Az Energyvet állatorvosa, Dr. Molnár Gábor Miklós szívesen válaszol bármilyen kérdésre a kedvencével kapcsolatban.

GÖRGESSEN AZ OLDAL LEGALJÁRA ÉS AZ OTT TALÁLHATÓ KERETBE BEÍRVA TUDJA A KÉRDÉSÉT FELTENNI.

FONTOS! Kérdését úgy tudja feltenni, ha itt előzetesen regisztrál és utána bejelenkezik. Minden kérdező a bejelentkezés után a saját kérdéseit és az állatorvos válaszait itt tudja nyomonkövetni.

 

Állatorvosi szaktanácsadás

Kérdése van a napi gondozással, tartással, balesetekkel kapcsolatosan? Esetleg gyakori vagy ritka állatbetegségeket tapasztal a kedvencénél? Szeretne többet tudni a betegségek megjelenésről, azok kezelési módjáról, lehetőségeiről? Az állatorvos válaszol rovatomban lehetőséget biztosítok, hogy az Önt érdeklő kérdésre a lehetőségekhez képest szakszerű választ adok.

Nagy segítséget jelent a válaszom összeállításában, ha az alábbi információkat megadja a kérdésében, amennyiben úgy látja, hogy a kérdés megválaszolásában hasznos információt nyújt számomra:

  • Az állat faja, neme, kora. Fontos információ, hogy az állat ivartalanított vagy ivaros. Amennyiben ivartalanított, kérem adja meg az ivartalanítás időpontját is.
  • Az állat testtömege
  • Az állat táplálási formája. Száraz táp, konzerv, házi koszt főve vagy nyersen és ezek aránya. Szénhidrát dús ételek aránya a diétában.
  • Emésztési zavarok jelentkezése az állat életének bármeny időszakában (hányás, hasmenés, székrekedés)
  • Bőr, fül, bűzmirigy gyulladás előfordulása
  • Az eddig végzett kezelések leírása
  • A külső élősködök ellen végzett megelőző és terápiás kezelések felsorolása, az alkalmazott szerek megnevezése.
  • Az elvégzett védőoltások megadása az utolsó egy éven belül
  • Bármely gyulladás csökkentő vagy szteroid vagy inzulin készítmény adagolása
  • Az állat életében elvégzett műtétek felsorolása
  • Esetleges allergiás hajlam vagy gyógyszerérzékenység.

Milyen jellegű kérdésekre kaphat választ az állatorvos válaszol rovatban?

  • Kedvencemnek bizonyos tünetei, mely betegségre utalnak?
  • Mit tegyek, ha  hány a kedvencem?
  • Hogyan állíthatom le a kutyám hasmenését?
  • Mi a legjobb diéta a cukorbeteg állatom etetésére?
  • Mi a helyzet az ízületi gyulladással járó testmozgással?
  • Mi az igazság az otthoni főzött állateledelről?
  • Milyen élelmiszerek egészségesek kedvencemnek?
  • Milyen élelmiszereket kell a kutyámnak elkerülnie?
  • Milyen gyakran kell etetnem a kutyámat, macskámat?
  • Vajon milyen étel mennyiségre van valóban szüksége kedvenceidnek?
  • Hogyan kezdhetek bele egy speciális diétába?
  • Vannak-e élelmiszerek mérgezőek a háziállatok számára?
  • Hogyan készíthetek házi készítésű étrendet?
  • Hogyan adagolhatom megfelelően a házi készítésű étrendet kedvencem számára?
  • A fűszerek biztonságosak-e a háziállatok számára?
  • Minden típusú betegségre vonatkozó kérdésére?
  • és sok más kérdésre.
  • Állatorvos válaszol rovatomban állatorvosi szaktanácsokkal szolgálok rövid, egy-egy témakört érintő kérdéssel kapcsolatban.

Kérem, hogy amennyiben videót szeretne megosztani, töltse fel a Youtube-ra, vagy más video megosztó oldalra, és másolja be a video linkjét. Köszönöm.

24 546 Hozzászólás

  1. Kedves Energyvet!
    8 éves yorkimnak, Mázlikának harmadik műtéte volt húgyuti kővel és húgyuti homokkal, az utolsó műtéttel ivartalanítás is történt (2019.07.12.-én) , az első műtéte 2017.02.14.-én a második 2017.04.20.-án volt. Érdeklődnék, hogyan tudnánk megelőzni? 2017-ben a túlzott savtermelődés miatt alakult ki, most a túlzott fehérjebevitel jött eredményként! Trovet Renal & Oxalate tápot adjuk most neki! Előre is köszönöm válaszát! Nagyon szeretnénk mostmár, hogy nyugodt élete legyen a mi kis családtagunknak!
    Üdv.:Bettina

    • Kedves Bettina! Milyen nemű a kutyusuk? A kőképződés a táplálkozási okokon és alkati fogékonyságon túl az emésztési zavarok és bélflóra problémák tartós fennállása miatt alakulhatnak ki. Kérem küldje el a vizeletvizsgálat és a kőanalízis eredményét , hogy pontosabban tudjak segíteni. Üdv dr. molnár

  2. Tisztelt Doktor Úr!!
    Sok jó dolgot olvasok az önök termékeiről,azt is látom,hogy a nyers etetést javasolják a jó eredmény elérése érdekébe.
    Én száraz táppal etetem a kutyámat gabona és tartisitó mentes.
    kérdésem az volna,hogy a táp mellett(amibe alapból van vitamin) is adhatom az energyvit terméket?
    Mert nem szeretnék váltani!
    Köszönettel: Szabó Tibor

