lehet igazán tudni, hogy mi váltotta ki. Arra a kérdésemre, hogy lehetett-e ez csupán a reggel beadott hatóanyagok mellékhatása nemmel válaszolt, de továbbra sem árulta el, hogy mit kapott reggel a kutya, és azt sem, hogy mit mondott neki pontosan a kezelő orvos a telefonon. Mindezek után úgy döntöttem, hogy ott, akkor, elaltatom szegény drága kiskutyánkat.

    • Kedves Ferenc! Nagyon sajnálom, hogy így jártak a kutyusával és vigasztalódást kívánok. A leírt történések gyomor és bél emésztési zavarra utalnak. Amit a fájdalom csillapítók egy ideig elfedhettek, majd azok kellemetlen hatásai is fokozhatták a tüneteket egészen a görcsös állapotig. A megnevezett szerek alkalmazása az állatorvosi kezelési protokollok részei.Üdv Dr. molnár

  20. Tisztelt Doktor Úr!
    6 éves ivaros kan yorkshire kiskutyánk a kortizol szint háromszorosával rendelkezik
    viszont a kicsit megemelkedett vízfogyasztás és a minimális túlsúlyon kívül
    (száraz tápot fogyaszt) nem mutatja a Cushing kór más tüneteit
    Kérdésem az lenne hogy mielőtt durva gyógyszeres kezelésbe kezdenénk
    nem lenne- e célszerű egy Renavet, Korovet, Gynevet kúrát tartani?
    Köszönöm

    • Kedves Gyula! Kérem küldje el a kutyus laboreredményeit az email címemre, hogy megalapozottan tudjak válaszolni. Csináltak már a Cushing kór megállapítására teszteket? Van e vizelet UCCR teszt eredmény talán? Ez utóbbi negatív eredménye kizárja 100%-osan a Cushing kórt. dr.molnar.energyvet@gmail.com Üdv Dr. molnár

  21. Tisztelt doktor úr!
    Van egy 5éves beagle kutyám akinek kiskorában beagle paint diagnosztizáltak.Steroid hatására ez megszünt és nem is volt az évek alatt.Most ismét jelentkezett.Steroid kúrát kapott.jelenleg jól van.Szeretném megtudni melyik energyvet készitmény lenne hatásos számára.Immunovet tablettát jelenleg kapja.Rejtett heréje van és a faroktönél hullik a szöre és dudor is van.köszönöm válaszát.

      • Jónapot! A segítségét szeretném kérni! 2 napja vettem észre hogy a Labrador kutyám rosszul van. Elsőnek észrevettem egy vérfoltot. Láttam hogy a kutya rosszul van ezért hívtunk állatorvost. Aut mondta semmi esélye. A 2.nap jobban lett csóválta is a farkát, játszani nem nagyon akart, nincs életkedve. Gyakran öklendezik, ha ugat akkor is, és látjuk rajta hogy rosszul van. De valamikor jól érzi magát. Bementünk a házba majd megint megkéztük és összekuporodva és reszketve láttuk. Majd mikor odamentünk “jobban lett”. Aztán megint öklendezett. Aztán mászkálgat körbe lépked a sárban. Nem tudom mi baja lehet. Válaszát köszönöm! Kutyáról: labrador, közepes méretű, (lefogyott egy kicsit) 2éves.

        • Kedves Nóri! A vérzés és a tünetek alapján sok probléma lehet a háttérben. Ki kellene deríteni , hogy a vérzés honnan származik. Hányadékból, vizelet, végbél, sérülés valahol a testen, szájból stb. Azután a patkányméreg ellenszerét nagy dózisban napi kétszer injekcióban be kellene neki adatni. Ha a vizelet véres akkor egy tesztet kellene nézetni, hogy vér vagy vérfesték okozza e vörösséget a vizeletben. Ha utóbbi akkor Babesiózis is lehet ha tiszta vér akkor patkányméreg stb. Mindenesetre vigye hamar az ügyeletre mert nem szabad vele várni mert életveszélyes állapot is lehet a háttérben. Üdv Dr. molnár

          • Jó napot! A kutyám vizelete nem véres, az elmúlt napokban (2) nem volt vérfolt sehol. Ma volt a doki adott neki injekciót: (patkányméreg ellen)mondta hogy ma hagyjuk békén pihenni a kutyát. A hangja megjött ugatni tud.Ugyan úgy van mint tegnap. Pár nap múlva kiderül hogy mi lesz, ezt mondta a doki. A vérfolt nem tudom honnan jöhetett. Az orvos szerint mérgezés miatt beteg. Köszönöm a segítségét!

          • Kedves Nóri! Arra figyeljenek, hogy az új fajta patkánymérgek felezési ideje 3 hónap így a K vitamin kezelést az első héten 3 alkalommal kell ismételni még ha a kutya jobban is van, azután pedig heti 2x összesen 4 héten át. Mivel addig nagy dózisban szívódik föl újabb és újabb adag méreg az egyszer elfogyasztott anyagból, amik a szövetekben raktározódtak el. Üdv Dr. Molnár

      • Tünetei: meglassult mozgás,végtagi fájdalom,nehezitett lépcsözés,érintésre és bizonyos mozgásra nyüszit.labor nem készült.viszont prednosolonra javult.A többi tünet elözö levelemben.Milyen energyvet készitmény lenne megfelelö.köszönettel.

        • Kedves Hölgyem! Gyulladásos állapot lehet a háttérben, ami gerinc és ízület eredetű is lehet. Ezt egy tapasztalt kolléga a vizsgálatával meg tudja állapítani. Vigye el, ha még nem történt meg. Addig is és a diagnózis birtokában főleg javaslom az alábbi csomag szereit alkalmazni: https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/mozgasszervi-es-gerincproblemak-kiegeszito-kezelesere/ Amennyiben 3-4 héten belül nem indul meg erős javulás akkor a korábban már javasolt labor vizsgálatokat feltétlen csináltassa meg, de nem ártana hamarabb is a tisztánlátás végett. Amennyiben erő javulás áll be akkor ne hagyja el 6 hónapnál hamarabb, és fenntartó dózisban később is alkalmazza ezeket, hogy stabilizálódjon a javulás és ne legyen visszaesés. Üdv dr. molnár

  22. Tisztelt Doktor Úr!
    Kis-közepes testű (16 kg) kutyám ma reggel megevett egy kb.20 cm hosszúságú üres műanyag májkrémes tömlőt. A végén levő fém zárófület lerágta róla, azt nem ette meg. Meg tudja-e emészteni, vagy lehet belőle baja. Nekem mi a teendőm, ha nem látok semmi furcsát a kutyán, elég ha csak figyelem? Nagyon köszönöm a válaszát! Üdvözlettel: Szakonyiné Beke Marianna (Mór)

    • Kedves Marianna! Nem tudja megemészteni a műanyag tömlőt. Ezért az ürülékével fog távozni. El kell telni 1-5 napnak mire kiürül. Azért a székleten kívül a kedélyét és az étvágyát is figyelje, ha valami rendellenes akkor vigye állatorvosi vizsgálatra, mivel ez esetben bélelzáródás alakulhat ki és az veszélyes a kutya életére. Üdv dr. molnár

    • Tisztelt Doktor Úr!
      Tegnap a 7honapos bichon havanese kiskutyam megette 3 havi fogamzásgátló tablettam.. Szuka kutya nincs ivartalanítva még.. Felhivtam 3orvost is a környéken, mindtol azt a választ kaptam ne aggodjak a legroszabb ami történhet hogy méhgyulladasa lesz. Ettől függetlenül természetesen borzalmasan aggódok.. Eltelt azóta kB 16ora.. Étvágya van, játszik, iszik.. Mire számíthatok?! Lindinette 20mgs tablettarol van szó, illetve annak a buborék csomagolasarol..
      Köszönöm szépen a választ!