  3. Kedves Energyvet, kedves doktorúr!

    Macskám pajzsmirigy túlműködéses. 1/4 Propycilt adunk neki minden reggel. Előszőr nagyjából sikerült a hormonszintjét normálizálni. (Ez nem most volt már) Most, kontollon még magasabb volt a hormon szintje, mint anno még a Propycil nélkül, pedig gyógyszerezzük. Valamint a májértéke is magasabb volt a kelleténél (gondolom a gyógyszer miatt, de Glutamax Forte tablettát mindig mellékelek a gyógyszere mellé, régebben a májképe ettől szép is volt) Nincs tapintható daganat a nyakában. A doki javasolta, hogy vizsgáljuk meg másképp, amihez fél óráig altalásban van(a vizsgálat pontos nevét elfelejtettem sajnos)) ami kiutatja van -e esetleg daganat a szervezetében. Az altatástól félek (10 éves a macska, vagy vmivel több) Az 1/4-es gyógyszermenyiséget nem akarom sem én, sem az orvosa emelni.
    Ma felvetettem neki, hogy mi lenne, ha jódmentes diétára fognánk, azt válaszolta, hogy ő nem tenné a helyemben, mert nem tudhatjuk mennyi jódot eszik meg és ki is oktatott, hogy Magyarország talaja köztudottan jódban szegény. Csak macskaeledellel etem illetve néha kap nyers csirkemellet. Ennek van valami köze Magyarország termőföldjeihez? (Whiskas, Purina One termékeket eszik) A macskaeledelekben úgy vettem észre mindben van jód. Ezt is mondtam neki, hogy emiatt is gondoltam, hogy mivel baromi sokat eszik szegény állat, több jód kerül a szervezetébe, mi van, ha ez is gyengíti a Propycil hatását. Ez volt rá a válasz….tényleg nem lehet tudni, hogy ha pl az alutasakos macskaeledelekre rá van írva, mennyi jódot tartalmaz, hogy az most elenyésző mennyiség -e (de ha sokat eszik, gondolom már nem lehet annyira elenyésző….) Meg ha ennyire nem reagált mostanában a Propycilre, miért nem lehet megpróbálni a jódmentes diétát? Úgy tudom, akkor nincs is szükség pajzsmirigy hormon gyógyszerre, ugye?
    Köszönettel,
    Orsi

    • Kedves Orsi! A cicák pajzsmirigy túlműködése napjainkban egyre gyakoribb. Amit a nevezett kezelés nem oldhat meg, mert az okra ami miatt ez kialakul nincs hatással. Ez az Ön cicájánál is látszik. A jódmentes diéta sem fogja adni a várt eredményt. A hyperthyreozis alap kiváltó oka tapasztalatom szerint a vese funkciók romlása, ami miatt a vérnyomását emelnie kell a cica szervezetének, hogy hatékonyabban szűrhesse át a vért a vese. Ezért a hatékony kezelés is a vesekárosító hatások eliminálásában keresendő. Kérem emailben hivatkozva erre a kérdésére küldje el a vizsgálati eredményeit. dr.molnar.energyvet@gmail.com Üdv dr. Molnár

  4. Tisztelt Doktor Úr,
    15 éves ivartalanitott fiú cicám több mint 1 hete lázas. Egész nap fekszik, nincs étvàgya, nagyon lefogyott, évek óta hasmenése van hiàba bàrmilyen gyógytàp, aztàn vàltottunk húsos etetésre a hasmenés nem múlt el. A vizsgálat során kiderült béldaganata van elég nagy. Volt egy rossz megérzésem csinàltattunk vértesztet, kiderült, hogy leukózisos. Nagyon rövid időt jósolnak. Szeretném kérdezni h Ön mit tanàcsol?

    • Kedves Kérdező! Valószinüleg a bélben megnagyobbodott nyirokcsomót észlelnek a kollégák. A macska leukózis kórjóslata előrehaladott állapotban igen rossz. De én még is azt javaslom, hogy használják az Imunovet, Korovet, Etovet, krill Omega D3+K2, Emésztőenzimek & Probiotikum komplexet kombinációban. Üdv Dr. molnár

  5. Tisztelt Doktor Úr!
    4 éves 8kg-os tacsimnál MRI vizsgálaton több gerincsérvet is megállapítottak.A hátsó lábaira nagyon gyenge volt,részleges bénulás alakult ki,de sürgős és azonnali kezelés és a a szigorú mozgáskímélő életmód eredményeképp állapota igen sokat javult..A kedve,étvágya kiváló,de szeretnénk ha megerősödne illetve az állapota szinte a régi lehetne..
    Olvastam a hasonló tapasztalatokról és konkrét gyógyulásokról,de szeretném kikérni a tanácsát a pontos csomag vásárlás kapcsán és a pontos adagolásra vonatkozóan is.
    Megköszönve segítő válaszát!
    Üdvözlettel! Ondi Erika

    • Kedves Erika! Az allábbi csomagot javaslom alkalmazni: https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/mozgasszervi-es-gerincproblemak-kiegeszito-kezelesere/. Ez gyors javuást szokott hozni. Pár hetes kezelés után is sokat javulhat a kutyus. De figyeljen ara, hogy mivel a porckorongsérv idült porc elváltozás miatt alakul ki, így a kezelése és az átépülése a porcállománynak időt vesz igénybe. Így 3+3 hónapos kezelést javaslok. Az első 3 hónap a helyreállítás , a 2. 3 hónap a stabilizálás időszaka. Ezután már elég minden 2. hónapban 3 hetes kúrát tartani a prevenciós hatás miatt. A dózisokat itt találja: https://energy-vet.hu/gyogyszer-adagolas-allatoknak/ Kérem készítsen videót a javulás fázisairól. Köszönöm. üdv Dr. molnár

      • Kedves Doktor Úr!
        Köszönöm az ajánlatát! Egy hete adom drága tacsimnak a csomagot az előírt módon! A szteroid tablettákat már abba kellett hagyjuk,mert most jönne az “öngyógyulási” időszak! A mozgása valamelyest koordinálódott,de még mindig imbolyogva jár – legfőképp egyenletlen talajon,min pl. a füves terület. Ha betonon megy szinte normálisnak mondhatóan megy. A szeteroid szedés után valamennyi súlytöbblet adódott,pedig próbáljuk a minél kevesebb ennivalót adni neki.Vajon melyik táp lenne a legmegfelelőbb neki,amiben a tápanyag is meg van és nem is hízlalja? Kedves nagyon változó ,valamelyik nap jobb,valamikor csak lapít,nyüszög. Amióta betegeskedik késő este szinte mindig le kell vinni sétálni,pedig se pisi-se kaki nem kell neki.( csak nézelődik,mint a nyugdíjasok)
        Lehet,hogy én reagálom túl a betegségét és az óvását, nem tudom megítélni,de nem szeretném ha rosszabbra fordulna állapota. A kezelést ahogy láttam 3+3 hónapig kell használni,alkalmazni – ezt olvastam. Ön szerint legyek türelemmel? Bocsánat – egy aggódó kutyamama kéri a segítséget bízva Önben! Köszönettel: Erika

        • Kedves Erika! Mindent jól csinál a javaslatok szerint. A mozgás stabilizálódása már el is kezdődött, de a rostos porc állomány regenerációja nem egy hét alatt történik meg, de elindult és folytatódni fog tovább. Legyen türelmes és adja a Bone Strength és a Skelevet szereket a megadott adag duplájára kb. 2 héten át, azzal tudja gyorsítani a regenerációt. A többi szer adagját nem szükséges emelnie. Üdv dr. molnár

  6. Tisztelt Doktor Úr!
    Szemi kutyam 1 hete szedi az Ön által javasolt szereket, emesztoenzim, multivitamin, Cytovet, Virovet, omega3. Ma reggeli szekletevel 1 db doglott fereg urult belole, ami nagyon megremitett hiszen egy rendszeresen fereghajtott kutya mivel lakasban lakik es az agyamban alszik. Nem értem. Elkepzelhetonek tartja azt, hogy a fent leirt szerek valamelyike hajtott ki belole valamit, amit a fereghajto nem?
    Most mi tevo legyek? Kerem segitsen? 1 honapja volt fereghajtva Drontallal.
    Udv: Tothne

    • Kedves Tóthné! Az emésztőenzimes probiotikum és a Virovet , Cytovet is hozhat olyan mikrokörnyezeti módosulást a bélben, ami az orsóférgeknek halálos is lehet. Az Annovetet alkalmazza a férgek távoltartására havi egyszer 7 napon át napi 2x 2 csepp/10 testtömeg kg dózisban. Ez a szívféreg lárvái ellen is hatásosnak bizonyul sok esetben. De ismételje meg a vegyi féreghajtást is. Üdv Dr. Molnár

  7. Tisztelt Doktor Úr!!
    Szombat óta adom a kutyusomnak az allergia kiegészítő csomagot, azóta 2x hányta ki az ételt nem közvetlen evés után pár óra elteltével.
    Prednisolon 5mg os tablettát kap napi 1x quamatel minivel együtt(testsúlya 7,5kg)
    Elkébzelhető , hogy ezekkel a gyógyszerekkel nem adhatom a csomagban található vitaminokat??
    Válaszát előre is köszönöm: Lilla

    • Kedves Hölgyem! A gyomorsav csökkentő nem engedi hogy a gyomorsav átitassa az ételt és mivel így az nem savasodik meg az, így nem tud ürülni a vékony bél felé és a gyomorban bomlásnak indul, a beadott emésztőenzimek hatására ez fel is gyorsul ( aminek a vékonybélben kellene megtörténnie), aztán a gázok miatt kitágul a gyomor és a feszítés hányingert gerjeszt. Ami miatt kihányja a kutya az elfogyasztott ételt. Vagyis a savhiány hányást gerjeszt. Vagy a savcsökkentőt vagy az emésztőenzimet hagyja el. Azonban ha az utóbbit hagyja el, akkor mitől fog javulni az allergia? Üdv Dr. molnár

  8. Tisztelt doktor úr,
    14 éves ivartalanitott tacskó szuka kutyám nak szeretnék önöknél terméket rendelni.
    A kutyának cushing kórt diagnosztizáltak, amire kapja a gyógyszert, illetve a fajtájának megfelelően a.mozgasaval is vannak problémák: nehezen kel fel és fekszik le, a hátsó lába gyengesége miatt. Vervizsgalaton volt, ott az alp szintje volt cushing kornak megfelelően magas, amúgy minden határértéken belül.rtg alapján gerince nem különösen degeneratív, inkább ízületi probléma lehet. Új is volt, ott mellékvese adenoma, amúgy ok. Mit javasol? Nagyon köszönöm

  9. Kedves Doktor úr!

    Van egy 21 hónapos Golden retriever ivartalanított (2018.04.16-án lett ivartalanítva) szuka kutyusom. Kb. 2 hete nagyon nehezen tudott lábra állni nehezére esett a felkelés neki. Elvittem állatorvoshoz ő megnézte megmozgatta lábait nem talált semmit kaptunk fájdalomcsillapító injekciót meg utána 7 napig kellett neki adnom azt mondta ha nem múlik akkor csinál nála egy diszplázia szűrést. Mostanra elmúlt a leírt tünet könnyen feláll futkos. Reggel pro plan táppal etetem (lazacos és bárányos) este nedves tápot kap 30,9 kg a kutya.

    Szeretnék diszplázia megelőzésére doktor úr által javasolt szereket adni neki.
    Válaszát előre is Köszönöm.

    Bunghardt Csilla

  10. Tisztelt Doktor Úr!
    Két ivaros szuka Yorki tulajdonosa voltam, januárban örökbe fogadtunk egy kisfiú yorkit.Azonnal ivartalaníttattuk, mert a szaporítók sorába nem fogunk beállni.Jelenleg is zajlik a tüzelés a szukáknál és a kan befedezte mindkét szűz kutyust úgy, hogy össze is ragadtak.Ettől függetlenül sosem ugrál a lábunkra és minden rendben vanSoha nem hallottam még hasonlót.Mi okozza ezt? Nagyon köszönöm a válaszát.Tisztelettel: Tóth-Szabó Réka