      • Kedves Katalin! Azonnal meg kellett volna hánytatni a kutyát, hogy ne maradjon benn az összes hatóanyag. De ezt pár óra múlva már hiába teszi meg, addigra felszívódott az összes hatóanyag. A nevezett szer progeszteron és ösztrogén származékot is tartalmaz. Ha ivarzás szünetben történt akkor kisebb hatásra kell számítani. Szoros figyelemre van szükség főleg a májfunkciót és a nemi funkciókat figyeljék, rendellenesség esetén vigye kollégához. Közben végig támogassa a máj funkciókat, hogy a bevett hormonok lebontását könnyebben tudja elvégezni. Erre a Regavet és a Cytovet készítményeket javaslom. Üdv dr. molnár

  23. Tisztelt Doktor Úr!

    Féléves cicát fogadunk örökbe egyik ismerősünktől, aki kint tartotta a cicát eddig, és mi is kint tervezzük a kertben tartani. (Ivartalanított, kislány cica.)
    Viszont azt olvastam, hogy ilyenkor pár napig a házban kell tartani, hogy ne menjen vissza a régi helyére.
    Ez iránt szeretnék érdeklődni, hogy hogy csináljam a szoktatást, hogy az neki is jó legyen?
    Előre is nagyon szépen köszönöm!

  24. Kedves Doktor Úr!
    A 14 éves keverék kutyusom szívbeteg, kapott is gyógyszereket. Furon 40 mg vízhajtót, panangint és benamaxot. Antibiotikumot is kellett szednie mellette, mert a folyadék miatt a szervezetében gyulladás alakult ki.
    Kb másfél hétig nem volt gond, ételfalatokkal megette a gyógyszereket,de később már kiválogatta és utána már nem akart megenni semmit és emiatt nem tudtam rendszeresen adni a gyógyszereket neki, 1-2 nap ki is maradt két gyógyszer beszedés között. Később teljesen elment az étvágya, nem eszik, sokat iszik, naponta kétszer hány. Mitől lehet most ilyen rosszul a kutyusom? Az antibiotikumtól esetleg vagy hogy kimaradtak napok a gyógyszerekkel? Tegnap és előtte még evett pár falatot, de már nem tudom rávenni sehogy , hogy egyen. Tudna valamit javasolni, hogy mitől lehetne jobban? Állatorvosi kezeléssel még jobban lehet?

    • Kedves Melinda! A keserű pilulákat nem szívesen veszik be a kutyusok, és akár a máját és veséjét is megterhelhette velük. Feltétlen csináltasson egy vérlabort a máj és vesefunkciókra, ha még nincs friss. Aztán kiderül az étvágytalanságnak nincsen e mélyebb oka. Amennyiben nincsen akkor javaslom atermészetes anyagokból álló kiegészítőink használatát kiegészítő kezelésre: https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/szivelegtelenseg-kiegeszito-kezelesere/ Ha azonban más baj is kiderül a laborral írjon. Üdv dr. Molnár

      • Evett pár falatot, és volt széklete is végre. Viszont az utolsó 3 széklete hajszállal együtt távozott, rá kellett segítenem mindig, hogy kijöjjön. Időnként előfordult 1-1 hajszál máskor is,de egymás után nem. Bent van a kutyus lakásban, könnyen megesik, hogy sok hajszálat lenyel. Lehet ez a probléma?

        • Kedves Melinda! A korábban felsorolt tüneteket nem okozhatják a lenyelt hajszálak. Vigye labor vizsgálatra ahogy javasoltam és utána tudunk tovább lépni. Üdv Dr. Molnár

  25. Kedves Doktor úr!

    Van egy 3,5 éves kan tacskóm (törpe és drótszőrű keverék.) 2019. június 16-án lett ivartalanítva, 7,8 kg és Select Gold sensitive tápot kap emellett ritkán kis maradékot (leginkább húst, rizst), 3 havonta kap bravectot, minden kötelező oltást megkapott májusban és szeptemberben. 1 éves korában fogadtam örökbe már akkor feltűnt hogy a bal hátsó lábán nem mindig jár, leginkább sétáltatáskor. Előző gazda állítása szerint kificamította magának, állatorvossal megnézettem aki megerősítette, hogy lazák a szalagjai, de még annyira nem, hogy műteni kelljen. A problémán a következő. Mióta bejöttek a hidegek eleinte ritkábban elkezdte húzni a jobb hátsó lábát. Azóta sajnos már gyakrabban. Leginkább a bal hátsó lábát terheli, ami alapvetően a “rossz” lába. Elvittem az elmúlt másfél hónapban háromszor voltam vele állatorvosnál viszont mivel ott nem produkálta a tüneteket, a lábán semmi változás nem tapintható így mindig haza küldtek. Természetesen az orvosi látogatás után itthon produkálta. Nem mindig áll rá a jobb hátsóra, sokszor felemeli inkább és 3 lábon sétál. Nem érte semmilyen sérülés ami miatt esetleg ez előjöhetett volna. Mit javasolna a problémájára?

    • Kedves Krisztina! Ebből én sem tudom a pontos okot megmondani, de ha szalag lazaság, részleges szakadás, vagy porcleválás vagy ízületgyulladás, esetleg gerinc probléma van a háttérben azt jól tudja befolyásolni kedvező irányba a mozgásszervi csomag készítményeivel. Így ha nem is tudja meg a probléma okát valószinüleg egy 3x 3 hetes kúra után tünetmentessé válhat. Üdv Dr. molnár

  26. Udvozlom!
    A tengerimalacomnak egy feher csik van a szeme sarkaban. Mostmar mindkettoben. Ismerosom szerint ez csak az az anyag, amivel mosakszik, de nem mulik neki. 6 honapja ott van. Nem rosszabb, de nem is tunik el. Mi lehet a baja? Miert nem mulik neki?
    Semmi mas tunete nincs. Nem piros neki, nem fajlalja, pislog es elvileg lat is…. (vagy csak jok a tobbi erzekszervei) eleg ativ es kezhez szoktatott malacka.
    Koszonom, ha valaszol!

  27. Tisztelt Doktor Úr!
    Van egy spanyol masztiff és husky keverék kan kutyám, aki 12 éves lesz márciusban. 2,5 éves korában ivartalanították. Jelenleg 44 kg és Happy Dog Natur Croq Active száraz tápot eszik. Ritkán előfordul neki a bőrén ekcéma jellegű bőrelváltozás, utoljára szeptember környékén volt neki, amit Tetra Delta tőgyinfúzió A.U.V. kentem, ami szépen helyrehozta. Többször is volt kullancsfertőzött, de szerencsére mindig kigyógyult belőle. Utoljára októberben volt kullancsfertőzött, akkor kapott babesiozis elleni injekciót, lázcsillapítót és infúziót. Utána lett az injekció helyén egy nagy búbja a bal oldalán, ahova kapta a babesiozis ellenit, de az már felszívódott. Rá 3 hétre volt neki szívférgesség tesztje és egy általános vérképe, a szívférgesség teszt negatív lett, a vérképe jó lett, de van egy kezdődő izomsorvadása, amire azt mondta az orvos, hogy a korának megfelelő. Az eredmények sajnos nincsenek meg. Decemberben kapott először kullancs elleni tablettát a kullancsok ellen, eddig ezzel a gyógyszerrel még nem védekeztünk. Álmában remeg a két hátsó lába. Egy hete már a sétánál feltűnt, hogy mintha furcsán tartaná a lábát és fulladna, hamarabb elfáradt, mint eddig, már pár lépéstől. Aztán észrevettem, hogy sokkal nehezebben kel fel és fekszik le, és a bal hátsó lábát furcsán tartja, előrébb helyezi le, mint a jobbat, alig terheli és fáj is neki. Kedvetlen is, de ha kaját lát, akkor éber és eszik is. Sokkal kevesebbet mozog az udvarban, ha teheti inkább fekszik. Láza nincs. A mai nap folyamán elkezdett nagyon lihegni, zihálni. Voltunk orvosnál, ott megnézte az orvos a járását, elmondta, hogy a a csípőjével van gond, a bal oldalával és már nagyon öreg. Kapott egy szteroidos gyulladáscsökkentő injekciót rá és ha javul, akkor gyulladáscsökkentő tablettát fog kapni, ami nem szteroidos. Az autóból kiszállva az állatorvosnál már lábra állni sem tudott, amit nem értek, mert eddig minden rendben volt hozzá képest. Közben-közben elindult és sétált, de mindig összerogyott. Nem lenne szükséges egy RTG felvétel vagy az már túl veszélyes lenne neki a kora miatt? Ön szerint milyen betegségre utalnak a tünetek? Milyen szereket tudna javasolni a problémára? Még van esélye a fájdalommentes, hosszú évekhez? Esetleg az étkezésén nem lenne szükséges változtatni? Válaszát előre is nagyon köszönöm!
    Tisztelettel: Noémi

    • Kedves Noémi! Ezek a tünetek nem konkrétan egy betegségre utalnak, hanem egy tartós toxikus állapotra utal, ami az immunfunkciók gyengüléshez vezethetnek. Az izomsorvadás a többszöri babesia elleni kezelés tünete is lehet. Javaslom a mozgásszervi csomagot kiegészítő kezelésére és az élősködők elleni védekezést természetes alapú szerekre váltani, hogy tehermentesítsék a májat és a többi szervet. Küldjön egy videót a mostani mozgás állapotától és az eddigi vérlabor eredményeit, kérem. Ha nincs akkor csináltasson vagy küldök én listát mit kellene megnézetni. dr.molnar.energyvet@gmail.com Üdv Dr. Molnár

      • Kedves Doktor Úr!
        Nagyon szépen köszönöm a mihamarabbi válaszát! Sajnos most már felállni sem tud és segítséggel sem akar. A véreredményt legközelebb csak hétfőn tudom megkérdezni. Így is használna neki a mozgásszervi csomag?
        Üdvözlettel: Noémi

        • Kedves Noémi! Jós nem vagyok. De az biztos, hogy ezzel nagy esély lenne, hogy javulni fog, de a már kialakult izomsorvadásnál valószinüleg csak a további romlást lehet vele megakadályozni. Üdv Dr. Molnár

  28. Kedves Doktor ur!
    Staffordshire bull terrier kutyam 8 eves mult. Ivaros kan kutya.23 kg es vegyesen tàplàlkozik szàraz es konzerves ètel.Reggeli sèta utàn làttam a herèjèn egy kis gömb alakù kinövèst,ez delutànra a duplàjàra növekedett valoszinüleg genny lehet benne igy külsö kinèzetre. A kedve nem vàltozott vidàm energia bomba làtszòlag nem fàj neki. Erre lenne javaslata mit lehetne tenni hogy ez felszivodjon vagy orvosi segitsèggel lehet megszüntetni? Köszönöm vàlaszàt

  29. Tisztelt Doktor Úr!
    Van egy 5 éves, 5-6 hónapos korában ivartalanított, majdnem teljesen fehér kandúr cicám. Ugyanúgy mint a többi cicát, Rolyal Cannin száraz táppal, különböző, minőségi szaftos ételekkel, és nyers hússal, belsőségekkel táplálom. Benti cica, igyekszem nem gyógyszerezni, egész életében Energy készítményekkel próbáltam jó állapotban tartani. Két alkalommal kapott eddig gyógyszeres kezelést. Egyszer egy fogtályog miatt, egyszer pedig a nyakán keletkezett tályog miatt, ami nagy valószínűséggel egy másik cicámmal történ verekedésből adódott. Elég érzékeny cica lelkileg is és fizikálisan is. A fog ínye szerintem enyhén gyulladt. Többször tapasztalok nála hányást, időnként kedvetlenséget. Ilyenkor Fitovettel, meg Etovettel, Renovettel kezelem, és pár nap múlva jobban van.
    Most azonban az egyik hátsó lábán kiritkult a szőr és a pocakján is csak pihék vannak.
    Nem szeretném állatorvoshoz vinni, mert a környékünkön nincs holisztikus szemléletű állatorvos, és nem szeretném semmilyen gyógyszerrel tömni. Tudna nekem tanácsot adni, hogy hogyan segíthetnék neki?

    • Kedves Erzsébet! A ínygyulladás oka a tartós emésztési zavar és a máj túlterhelése, továbbá az immunfunkciók gyengülése. A leírt étkezés nem macskabarát. Még ha a gazdik annak is gondolják. Növényi rost és természetes forrású antioxidáns hiányos, hasznos baktériumokban szegény és nem támogatja a bélflóra egészséges állapotát, továbbá keményítő tartalmú is, amelyek etetése immunrendszeri gyengeséghez vezet. Ez pedig helyi gyulladások esetleg vírusos megbetegedések fellángolásához vezethet. Az Emésztőenzimek & Probiotikum komplex, Krill Omega D3 K2 gél, a Multivit Mega C komplex szájon át és helyileg az Imunovetes ecsetelés segíteni fog. Üdv Dr. molnár

  30. Tisztelt Doktor úr !

    2019.12.17-én tettem fel Önnek egy kérdést a kiskutyámmal kapcsolatban . Az jelent meg, hogy “sikeresen elküldve” és láttam is a kérdések között. Ma megnéztem volna a választ, de már a kérdésem sincs fent. Mi lehet az oka, hogy eltűnt a kérdés is és választ sem kaptam !

    Üdvözlettel:
    Éva

  31. Tisztelt Doktor Úr!
    Van egy 7 éves golden retrieverünk. Kb. 2 éve kezdődtek nála epilepsziás rohamok, amik legtöbbször frontok hatására jelentkeztek. Állatorvos látta, egyéb szervi elváltozást nem találtak nála és mivel a rohamok viszonylag ritkán (kb 3 havonta) követték egymást, abban maradtunk, hogy egyelőre nem gyógyszerezzük. Valéria át szoktunk neki adni frontok és viharok előtt, így sokszor még jobban ritkítani tudtuk a rohamokat. Tavaly tavasszal nervus trigeminus bénulása volt, az alsó állkapocs lógott, az arcán a bőr is, habos, sűrű nyálzása volt, csak fecskendőből tudtuk itatni és kézzel etetni. A vérvétel alapján valamilyen fertőzést feltételeztek, illetve voltunk mri vizsgálaton, ami kimutatta, hogy a nervus trigeminus perifériás gyulladása okozza a panaszokat. Volt egy terület a jobb oldali kamrától mediálisan a limbicus rendszer területén, amely nem halmoztak a kontrasztanyagot és kissé jelszegényebb területként ábrázolódott, de erre nem kaptunk választ mi lehet. 2-3 hétig kapott augmentint, valamint medrol, amelyre szerencsére jól reagált és szépen lassan helyreállt az állkapocs, néhány hónap múlva pedig már újra önállóan tudott enni-inni. Emellett minden nap 5 szem milgammát is adtunk neki, amit azóta is csökkentett adagban, de folyamatosan kap. 2 napja sajnos újra kezdődtek a tünetek, most a bal alsó szemhéja lóg, a szája is már kicsit nyitva marad, hallani a levegővételén és nehezére esik az ivás. Most megint medrol kapott 12 napig, utána kell visszavinni kontrollra. Ön szerint mitől kezdődhettek újra a tünetek és merre lenne érdemes elindulni a vizsgálatokat illetően? Válaszát előre is köszönöm