  11. Tisztelt Doktor Úr!
    Kutyunk, Daisy szőr problémájával kapcsolatban szeretném kérni támogató véleményét, tanácsát, javaslatát. Ez év május óta küzdünk egy, a testén egyre jobban elhatalmasodó szőrhullással. Kezdetben mindkét oldalán ökölnyi helyen jelent meg szőrritkulás, melyet azonnal kezeltetni kezdtünk. Demodicosis diagnózist 1.8 ml dectomax, 3-3ml prednisolon, dexamethason, catosal injekció 2 alkalommal és activil spot ecsetelés. Ezzel egyidőben 10 napig napi 5mg prednisolon tabletta. Egy hónap alatt a szőrhullás már 1-1 tenyérnyire terjedt. A kihullott részén sárga/rozsda vörös színű aljszőrnövekedés indult, nagyon lassú ütemben. Ezt követően DMGuard T2 oldat napi 40 csepp, már dermatopathia kezelésére. Továbbá Dr. Hertz bőrtápláló vitamin dupla adagban 2×3 ml. Hatása nem sok, már a hátsó lábakon, a háton is nagymértékben bekövetkezett a szőrzet elvesztése/megritkulása. Áprilisban kezdtük használni a simparica bolha-és kullancsírtót, a tavalyi Bravectot helyett. Panzi hipoallergén táppal, csirke és szárnyasmentes konzervel és nasiként zöldség gyümölccsel ettem. Folyamatosan kap lazacolajat, télen Lavet bőrtápláló vitamint. Étvágya jó, 33-34 kg testsúllyú, jó kedvű, aktív, ivartalanított 2 éves szuka golden retriever, aki max. amiatt bánatos, hogy lassan elveszíti tipikus golden jegyeit, így a gyönyörű bundáját és vele “lányos szépségét.” Kérem bármilyen javaslatát, teljes tanácstalanságban vagyunk, hiába járunk szinte heti rendszerességgel doktorbácsihoz. Megtiszteló válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel:Drevenka László

  12. Tisztelt Doktor Úr!
    17 éves keverék tacskó kutyánknál jelentkeznek problémák a mozgásában. Ha leül, sokszor nem tud felállni. A hátsó lábaiban nincs elég erő, hogy felálljon, Ha felsegítjük, gond nélkül megy vagy akár szalad is. Állatorvos látta, nem tartja tacskóbénulásos tünetnek, inkább öregségi problémának. Kap rá gyógyszert (MOVALIS tablettát), segít is, de csak néhány napig adható, aztán szünet. Egyre sűrűbben kell adnunk neki. A kérdésem az lenne, hogy ilyen idős korban érdemes-e az Önök termékei közül próbálkozni valamelyikkel, érhető-e el javulás, ami hosszabb távú talán, mint a gyógyszer. Egyébként a kutya teljesen rendben van, az étvágya jó, látása, hallása már nem annyira, de ez talán természetes ennyi idősen, amúgy vidám, élénk. Válaszát előre is köszönöm:
    Kovács Márta

  13. Tisztelt Dr Molnár Gábor!

    6 éve hoztam el egy amerikai staffordshire terrier kan kutyát a menhelyről,ivartalanítva,később észre vettem hogy a műtét helyén folyik mindig valami ,kezeltettem hol kisebb hol nagyobb sikerrel,aztán hol elmúlt hol nem ,most megint előjött sajnos ,mit javasolna ilyen fekélyes seb kezelésére,nagyon köszönöm a segítségét előre is .

    Tisztelettel: Somodi Soma

    • Kedves Soma! Feltétlen vigye el műtétet is végző kollégához a kutyát és mutassa meg, mert valószinüleg tályog alakult ki ami sipolyozik. Üdv Dr. Molnár

  14. Tisztelt Doktor úr!

    3 éves törpetacsónk gerincproblémája miatt jelenleg Trocoxilt kap, pár napja kapta meg az első adagot belőle. Emellett napi szinten szed már negyedik hete Milgammát és Synoquint. A Trocoxil bevétele óta látványosan jobban van, de szeretnénk kiegészíteni a terápiát Energyvet termékekkel is. Kérdésem, hogy a Trocoxil (a kérdés főleg erre a gyógyszerre vonatkozik), Milgamma és Synoquin mellett alkalmazhatjuk-e?
    Válaszát előre is köszönöm.
    Üdvözlettel,
    Nóra

  15. Tisztelt Doktor Úr!

    Szeretnék tanácsot kérni, hogy milyen terméket ajáln 13 éves,fiú Beagle kutyusomnak.
    Közel másfél éve kasztrálták a kutyámat mert akkoriban egyre szaporábban jelentek meg rajta zsírcsomók. Azóta a zsírcsomók nem újjulnak ki ilyen tempóval viszont most a legutóbbi 1 évben a nyaka elején egy daganat kezdett el nőni amely a kezelőorvosa szerint (ha jól emlékszem) egy elülső nyaki nyirokcsomó daganat, de semmiképp sem pajzsmirigy. Ez a daganat a torkát is nyomja össze és így nehezíti a nyelését neki.
    Sajnos nem vagyok benne biztos, hogy a daganatos betegségre ajánlott kezelésbe kezdjek bele vagy a limfóma kezelésébe.

    Válaszát várom,
    Köszönettel.
    Péter

    • Kedves Péter! A talált tünetek alapján sajnos lymphoma is lehet a háttérben, de ilyen esetben a többi nyirokcsomó is duzzadt szokott lenni, így azt ez alapján és cytológiai vizsgálattal ki tudják zárni. A kezelését a daganatos csomaggal javaslom, ha beigazolódik a lymphoma, akkor a Regavet helyett a Korovetet kérje a csomagba. Üdv Dr. Molnar

  16. Kedves Doktor úr! Teljesen kétségbe vagyok esve a kiskutyám miatt és nem igazán van “kaszkodóm”. A kutyus 15 éves beagle (lány, ivartalanított), hirtelen fej-oldaltartással, nystagmussal, eleséssel, hányással került a klinikára. Ott azt mondták, hogy vagy időskori vestibuláris szindróma, vagy agyvérzés, vagy középfülgyulladás. Elkértem a laborleleteit, melyek a kezelés megkezdése előtt ezek voltak: Vörösvérsejt: 7,70; Hemoglobin: 184+; Hematokrit: 0,5541+; MCV: 72; MCH: 23,9; MCHC: 333; Fehérvérsejt: 13,04; Thrombocyta: 511; AST: 33,7; ALT: 33,6; ALKP: 654+; GGT: 3,5; Karbamid: 3,77-; Kreatinin: 93; Foszfor: 2,51+ Nincsenek nagy eltérések, csak az ALKP-ban, az háromszoros és meg is ijedtem tőle. Infúzióra hordjuk reggel-este, készítettek, ultrahangot a pocijáról, kapott szteroidokat, antibiotikumot, Qamatelt, B vitamin komplexet. Láza nincs, vizelete rendben, mára teljesen megszűnt a nystagmus, és már nem is hány, de egyre rosszabbul van, 9. napja, hogy nem eszik. Már csak erősítő infúziót kap. Betegségének 2. napján a bal füléből eleredt valami sűrű, barna váladék, amit szintén kezelnek (tisztítás, fülcsepp), és kaptam egy olyan speciális táplálékot, amelyet vízzel kell felhigítani, és fecskendővel kell a szájába adni, de nem igazán sikerül (összeszorítja a fogát). 14 kg volt, amikor elkezdődött a betegség és most kb. 10 kg lehet. A nap 99%-át átalussza, alig kell fel (pisilni így is elvánszorog a kis tündérem), közben elesik, már jártányi ereje sincs, visszajönni nem tud. Azt szeretném megkérdezni, hogy mit tudnék még tenni a gyógyulása érdekében, hogyan kellene megoldani, hogy egyen valamit (és ne jöjjön ki belőle), mert már nagyon gyenge. Milyen esélyei vannak, ilyen éhezés mellett lesz elég ereje, hogy legyőzze ezt a kórt? Egyáltalán, mit tudok még tenni az érdekében? A kezelés utáni laboreredményei is rosszabbak lettek (gondolom a szteroid miatt). Vannak fájdalmai? Ha abbahagyjuk az infúziós kezelést, itt fog hagyni bennünket? Kérem, ha van valami ötlete, segítsen nekünk! Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Csilla