    • Kedves Nikolett! Ezek az okok a vírusos fertőzéstől egészen a toxikózisig terjedhetnek. Csináltattak e labor vér vizsgálatot? Ha igen küldjék el az eredményeket. Más gyógyszert nem kapott a görcsös állapotra? Rovarölő szert nem használtak kullancs ellen? Üdv Dr. molnár

  32. Tisztelt Doktor úr,
    3 hónapja fogadtam örökbe kb. 1,5 éves ivartalanított szuka,tacskó keverék kutyámat. Az elsö idöben minden rendben volt, majd szinte mindennapos hasmenése lett. Ürülékvizsgálat után kiderítették, hogy kevés a jó baktérium a bélflórájában, erre feketeköményes por alapú készítményt kapott. Pár nap elteltével hányás is jelentkezett, ekkor vérvizsgálatot csináltak, amiböl kiderült, hogy hasnyálmirigy gondjai vannak (értékei 50 felett voltak). Erre B vitamint, valamint Royal Canin Gastro Intestinal Low Fat tápot ajánlott az orvos. Ennek lassan 1 hónapja, azóta nem is kap semmi mást, jutalomfalatot sem, mégis minimum heti 1x hamenése van, levert, nincs kedve sétálni. Séták során gyakran keresi és eszi a füvet (szinte minden második nap). Mások ajánlása alapján találtam az Energy Vet termékekre, de mielött bármelyiket megrendelném, kíváncsi lennék a véleményére, hogy mi okozhatja ezt a folyamatosan visszatérö hasmenés problémát. Válszát elöre is nagyon köszönöm, Vivien

  33. Tisztelt Doktor úr!
    3 hónapja fogadtam örökbe 1.5 éves, ivartalanitott, szuka tacskó keverék kutyámat.
    Az első időben minden rendben volt, majd gyakori hasmenés jelentkezett nála. Kivizsgálás után megállapítást nyert hasnyalmirigy problémája, melyre gyógytápot, B vitamint illetve probiotikumot kapott. Lassan több mint 1 hónapja kapja ezt a kombinációt, de így is szinte minden másnap keresi a füvet a séta során illetve továbbra is gyakran van hasmenése, igaz nem olyan időközönként mint korábban. Mit tudna javasolni erre a problémára?
    Köszönettel,
    Vivien

  34. Tisztelt Doktor úr !

    Van egy 12.5 éves shit-zu kutyusom. Sajnos / most már /mindkét szemére vak. A jobb szemére 5 hónappal ezelőtt pár óra alatt vakult meg. A szemnyomása 79-89 között mozog. Kapott rá Cosopt szemcseppet nap 3×1 csepp- rá tíz percre A vitaminos szemkrém, rá öt percre Indo-tono szemcsepp , rá öt percre ED szemcsepp.
    Állítólag nincs zöld/szürke hályog, fekély, nem magas a vérnyomása, de akkor mitől vakult meg ilyen hirtelen?
    A bal szemére 3,5 éve vakult meg és azóta kell csöpögtetnem az indometicin+ tono és a GDC szemcseppeket. / napi 2x 1 /, és mégis a bal szemén már zsugorszövet lett. Szinte nincs is szeme. Gyógyszertárban azt mondták, hogy ilyen hosszú ideig tilos tonos ” szemcseppet adni, mert az zsugorítja a szemet. Ez Valóban így van?
    A másik gond a vérvételi eredményei alapján:
    kortizol: 255,0 nmol/L
    Kortizol 4 órás: 14,2 nmol/L
    Kortizol 8 órás: 9,93 nmol/L
    Thrombocyta : 761 G/L
    Abszolút retikulocita szám: 136,1 G/L
    Magas festődésű reticulotika: % 26
    ALT : 207 U/L
    GLDH: 112 U/L
    Alkalikus foszfatáz: 941 U/L
    LDH: 341 U/L
    Triglicerid: 6,85 mmol/L
    Koleszterin: 13,8 mmol/L
    gLÜKÖZ: 5,6 mmol/L
    kARBAMID: 9,9 mmol/L
    CRP: 54,0 mmol/L
    Fehérje- kreatinin arány: 4,00
    Mit tudnék tenni a kiskutyám érdekében, hogy segítsek rajta ? Lehet-e még segíteni ? Azt nem akarom, hogy szenvedjen!

    Válaszát előre is köszönöm szépen.

    Üdvözlettel:
    Éva

    • Kedves Éva! A szemészeti kérdésekben, amikor ilyen sok féle általam nem alkalmazott szemcseppeket alkalmaznak, akkor megalapozott véleményt nem tudok alkotni. Talán annyit, hogy a bajok gyökerét szemcseppekkel nem lehet megoldani, így azok megszűnését sem lehet várni. A labor azonban jelentős eltéréseket mutat, ami jelzi, hogy sajnos nem csak a szemmel vannak bajok, hanem ezek oka mélyebben eredeztethető. Az ALT 4x, a GLDH 10X, ALP 6X, LDH 2X, a CRP 4x, a koleszterin 2x magasabb mint a még tűrhető érték. Ezek teljes áttekintést igényelnek, a táplálás, tartás, gyógyszerezés, toxikus hatások életmód területén is. Mivel ezek a magas értékek tartós egészségveszélyeztető állapotról tanúskodnak, erre pedig nem lehet önmagában magyarázat a kutyus kora. Üdv Dr. Molnár

  35. Kedves Dr Úr!
    Kérdésem a következő lenne önhöz!
    Hétfői napon voltunk Amerika Staffordshire Terrier kutyànkkal
    kora:2 lesz
    neme:Szuka
    súlya:27,7kg
    Tplo műtèten esti órákban már adhattunk ételt neki ez meg is volt , másnap reggeltől gyógyszeres kezelés amit az orvos írt elő ugyebár plussz reggel és este 8kor kap konzervet plussz ízületi erősítő port az ételébe bekeverve. Inni iszik ,enni eszik rendesen . Kicsit bàgyadt de ez szerintem a gyógyszernek tudnám be ,láza nincs . Napjában kettő/három kisebb egészségügyi séta megvan a kertben pisilni pisil de kakilni nem kakilt még egyáltalán :/ Hogy tudnám ezt kiküszöbölni hogy sikerrel járjunk ???.Mellette levő Vizslánk elvan zárva sétáltatáskor ,hogy ne legyen zavaró tényező sem hogy ne tudjon wc-zni .Szóval fogalmam sem ,hogy mitévők legyünk perpill ezzel kapcsolatban:/
    Köszönöm szépen mihamarabbi válaszát Dr Úr!
    További szép napot kívánok !

    • Kedves Éva! Nincs ezzel semmi gond. Az altatás után pár nap szükséges, hogy a vegetatív funkciók visszaálljanak a normális kerékvágásba. Ha eszik, iszik és nem hányt akkor várja meg még beindulnak a vastagbél mozgások is. Üdv Dr. Molnár

  36. Kedves Doktor Ur!
    Engem igazabol a magyar ellatasi protokol erdekelne. Kulfoldon elunk.
    Adott egy eset:
    10 ev koruli, egeszseges cicankat este eluthette egy auto. A kettunkben nyavogott mikor megtalaltam, nem tudott a hatso labaira felallni, a farka sem mozgott. Saros volt es agyon nyalogatta a hatso labait. Nem nyavogott onnantol hogy bevittem, lefekudt, dorombolt, bar neha probalt felallni. 10 perc mulva mar uton voltunk sz allatorvos fele. Ott azt mondtak, valoszinuleg elutotte egy auto. Hagyjuk ott ejszakara, megfigyelesen. Mivel nem tudni van e belso serulese, ha tuleli az ejszakat, reggel megvizsgaljak….
    Es ezen a ponton erdekelne mi a magyar eljaras ilyen esetben, en ugyanis hianyoltam, hogy ha lehetseges a belso verzes akkor nem meg kene valahogy gyozodni rola? Ultrahang, vagy rontgen, barmi. Mert ha tenyleg van belso verzes akkor azt tudni kene, hatha segithetunk, vagy csak hogy ne szenvedje vegig az ejszakat. Egyedul egy idegen helyen…
    Mi a bevett eljaras ilyen esetben Magyarorszagon az ejszakai ugyeleten?
    Koszonom valaszat!
    Udvozlettel
    Timi

    • Kedves Tímea! Nem egyformán gondolkoznak az emberek egy sérült állat ellátásakor. Megértem és jogosnak is tartom az aggodalmát, mivel maximális ellátást igényelné a kis sérült ügyében. Jól is érzékelte, hogy egy ultrahang vizsgálat megállapíthatta volna, hogy az ilyenkor fő veszélyt jelentő léprepedés nem áll e fönn. Egy Röntgen vizsgálat is hasznos az esetleges csontsérülések diagnosztizálásához. Vérlabor pedig az esetleges vérvesztés monitorozásához. A fizikális vizsgálatot alapnak tekintve. Ügyeletben azonban nem mindig állnak rendelkezésre egyszerűbben felszerelt rendelőkben e vizsgáló módszerek. Egy sérült állat benntartása a rendelőben csak igen indokolt állapotban javasolt, amikor folyamatosan monitorozzák az állat állapotát, pl. egy tamponált léprepedés gyanúja esetén, és szükség esetén életmentő műtétet végeznek rajta akár éjszaka közepén is. Erre azonban csak igen komoly rendelő intézetek képesek, hogy ennek a tárgyi és személyi feltételeit megvalósítsák. Azért hogy meglássák hogy túléli az éjszakát reggelig a beteg, azért nem indokolt benn tartani egy sérült állatot. Annak sokkal jobb helye van a gazdi aggódó felügyelete mellett. Aztán ha nincs közvetlen életveszély, akkor reggel teljes személyzettel folytatni a beteg ellátását. Üdv Dr. molnár

  37. Tisztelt Doktor Ur !
    Van egy 13 eves breton spaniel kutyam akinek tavaly ota Perianális fiszutlaja van .Gyogyszeres kezelessel kezdtuk atopicat es cephalexint kapott.Az elso kezeles utan ami kb 3 honapig tartott
    kezdett helyre jonni.5 alkalommal mentunk vele vissza orvoshoz ugyan azt a gyogyszeres kezelest kapta vagyis aztan mar csak az atopicat.
    Sajnos nagyon nehezen tudom beadni neki a gyogyszert sot egy kinlodas a gyogyszer beadassa.A kedvencebe probaltam elrejteni fasirtba.
    De mar azt sem ette meg sajnos mostanra nagyon csunya a feneke,folyamatosan nyalogatja mar nem tudom mit csinaljak.
    Kerem segitsen par tanaccsal.
    Hozza tennem Angliaban elunk,Londonban ahol eleg furcsa az orvosi ellatas.
    Koszonom megerteset es valaszat !
    Tisztelettel :Erika

    • Kedves Erika! Sajnos az idült bűzmirigy sipoly nehezen gyógyítható. Okai lehetnek a tartós emésztési zavar, ami a tápanyagok tökéletlen emésztéséhez vezet, a rosthiány és a mozgásszegény életmód, továbbá az antioxidánsokban hiányos etetés, ami általános gyulladási hajlamhoz vezethet. A kezelésére javaslom az Cytovet caps., Emésztőenzimek & Probiotikum komplex caps., Regavet csepp, Krill Omega D3K2 gél és a Bone strength capsulák kombinált és tartós alkalmazását. Tovább nem finomított és szénhidrát szegény etetésre való átállást. Üdv dr. molnár

  38. Tisztelt Doktor Úr!
    Az lenne a kérdésem, hogy 6 éves közép ázsiai juhászom 6 hete “összeragadt” a kannal, viszont 3 nappal ezelőtt észleltem a szukánál vércseppeket. Úgy veszem észre, gömbölyödik a pocakja, úgy gondoltam, sikeres volt a párzás, viszont most nem tudom, hogy ez vetélés jele vagy nem sikerült “teherbe esni”?
    Válaszát előre is köszönöm.

    • Kedves Iza! A vérzés semmiképpen nem kívánatos, sem 6 hetes vemhes állatnál, sem újraivarzás esetén, ennek még nincs itt az ideje. Ha nem egy alkalommal csepegtetett vigye el kollégához egy ultrahangra , hogy biztosan megállapíthassa a vemhességet. Így fogja tudni, hogy vetélésre kell készülni, vagy esetleg egy hüvely vagy méhgyulladás, esetleg hólyaggyulladás okozza e a vérzést. Üdv dr. molnár

  39. Tisztelt Doktor Úr!
    Van nekem egy 12 éves ivaros, szuka pincsi kutyám, akinek December közepén lett volna egy szemeltávolító műtétje. De a műtét előtti vizsgálatok eredményei rosszak lettek, ezért Januárra lett elhalasztva a műtét, mert ezekkel a paraméterekkel kockázatos lenne az altatás.
    Kardiológiai diagnózis: Mitrális endocardiosis
    A vérvizsgálat eredménye pedig nagyon rossz máj értékeket adott ezért lett elhalasztva a műtét.
    Nem mellékesen 9 éve gerincsérült, hátsó testfél bénulással él, a vizeletét nyomni kell. Ebből adódóan rengeteg antibiotikumot kapott ez idő alatt. December 6.-án fejeződött be egy 1 hónapos antibiotikumos (Floxabactin), illetve 1 hetes Rheumocam kúra.
    A Januárra tervezett műtétig Ursofalk 250mg-os gyógyszert kap, az előírt adagolásban valamint napi 1 Hepa-pet 700mg-os és E vitamin tablettát, és valamelyiktől hasmenése van. Ezenkívül Royal Canin Hepatic tápot kap, bár nem nagyon eszi meg.
    Az lenne a kérdésem, hogy mely ENERGYVET termékkel tudnám kiegészíteni a kezelését, hogy januárra minél jobb máj értékeket kapjunk????
    Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!