    • Kedves Csilla! Ahhoz hogy hatékonyan lehessen segíteni a betegség kialakulásának az okát kellene megtalálni. Az ALKP emelkedés máj eltérést jelez. A későbbi rosszabbodása a szteroid miatt is lehet. Az ilyen hirtelen agyi tünetek sokszor mérgezés tünetei. Nem kapott valamilyen toxikus anyagot a baj megjelenése előtt pl. rovarölő szer? A fülből meginduló váladék lehet középfül gyulladás megnyílásának az eredménye. Azonban ez után javulni kellene a kutyának, ha kizárólag az volt az oka a tüneteknek, ami nem kizárt. Várom válaszát, hogy tudjak további segítséget adni. Üdv Dr. Molnar

  17. Kedves Doktor Úr,

    van egy 15 éves ivartalanított fiú cicám, évek óta küzdünk hasmenéssel, bármilyen diétát, intestinal tápot bármit használtunk, csak átmeneti javulás volt. Múlt hét közepén elkezdett nem enni, és egész nap aludt. Kiderült lázas. Kapott antibiotikumot. A láza lement, a kontroll vizsgálaton találtak a hasában egy 3,5 cm-s “valamit” megnézték ultrahanggal, és azt mondták hogy vagy megnagyobbodott nyiromirigy, vagy daganat. A vérképe viszonylag jó, egyik érték sincs az egekben, fehérvérsejt picit magasabb, de csak annyira, hogy akár a gyulladástól is lehetett. Enni továbbra is csak falatokat eszik, naponta többször. Rettenetesen le van fogyva, ahogy simogatom kint az egész gerince, és a bordái is. (4,4 kg maine coon keverék, én kevésnek tartom neki ezt a súlyt) Viszont most hirtelen elmúlt az évek óta tartó hasmenése. Tanácstalan vagyok, hogy mit kéne tennem…

  18. Tisztelt doktor úr,
    nemsokára 6 hónapos lánymacskámnál bélrendszeri fertőzés miatt antibiotikus kúrát tartottunk (Stomorgyl). Végig kapott probiotikumot, kolosztrumot. Az antibiotikum vivőanyagára nem reagált túl jól, hánytatta, de ez napi egyszeri alkalom volt a tabletta bevétele után, amúgy viszonylag játékos, érdeklődő volt végig, az étvágya nem volt tökéletes, de evett, nem hányt (kivéve tabletta után egyszer-egyszer) . Étvágya az utolsó tabletta bevétele után egy erőteljes hányást követően jelentősen csökkent, majd teljesen megszűnt. Jelenleg 2-4 órával az etetés (sajnos fecskendős megoldáshoz kellett folyamodnom) után hány, kivéve a vizet. Széklete az antibiotikus kúra alatt erős, fehér hasmenésből (fertőzés kezdete) szorulásba ment át. Bezopettel kimozgattuk a beállt beleket, az akkor ürülő széklet normális volt, jelenleg hasmenése van (illetve napi egyszer, kétszer híg, vizes széklete, ami nem véres, nem nyálkás, nem habos, nem bűzös – lévén semmi más nem marad meg benne, mint a Calopet meg a víz. Amúgy a Calopet is sokszor 3 óra elteltével hányásra ingerli). Kolosztrum néha átjut rajta, probiotikumokra általában hányással reagál. Hasi fájdalma, láza, puffadása nincs, de gubbaszt, bujkál, nem mosdik. A szagok érdeklik (pl. növények, emberi ételek szaga, ami számára amúgy nem ehető, tehát nem ételként tekint rá – pl. édesség), de a saját eledelének, vagy például a számára is fogyasztható főtt ételnek (pl. sovány csirkehús) már az illatától is öklendezik (ez a meglátásom szerint lehet stresszválasz is a fecskendő miatt, mert annak már a látványától nyálzik, de ha tányéron kínálom neki az tápot, akkor is ez a reakció). Gastrointestinal és Sensitive orvosi tápokkal próbálkozom, egyik sem marad meg benne, viszont a legutolsó hányásánál tettem egy próbát, és alaposan megvizsgáltam, ami kijött belőle. Az étel nagyjából abban az állagban (pépesre passzírozva, de teljesen emésztetlenül, pontosan annyi, amennyit kapott – 1 fecskendő) jött ki belőle, ahogy lement, a hányásának semmiféle savszaga nincs (erjedésre utaló jel sem), sőt, ha például kolosztrumot, vagy sima vizet öklend fel, annak sincs savszaga. A 2-3 órás gyomortartalom, (aminek már eleve benne sem kellene lennie a gyomrában), éppen olyan illatú, mintha éppen akkor nyitottam volna ki az alutasakot. Néha, amikor éhgyomorra hány, a kijövő hab rettentően kevés, régi macskásként meglepőnek tartom, hogy olykor egy kaskanálnyi nyálszagú hab távozik belőle, nem a híg, erős szagú sav. A hányás gyakran általában akkor jelentkezik, amikor a hasizmait meg kell feszítenie (ürítés után közvetlenül, de soha nem korábban 1,5 óránál, és néha 4 óra elteltével, de a gyomrában sokszor még akkor is ott az étel). A macska tekintete mindazonáltal a panaszaitól függetlenül tiszta, bár szorong, nem bágyadt, nem fekszik el, noha látszik, hogy rettentően meggyötri a gyomrában pangó étel, vagy már magának az evésnek (néha az ivásnak) a gondolata is. Szorongására Feliway kezelést kezdtem el a lakás teljes területét lefedve (egyelőre nem látom hatását – 2,5 nap). A másik, ami elgondolkodtatott, hogy sok tudományos cikkben olvastam már, hogy az antibiotikus kúra a bélflóra felborulása miatt okozhat savhiányos állapotot (úgy néz ki a probiotikus mellétáplálás ellenére is – másik macskáimnál, mert mind kapta a kezelést, ilyen gondom nem volt, tökéletesen gyógyultak), ezért kutatni kezdtem a megoldás után. Az állatorvosunk alapos, lelkiismeretes ember, ezért jövő héten valószínűleg kontrasztanyagos röntgent szándékozik készíteni, hátha valami idegen tárgy, beidegzési probléma, esetleg gyulladás (erre a macska a biztonság kedvéért jelenleg is kap gyulladáscsökkentő kezelést) okozza a gyomorürülési problémát, amit én teljes mértékben helyeslek, ugyanakkor az állatorvosunk szerint az idegen tárgyra ennek ellenére kicsi az esély a hányások számának és milyenségének alapján ítélve, ugyanakkor a felismerés, hogy a macskám felöklendett gyomortartalma teljesen emésztetlen, elgondolkodtatott, és így jutottam el az önök termékéig, ami meglehetősen sokrétűnek tűnik, olyannak, ami egy hozzá hasonló kondícióban lévő állat segítségére lehet, mert természetes, és mindazok az enzimek megvannak benne, ami egy savhiányos, gyomorürülési problémás húsevő számára szükséges lehet, ugyanakkor a leírás alapján nem vagyok teljes biztos a dolgomban. A terméket a férjem természetesen megrendelte, csak közben én azon töröm a fejem, hogy ha jól láttam, egy kapszula 10 kilóra van adagolva. Az én macskám 2 kg, vagyis a kapszula ötödét kell vennem/nap, illetve azt legalább három részre osztani az étkezésekhez. Ezzel talán még meg is birkózom, de a készítmény betaine HCl-t tartalmaz, és habár emberi készítményeknél is gyakran ajánlják vízben feloldva meginni, vagy életre szórni, azért szeretném megkérdezni a következőket:
    1. ön szerint ez a készítmény alkalmas lehet a macskám tüneteinek az enyhítésére, esetleg találkozott-e már hasonló esettel a praxisában, ahol bevált ez a táplálékkiegészítő?
    2. ha felnyitom a kapszulát és belekeverem az ételébe, az járható út-e?
    3. Mennyi ételbe keverjem ezt a mennyiséget, hogy az emésztés optimális legyen, ugyanakkor ne marja a gyomornyálkahártyát sem?
    Válaszát előre is köszönöm: Veronika.
    A csapongó gondolatmenetért elnézést kérek, de a teljes kép érdekében igyekeztem minden lényeges információt megadni. Remélem, semmit nem felejtettem ki!

    • Kedves Veronika! Igen alkalmas a probléma megoldásának a támogatására. Minden étkezésné egy negyed kapszulányit szórjon az ételére ( annyi ételre amennyit biztosan megeszik). A betain Hcl segíti a gyomor megfelelő savas kémhatását elérni, ezért szükséges neki, akár még plusz kiegészítésként is jó lenne. Ez a minimum amit a kapszulában alkalmazhat. Megjegyzem a tünetek alapján az idegen test gyanúja kevéssé áll fenn. De ezt a kolléga tudja eldönteni. üdv dr. molnár

  19. Kedves Doktor Úr!
    Mivel Szemi kutyánál nem egyertelmű, hogy pontosan mi a baja igy az Ön által kuldott szerek alkalmazasa mellett atmeneti etrendet szeretnek nala beallitani. Olvastam javaslatat a csontos huslevesrol, melyet
    Ha peldaul csirkenyakbol keszitenek el neki akkor annak csak a levet szabad kapnia? Vagy a hust es a csontot is?
    Udv: Tothne

    • Kedves Hölgyem! Nem, a főtt csontot nem kaphatja, csak a szétfőzött kocsonyás sűrű levet. Nyersen igen, de főve nem kaphat csontot, mert a szerves anyagok kioldódnak a csontból és veszélyesen törékennyé válik. Üdv dr. molnár

  20. Tisztelt Doktor Úr!
    11 éves szibériai husky (hím, ordas) kutyánk kb 2 hónappal ezelőtt óta hátsó lábára nem vagy alig tud felállni. Az egész hirtelen kezdődött, semmilyen előzménye nem volt. Azóta számtalan orvosi vizsgálaton vett részt, vérvételeken, röntgen, ultrahang, CT és MR vizsgálatokon – sajnos, a mai napig nincs válasz rá, hogy miért. Az orvosi vizsgálatok során a csípő fájdalmasnak bizonyult, ezért volt szükség a CT és MR vizsgálatokra, ott a mellékvese es a prosztata enyhe nagyobbodása volt látható, de az azt követő vérvizsgálat semmi számottevőt nem mutatott ki az orvos véleménye alapján.
    Az izomzata, fogai, csontozata meglepően jók a korához képest, az egyetlen, ami talán még említésre érdemes, az az, hogy a betegség előtt túlsúlyban volt, 42 kg-ot nyomott (sajnos, a nem pontosan kimért ételadagok, jutalomfalatok es nassolások eredménye). Azóta már fogyott, most kb. 34 kg körül van.
    A nehézségei ellenére a kedve nem rossz, örül nekünk, csóválja a farkát, minden ugyanolyan vele, mint ezelőtt (betegségre utaló jel a vizelettel, széklettel vagy étkezéssel nincsen) – kivéve, hogy nem tud járni.
    Sok vizsgálaton esett szerencsétlen túl, melyek sajnos, anyagilag is megterhelőek – ami természetesen nem jelentene akkora problémát, ha szegény meggyógyulna eközben, de így, hogy semmilyen eredményre nem jutunk, és segíteni sem tudunk rajta, elkeserítő.
    Legyen szíves tanácsot adni, mit tehetünk még érte? Az oldalán található termékekre gondoltunk, látván, mennyi jó tapasztalat van róluk megosztva.