    Tisztelettel

    • Kedves Mariann! Sajnos sok baj gyűlt össze ennél a kis kutyusnál. A máj regenerálásra a Cytovet caps, Regavet csepp, Emésztőenzimek & Probiotikum komplex, Krill Omega D3K2 gél és a Bone strength & Joint protection komplex készítmények kombinált alkalmazását javaslom. Ezek a szív elégtelenség további romlását is megakadályozhatják. A szív izmok munkájának fokozását a Kingvet cseppel tudja támogatni. Üdv Dr. molnár

  40. Tisztelt Doktor Úr! 8 éves ivartalanított kandur cicám egyik napról a másikra nagyon kedvtelen lett, először a szemén vettem észre változást, nem egyforma a pupilla és előjött a hártya. Ez nem volt folyamatos, néha teljesen eltűnt a hártya is. Pár nap után már nem evett,de étvágya az volt,szeretett volna enni,de nem tudott.Rövid időn belül 5,5 kg-ról 3,5 kg-ra fogyott. Első állatorvos szerint a cicának agytályogja van. Ezt csak ránézésre állapította meg, mert hogy az ínye be volt gyulladva és szerinte a baktériumok tovább fertőzték,és mert nem egyforma a pupilla. Semmilyen vizsgálatot nem végzett,nem volt vérvétel. Elvittem másik orvoshoz, itt gyorstesztekkel kezdtük, negatív lett a leukózis, fiv, felv. Volt hasi ultranang, ez alapján rendben van minden, illetve vérvétel,de sajnos a dehidratáció miatt csak nagyon kevés vért tudott venni a doktornő, így most azt ismételtük. De így is lett eredmény, az alapján az orvos szerint nincs aggódnivalónk,a vér nem mutat rákos megbetegedést pl. Szerinte nervus trigeminus bénulás. A cica jelenleg nem tud enni és inni, fecskendőből etetem és itatom, nyelni le tudja, ami a szájába kerül,de rágni nem tud, illetve a szeme ugyanúgy fura, keveset pislog, a hártya előjön sokszor. De ezeken kívül, teljesen ép az elméje, jön-megy, ugrik, ért mindent,amit eddig is. Ön szerint szükség lenne valamilyen további vizsgálatra? Illetve ha nervus trigeminus bénulás valóban, akkor ez helyre tud jönni? Hogyan segíthetnénk a gyógyulást? Köszönettel:Laczkó Zsuzsanna

    • Kedves Zsuzsanna! Nem kizárt hogy agy ideggyulladás vagy bénulás okozza a tüneteket. Láza volt a cicának? Eltérő pupilla tágasságot okozhat a fertőző peritonitis (FIP), mérgezés, mechanikai, az agyat ért súlyos trauma, agyrázkódás. Én az utóbbi kettőre gondolnék. Ilyenkor fokozott gondoskodást igényel a cica a táplálás terén különösen. Remélhetőleg a trauma okozta idegkárosodás regenerálódni fog, ha nem történt visszafordíthatatlan károsodás. Ezt a Krill Omega D3K2 gél és a Multivit Mega C komplex és a Krovet csepp kombinációjával tudja segíteni. Ja és Traumeel cseppel is. üdv dr. molnár

      • Nem volt láz, a FIP is negatív. Benti cicáról van szó,nem kijárós,így trauma sem érhette, esetleg az megviselhette,hogy felújítás volt nálunk? Köszönöm a válaszát!

  41. Tisztelt Doktor Úr!

    Kérem, hogy még az alábbi kérdéseimre legyen kedves válaszolni, mert addig nem tudok megnyugodni, amíg ezekre nem kapok választ (elnézést kérek érte, de nagyon aggódom a cicáimért):
    A herpesz elleni védőoltás nem teljes körű? Akkor is elkaphatják, ha be vannak oltva, csak akkor nem olyan súlyosak a tünetek?
    Ha egy cica már elkapta, de felgyógyult és utána kapja meg ellene a védőoltást – mint az enyéim -, annak ilyenkor már van értelme beadatni? Vagy ha megkapja az oltást és újra beteg lesz, hamarabb felgyógyul belőle? Ennyit segít neki az utólag beadott oltás?
    Azokat a cicáimat, akik folyamatosan megbetegszenek, már életük végéig kezeltetnem kell? Ez nem múlik el magától, akkor sem, ha már megkapták az oltást?
    Illetve még egy kérdés, lehet, hogy ez nem is herpesz, hanem chlamydiozis? Merthogy más tünetük nincs, csak a szemgyulladás. Illetve az egyikük picit tüsszög, de a többinek csak a szeme gyulladt be, először az egyik, majd rá pár napra a másik.
    Mi van, ha nem kezelem őket? Ez elmúlik magától, mint az embereknél a kötőhártya gyulladás?

    Köszönöm!

    Tímea

    • Kedves Tímea! Nem szoktam macska rhinotracheitis (herpes virus okozta orr és légcsőgyulladás) elleni védőoltást használni, így személyes tapasztalatom nincs. A védőoltásról az alábbi tájékoztatót javaslom áttanulmányozni: https://www.ema.europa.eu/en/documents/overview/purevax-rcpch-felv-epar-summary-public_hu.pdf
      Kérdéseire a válaszom: A herpesz elleni védőoltás nem teljes körű? Akkor is elkaphatják, ha be vannak oltva, csak akkor nem olyan súlyosak a tünetek? Igen elkaphatják de könnyebben átvészelik.
      Ha egy cica már elkapta, de felgyógyult és utána kapja meg ellene a védőoltást – mint az enyéim -, annak ilyenkor már van értelme beadatni?
      Szerintem csak akkor van értelme beadni, ha erősíteni szeretné az immunitást. Vagy ha megkapja az oltást és újra beteg lesz, hamarabb felgyógyul belőle? Ennyit segít neki az utólag beadott oltás? Ezt nem lehet megmondani csak vérből végzett ellenanyag szint vizsgálattal.
      Azokat a cicáimat, akik folyamatosan megbetegszenek, már életük végéig kezeltetnem kell? Ez nem múlik el magától, akkor sem, ha már megkapták az oltást? Már írtam, ha magasabb szintre emeli az immunrendszer védekező erejét akkor nem, vagy csak enyhe tünetekkel kaphatnak el bármilyen fertőző betegséget.
      Illetve még egy kérdés, lehet, hogy ez nem is herpesz, hanem chlamydiozis? Lehet az is! A védőoltás amit fentebb beillesztettem az Chlamidiózisra és Calicivírusra is ígér ellenanyagszint emelést. Merthogy más tünetük nincs, csak a szemgyulladás. Illetve az egyikük picit tüsszög, de a többinek csak a szeme gyulladt be, először az egyik, majd rá pár napra a másik.
      Mi van, ha nem kezelem őket? Ez elmúlik magától, mint az embereknél a kötőhártya gyulladás? Már írtam, ha magasabb szintre emeli az immunrendszer védekező erejét akkor nem, vagy csak enyhe tünetekkel kaphatnak el bármilyen fertőző betegséget.