    Válaszát előre is köszönjuk!

    • Kedves Yamina! A sok negatív vizsgálati lelet miatt( ami a gerinc elváltozást valószinüleg kizárta ) már csak a degenerativ myelopathia jöhet szóba. Ez hasonlít tüneteiben a sklerózis multiplex emberi változatához. Erre biztos gyógymód nincs ( ha ez van a háttérben). De azért tennék egy próbát, hogy még sem ez a gond hanem valamely olyan csigolya elváltozás amit nem mutatottak ki a vizsgálatok. Erre azért kicsi esély van. Így a mozgásszervi csomagunk szereivel javaslok egy 3 hónapos kúrát: https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/mozgasszervi-es-gerincproblemak-kiegeszito-kezelesere/ Üdv Dr. Molnár

  21. Tisztelt Doktor Úr !
    A mai napon megrendeltem az Ön által javasolt allergiák kiegészítő csomagot kutyusomnak.
    azt szeretném kérdezni,hogy a sampon kivételével a többi terméket ami 4 féle naponta kell adnom??
    Valamint 3 hónapos kúra után lehet folytatni vagy kell egy kis szünetet tartani?
    Válaszát nagyon köszönöm!!! Üdvözlettel Lilla.

    • Kedves Lilla! Igen naponta a 3 alkalommal mindegyik szert. A samponnal heti 1-2x amíg a javulás nem indul be, aztán heti 1x, majd havi 1-2x elegendő. 3 hét után 3 nap szünetet eltolással hagyjon ki mindegyik szernél. ( egyszerre csak egyet hagyjon ki, majd a 2. majd a 3. szert stb. Üdv Dr. molnár

  22. Tisztelt Doktor úr!

    5 éves, kb. 3.5 kg súlyú ivartalanított sziámi macskám hasa alján szinte teljesen szabályos háromszög alakban kihullott a szőr. Ahol kihullott, kipirosodás, seb, vagy bármilyen más elváltozás nem látható. Nagyon sokat tisztálkodik általánosságban mindenhol, gyakran nyilván nyalja a hasi részt és a farok felső részét is (de ugyanígy a teste többi részét is ezen alkalmakkor). Egyéb tünet nincs, eszik/iszik/sétál, széklete és viselkedése nem változott. Voltam a helyi állatorvosnál, ahol teljes vérképet néztek és hormonokat is. Enyhén magasabb a máj értéke (70 IU/l ), valamint alacsonyabb az ösztrogén szintje is. Megnézték, hogy vannak-e külső élősködők, a szőrben és az állaton nem találtak semmit.
    Kizárólag száraz tápot fogyaszt 3 fajtát (Purina Adult, Sterilized, Indoor).

    Kb. 3.5 hete kapott bolhacseppeket. Védőoltást januárban kapott a szokásos kombináltakat.

    Jelen pillanatban csökkentett fehérjetartalmú száraz tápra kell rászoktatnom, valamint májvédő pasztát kap kb. 4 hétig, amikor egy újabb vizsgálat következik.

    Szeretnék érdeklődni, hogy mi az ön véleménye a kérdésben, esetleg van-e olyan szer, amit tudna ajánlani és csökkenti a tisztálkodások számát (gondolom ez viszketéssel, vagy irritációval jár akkor is, ha tünetmentes egyébként), ill. segíti a szőr/bőr regenerálódását.

    Előre is köszönöm, üdvözlettel

    Kaczúr László

    • Kedves László! Milyen nemű eredetileg a cica? Amennyiben nőstény akkor a Gynevet, Krill Omega D3K2 gél a Multivit mega C kombinált alkalmazását javaslom. Figyelmébe ajánlom, hogy sok cica érzékeny az élősködők elleni szerekre, így azt nem javaslom ismételni nála. Továbbá a Cytovet caps adagolása méregtelenítő hatása is hasznos lenne számára, ami nyomelemekkel is ellátja majd. Üdv dr. Molnár

  23. Tisztelt Doktor Úr!
    8 hónapos Boston Terrieremnek egészen pici kora óta hullik a szőre. Orvos látta, azt mondta nem lát okot az aggodalomra, minden rendben a kutyával. Sajnos azóta egészen kilátszik a bőre szinte az egész testén. A kutya egyébként egészséges, nem jellemző a vakarózás, fényes a szőre és jókedvű, élénk. 7,6 kg, még nem tüzelt. Három hete átálltunk a nyers húsra és végigcsináltunk egy három hetes kúrát is a Cytovet, Fytovet, Probiovet, Virovet termékkel. Alig észrevehetően csökkent a szőrhullás. A szeme alatti könnyfolttól sajnos egyáltalán nem sikerült megszabadulni, sőt még rosszabb lett. Kérdésem az lenne, hogy mennyi időn belül kellene változást tapasztalni, vagy van-e még valami, amit megpróbálhatnék?

  24. Kedves Doktor Úr!
    Más fél éves shiba inu kutyusunk van, kicsi kora óta nem jó étvágyú. De szépen fejlődik sokat sétálunk (ez napi 3-8 km) között! Kapja a Emésztő Enzim&Probiotikumot napi 1x. Most kb egy kilót fogyott picit aggodom. Előre is köszönöm a tanácsàt.
    Tisztelettel: U. Gyöngyike

    • Kedves Gyöngyi! Valószínűleg meg kellene vizsgálni, hogy az étel amit kap megfelelő e számára. Továbbá az Emésztőenzimek & Prob. komplexet minden étkezéshez adja. Ossza szét a caps. tartalmát étkezésenként a testtömeg alapján számított napi mennyiség alapból kiindulva. Üdv dr. Molnár

  25. Kedves Doktor úr !
    Hétfőn érkezett hozzánk egy nimfa papagáj. Nemrégen repült ki az odúból még fiatal, szülők nevelték.
    Nagyon inaktív, nem érdekli a környezete, pedig egy viszonylag nagy röpdében van, vannak játékai is. Egész nap szinte egy helyben ül, enni láttuk ,de mást nem csinál. Aggódunk érte, hogy mi lehet a gond. Nem is “beszélget”, nem csipog csak ha benyúlunk az eleség miatt, akkor sivít , de egyébként semmi.
    Másik helyiségben van két törpepapagájunk, ők első naptól kezdve aktívak és hangosak voltak emiatt is furcsa nekünk a helyzet.
    Széklete zöld színű. Nem tudjuk eldönteni, hogy a helycsere miatti trauma okozza e, vagy esetleg egy betegség lehet a háttérben. Okozhat ilyen viselkedést az utazás? Vagy mit tegyünk, hogy segítsünk neki?