  42. Kedves Doktor úr!
    10 éves labimnak van egy 3,5 cm nem körülhatárolt, ezert nem műthető rosszindulatú daganata a végbelén. Szeretném, ha megírná melyik termékünket rendeljem meg erre a problémára.
    Üdvözlettel!
    Erika

  43. Tisztelt Doktor Ùr!
    Kérdésemmel azért fordulok önhöz, mert van egy 9 éves Berni Pásztor ivartalanított kan kutyánk. Néhány hónapos kora óta nálunk van. A 9 év alatt soha nem betegeskedett, mindig jó kedvű és vidám volt. Az ivartalanítása óta volt súlyfeleslege, de ez nem jelentett soha neki problémát a mozgásban, szaladgálásban. Nagy udvarunk van és így óriási mozgástere van neki. Néhány héttel ezelőtt azt vettük rajta észre, hogy máshogy viselkedik, mint szokott. Sokkal többet fekszik és amikor be akarjuk hívni a házba, akkor sokszor nem akart bejönni, illetve amikor bejön akkor is hamar kikérezkedik, pedig korábban mindig be akart jönni amikor mi bent voltunk. A múlt pénteken szemmel láthatólag rosszul volt a kutya, hányt is egyszer, és a szemein is az látszott, hogy beteg. A feje az utóbbi hónapokban kicsit lesoványodott, továbbá egy ideje néha furcsán nyeli a nyálát, és a szája is kicsit nyáladzott, pedig korábban erre csak akkor volt példa ha egy finom falatot megkívánt. Apám elvitte egy állatorvoshoz, aki megvizsgálta és azt mondta, hogy a kutya szívbeteg, és a hasa fel van telve vízzel. Valóban nagy a kutyának a hasa, de már több éve ilyen és a súlyfeleslege miatt ez annyira nem volt feltűnő nekünk, mert mi így szoktuk meg. Kapott valamilyen injekciót a kutya, de másnap sem lett jobban ezért elvitte apám egy másik állatorvoshoz aki szintén megvizsgálta, és csinált ultrahangos vizsgálatot is. Azt állapította meg, hogy a kutya hasában egy nagy méretű daganat van, ami az ő megállapítása alapján nem műthető. Szerdán újra elvittük hozzá, hogy a kolléganője is megvizsgálhassa több szem többet lát elven, hogy ő is mondjon egy szakvéleményt és sajnos ő is ugyanerre a megállapításra jutott. Egyikük sem ajánlotta, hogy meglegyen műtve a kutya. Az ultrahangos vizsgálat során azt mondta, hogy nem látja a belsőszerveket rendesen a daganat nagy méretei miatt. Abban maradtunk, hogy nem kap semmilyen kezelést a kutya mert szerintük nincs értelme. Ameddig jól van addig velünk marad, azonban ha rosszra fordul az állapota, akkor el lesz altatva. Jelenleg a kutya jól van szinte ugyanolyan életvidám mint korábban, a szemei élénkek, ugat, rendesen eszik, iszik, ürít, ugyanúgy viselkedik mint mindig. Annyiban észrevehető, a betegsége, hogy a feje lesoványodott, továbbá nagy és kemény a hasa. Láttam, hogy vannak készítményeik, amelyek kifejezetten daganatos kutyáknak és macskáknak készültek. Azt szeretném kérdezni a Doktor Úrtól, hogy a leírtak alapján tud-e ajánlani olyan készítményt, ami valamennyivel esetleg meghosszabbíthatja a kutyánk életét, vagy javít a hátralevő ideje életminőségén? Illetve van-e értelme egy ilyen állapotban lévő kutyának ilyen készítményt adni? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel:Takács András

    • Kedves András! Kérem küldje át ha van vér és vizelet labor eredményt, ha nincs akkor mihamarabb csináltasson. Megadom a paramétereket mire kellene nézetni, hogy lássuk hol is állunk. Továbbá, igen van értelme adni a kiegészítőket, mert minimum lassítani tudják a folyamatot és az itt töltött idő sokkal jobb állapotban lesz viselhető- Itt küldöm mit javaslok: https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/daganatos-betegsegek-kiegeszito-kezelesere/ Üdv dr. Molnár

      • Köszönöm szépen a válaszát, és az ajánlását a csomagra! Akkor kérem, hogy adja meg az említett paramétereket, és én a lehető legrövidebb időn belül megcsináltatom a vér és vizelet vételt és labort! Köszönöm, hogy foglalkozik a problémánkkal! Tisztelettel:Takács András

  44. Tisztelt Doktor Úr!

    Segítségét és tanácsát szeretném kérni. Van egy 11 éves kan (nem ivartalanított) west highland terrier kutyusunk. November 12-én derült ki, hogy cukorbeteg lett. Első mérésnél 13 volt. Múlt héten 16 volt a cukra a kétszeri szúrás mellet. Reggel és este adunk két egységet (Caninsulin). A vizelet eredmény kimutatta a Cushing-kórt. Erre adjuk neki a Vetoryl kapszlatát napi felet. Mellete kap máriatövis kapszulát naponta felet. Ennek ellenére folyamatosan veszít a súlyából. Másfél hónap alatt fogyott 70 dkg. Olvastunk a Cush-x készítményről, nem tudjuk ez hatásos segítséget nyújtana -e számára.
    Ön mit javasol? Mit tudunk tenni, hogy ne fogyjon tovább és sikerüljön beállítani a cukorszintet.

    Válaszát előre is köszönöm!

    Üdvözlettel: Kaszás Julianna

      • Tisztelt Doktor Úr!

        A kért leleteket elküldtem a megadott e-mail címre. A kutyus tünetei: sokat iszik,étvágya van. Rengeteget pisil.Széklete laza. Sokszor szokott epét hányni. Néha bágyadt.

        Köszönöm a segítségét!

        Üdvözlettel: Kaszás Julianna

        • Kedves Julianna! A leletek és a tünetek alapján egy mellékvesekéreg túlműködés gyanúja felmerülhet, továbbá a szénhidrát anyagcsere zavara is. Kapott szteroid kezelést a vérvétel előtt valamikor? Amennyiben nem úgy a Cushing kór kezdeti állapota további kivizsgálásra javaslatot teszek. A vesefunkciók további vizsgálata is hasznos lenne ( cystatin C). Mindezek természetes anyagokkal való kiegészítő kezelésére is tudok javaslatot adni. Üdv Dr. Molnár

          • Tisztel Doktor Úr!

            Sajnos kapott szteroid kezelést. A vesefunkciók 8,3. Az inzulin mennyiségét megemelték 2×3 egységre. A mai napon 21 volt a cukra. Szerencsére a fogyás megállt. Ezek tükrében mit tud a Doktor Úr javasolni. Az inzulin injekciót nem lehetne kiváltani valamivel?
            Áldott ünnepeket kívánok!

            Üdvözlettel: Kaszás Julianna

          • Kedves Julianna! Az idült veseelégtelenség a labor alapján kizárható. A cukorbetegség azonban igazolódott. A Cushing kór kizárására további vizsgálatok lennének szükségesek. Az alábbi csomag szereit javaslom, mihamarabb elkezdeni a kollégák által javasolt inzulin mellett. Azonban figyeljen arra, hogy ha csökken a vércukor szint, ami nagyon is elképzelhető akkor párhuzamosan csökkentsék a kezelő kollégával egyetértésben az inzulin adagot. Itt küldöm a csomag linkjét: https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/kutya-macska-cukorbetegseg-kezelesere-csomag/ Üdv Dr. molnár

  45. Tisztelt Doktor úr!12 éves keverék kutyusom megfázott kapott antibiotikumot és Dalacin 2×1 gyógyszert…Egy hete rendellenesen megnött a hasa..Mintha tele lenne vizzel..Erre van e valami gyógyszer vagy bármi segitség hogy csökkenjen a viz a hasban?Válaszát elöre is köszönöm!

    • Kedves Tarantino! Sürgősen vigye el kollégához és csináltasson vérlabort és a hasi folyadékot is vizsgáltassák meg miután mintát vettek belőle. Májcirrhózis, vese elégtelenség, szívelégtelenség, daganat és lehet a hátterében. A vizsgálat megmutatja az okot és aszerint tudjuk kezelni. ha elküldi az eredményeket segítek a hogyan tovább meghatározásában. Üdv dr. molnár

  46. Tisztelt Doktor Úr!

    Levelem kissé hosszú lesz, de muszáj mindent leírnom, hogy választ kaphassak, ugyanis eléggé el vagyok keseredve.
    Van öt gyönyörű cicám, mindegyik ivartalanítva, 2, 3 (2 db), 4 évesek, illetve az egyik már 14 éves. Soha semmi bajuk nem volt eddig, kivéve a 4 éves cicámnak az egyik szemét kezeljük kicsi kora óta, mert hályog van rajta, illetve apró piros foltok is. Illetve két cicám volt már nagyon megfázva, lázasak is voltak, de abból is felgyógyultak kezeléssel.
    Nyáron találtam egy apró vak kiscicát, akit hazahoztam. Állatorvos látta egyből, sajnos a szemei menthetetlenek, mert az orvos szerint még mielőtt kinyíltak volna a szemei, valamilyen betegség megtámadta és megfelelő kezelés nélkül annyira károsodtak, hogy egész életére megvakult. Mellette a kiscica nagyon tüsszögött, szörcsögött, a szemei váladékoztak, illetve tüsszögéskor az orrából sárgás sűrű váladék távozott. Ez hetekig tartó kezelés után szerencsére megszűnt, most már hónapok óta semmilyen tünete nincs.
    Viszont októberben az öt cicám közül az egyiknek a szemei bepirosodtak, először az egyik, majd rá egy hétre a másik, sárgás váladék volt benne és dörzsölte. Először úgy gondoltuk, megsértette valamivel, Tobradex-szel lett kezelve, két hét alatt helyrejött. Rá kb. másfél hétre újra kiújultak a tünetek, újabb kezelés, megint helyrejött. Két hét múlva a hályogos szemű cicámon szintén ugyanezek a tünetek voltak, így kiderült, hogy valószínűleg kötőhártya gyulladással állunk szemben. Ő is kezelve lett. Utána megint az első cica lett beteg és ez így folytatódott, míg végül egyszerre voltak betegek. Az orvos ekkor már herpesz vírusra gyanakodott, és e szerint kezeltük őket, így újra meggyógyultak. Illetve a többi cicámat elvittem beoltatni, mert sajnos nem lettek ez ellen beoltva. Kettőnél úgy tűnik, időben voltunk, mert ők szerencsére azóta se lettek betegek, viszont az egyikük a két oltás között szintén megbetegedett, őt most még kezelem, de nagyon nehezen hagyja magát, így lassan gyógyul.
    Első kérdésem, lehetséges, hogy a kiscicától kapták el a betegséget? Sajnos nem voltam elővigyázatos, mert akkor még nem tudtam, hogy mi ez és kiengedtem hozzájuk az udvarra. De neki azóta sincs semmi baja.
    Második kérdésem, hogy azt olvastam/hallottam, hogy ez a herpesz vírus, ha egyszer megfertőzi a macskát, örökre benne marad és bármikor kiújulhat, függetlenül attól, hogy kapott-e védőoltást vagy sem, mert az oltás nem véd ellene teljes körűen, csak ha elkapja, nem olyan súlyosak a tünetek. Ez igaz?
    Harmadik kérdésem, ha egy cica már elkapta, de felgyógyult és utána kapja meg ellene a védőoltást – mint az enyéim -, annak ilyenkor már van értelme beadatni? Vagy ha megkapja az oltást és újra beteg lesz, hamarabb felgyógyul belőle? Ennyit segít neki az utólag beadott oltás?
    Illetve a negyedik kérdésem, ami a legjobban aggaszt – ha már ilyen felelőtlen voltam, hogy nem oltattam be őket időben -, hogy azokat a cicáimat, akik folyamatosan megbetegszenek, már életük végéig kezeltetnem kell? Ez nem múlik el magától? Az az igazság, hogy bár nagyon szeretem őket, rengeteg pénzembe kerül egyrészt az orvosi ellátás öt cicára, másrészt a gyógyszerek, szemcseppek vásárlása. Illetve megoldani, hogy az egészségesek ne találkozzanak a betegekkel, ne egyenek, ne aludjanak együtt stb. Sajnos, mivel nem vagyok otthon egész nap, ezt nem tudom kivédeni. Tudom, hogy az én hibám, és megérdemlem, viszont őket nagyon sajnálom, mert nehezen viselik a kezeléseket. Állítólag a kezelés miatti stressztől is súlyosbodhatnak a tüneteik. Ez igaz?
    Elnézést a hosszúságért, de szeretnék teljes körű választ kapni, hogy megértsem, mivel állok szemben, és hogy mire számíthatok az elkövetkezendő években.

    Köszönettel:

    Tímea

    • Kedves Tímea! Az, hogy honnan kap egy cica fertőző betegséget azt biztosan nem tudom megmondani, de ami biztos másik cicától. De egy fertőzés csak akkor tud megeredni, ha arra az immunrendszerének a gyengülése miatt fogékony. Igen a herpes vírus lappangva ott van az idegdúcokban és ha gyengül valami miatt ( stressz, mérgezés, oltás, trauma, nem teljes értékű táplálkozás, nyomelem hiány, omega-3 zsírsav hiány, antioxidáns vagy vitamin hiány stb.) akkor újra aktívvá válhat. Így amit tehet az az, hogy megfelelő táplálással, hasznos kiegészítőkkel és kiiktatva a fentebb leírt immungyengítő faktorok nagy részét, olyan állapotban tartja a cicák immunrendszerét, hogy semmilyen vírus ne tudjon megeredni vagy ha meg is ered le tudja a szervezetük győzni és egészséges marad. Üdv Dr. molnár

  47. Tisztelt Doktor Úr!

    Németjuhász kutyám kilenc éves, egy ideje hátsó lábaira nehezen áll rá és remegnek. Gyógyszerrel kezeltük eddig jó eredménnyel (Onsior, Neurontin). Négy napja azonban nagyon nehezen áll fel vagy segítség nélkül egyáltalán nem. Mivel a gyógyszer nem segített, ezért szteroid infúziót kapott, ami után teljesen rendbe jött, de az orvos figyelmeztetett ez csak ideiglenes. Kérdésem az lenne milyen terméket javasolna további kezelésre?

    Köszönöm

  48. Kedves Doktor Úr!

    Némethuhász kutyám 9 éves, hátsó lábait egy ideje nehezen mozgatja, de igazából nem akadályozza a dolog, de 4 napja sajnos nem nagyon tud felállni, illetve nagyon nehezen. Ha már áll, akkor nincs gond. Az eddigi problémáira Onsiort, Neurontin szedett és nem is volt gond. Most sajnos nem segít semmi. Kapott sztereoid infúzió, azóta újra mozgékony, de figyelmeztetett az állatorvos, ez csak időleges megoldás. Tudna esetleg javasolni valamilyen terméket a további kezelésre?

    Köszönöm

    • Kedves Doktor úr!
      10 éves labimnak van egy 3,5 cm-es daganat a végbelén, ami nem körülhatárolt és nem műthető. Egy éve állapították meg. Azóta kap k-9 Immunitit, Vetri DMG-t, és az onkológus javaslatára Brexint. Eleinte úgy tűnt javulgat, ritkán volt véres a széklete. Egy-két hete azonban nyákos vér is kíséri a székletét és gyakran van székelési ingere. Van, hogy csak véres nyákot ürit, nem sokat. Amúgy nagyon jó kondiba van, remek a hangulata, az étvágya pedig határtalan.
      Szeretnék tanácsot kérni, hogy melyik terméket, termékeket rendeljem meg.
      Üdvözlettel :
      Erika

Vélemény, hozzászólás?