    • Kedves Anett! Hogyne, a választás és a költözés mindig igénybe veszi a madarak idegrendszerét is. A nimfa az más, időt kell neki hagyni az akklimatizálódáshoz. Adjanak a vizébe Rescue remedy cseppet egy hónapon át, az meg fogja könnyíteni az átállást. Üdv Dr. Molnár

  26. Tisztelt Doktor Úr!
    Befogadott 6-7 évesnek saccolt, ivartalanított kandúr cicám ultrahangos vizsgálata és vérképe alapján bél lymphomát valószínűsítenek. (Felv/Fiv tesztje negatív.) Több daganatos elváltozást találtak a hasában, mellette kevés folyadék is van már a hasüregben. (Súlya csökken, étvágya romlik, mellette napi 1-2 alkalommal hasmenése van, sárga széklettel. Értelemszerűen a közérzete is változó, fáradékony.) A daganat pontos beazonosításához szükséges mintavételt nem szeretném. Talán már nincs is értelme. Prednisolonnal kezdték kezelni, mintavétel hiányában kissé vaktában, de ennek kockázatát vállaltam.
    Két kérdésem lenne:
    1. A hagyományos állatorvosi kezelés (jelen esetben prednisolon) mellett van-e értelme az Energyvet termékkel próbálkozni (azaz árt-e a kettő együtt), vagy csak akkor lenne, ha a hagyományost abbahagynánk?
    2. Ha esetleg a hagyományos mellett is alkalmazható az Energyvet, akkor a leírt esetre miből és milyen adagolás javasolt?
    (Kissé megijeszt az ANNOVET-ről írt következő folyamat: “Első 3 héten: Az eredetileg hideg daganat környékének jelentős duzzanata, felmelegedése várható (gyulladásba kerül) és a tumor karaktere megváltozik.” Nem tudom mennyi ideje van a cicámnak hátra, ne-e ártanék neki ezzel…)
    Válaszát, tanácsát előre is köszönöm!
    Üdvözlettel: Szabó Szilvia

    • Kedves Szilvia! Ameddig táplálkozik a cica addig természetesen van értelme kezelni, mert be tudják neki adni a kiegészítőket. A kiegészítő kezelésre az alábbi csomag szereit szoktam alkalmazni: https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/daganatos-betegsegek-kiegeszito-kezelesere/. Az adagolást itt találja: https://energy-vet.hu/gyogyszer-adagolas-allatoknak/ Az Annovet leírásában a nagy soliter daganatokra vonatkozik amit idézett. A nyirokszervi csomóknál amelyek amúgy is duzzadtak, nem várható duzzadás, hanem zsugorodás. Persze ehhez elegendő időnek el kell telnie. Üdv Dr. Molnár

      • Tisztelt Doktor Úr!
        Még annyi kérdésem lenne, hogy a fentebb leírt eset alapján az Annovet – Cytovet adagolását a 3 hét – 1 hét váltakozásával vagy a kora reggel és délben Annovet, késő délután és késő este Cytovet adásával javasolt folytatni?
        Köszönettel: Szabó Szilvia

          • Tisztelt Doktor Úr! Elnézését kérem a sok kérdésem miatt, de mindig belefutok valamibe. Tehát a cica (jelenleg 4,4 kg) reggel és este 1-1 Prednisolont (5 mg). 1/4 – 1/4 Furosemidet és 1/4-1/4 Quamatel minit kap. Emellé reggel-délben 1-1 csepp annovetet, este 1 kapszula cytovetet+r-d-e: 1/3 regavetet gondoltam (a fél kapszula cytovetet nem tudom neki beadni, már így is nagy a harc a többi miatt. Ha jól értem 2 kg felett 1-2 kapszula adható, tehát gondolom sokat nem ártok). Viszont most olvasom, h. a Furosemid csökkenti a vérnyomást, ami az Annovet alkalmazásánál gondot okozhat. ?? Kérdésem, hogy mit javasol?? (A cica az utóbbi időben fogyott, bár kezd jobban enni, de még mindig szinte fehér a rózsaszínű orra, így gondolom nem lehet túl magas a vérnyomása…) A másik problémám, hogy az annovet alkalmazásánál mennyire lényeges, hogy 1 órával a többi szer beadása előtt éhgyomorra történjen? (Ezt technikailag kicsit nehéz megoldani…)
            Segítségét és türelmét megköszönve, üdv: Szabó Szilvia

          • Kedves Szilvia! Mi az alapbetegsége a cicának, amire alkalmazza a megadott készítményeket. Az adagolás így jó ahogy leírta. A Furosemid sajnos vese károsító hatású, mint azt a mellékhatásainál meg is adják, ezért tartósan cicának adni nem javaslom. Az Annovet beadásánál csak az a fontos, hogy ne az esetlegesen alkalmazott probiotikumokkal együtt menjen, mert annak hatását részben csökkentheti, ha egyszerre adja be. A vérnyomás csökkentő hatást nem szoktuk tapasztalni, így ettől nem kell tartania. Üdv Dr. Molnar

  27. Tisztelt Doktor Úr! Van egy hím patkányom,kb másfél évesre tippelem (mentett patkány) tegnap ivartalanították mert másik két lánnyal lesz összeszoktatva. Aznap kapott antibiotikumot és fájdalomcsillapítót injekcióban,viszont gyogyszert amit én adnék be neki azt nem kaptam. Ma visszamentem az orvoshoz mert nem volt jól a kiscsávó. Kapott még egy szurit és gyógyszert,fájdalomcsillapító és egyben gyulladáscsökkentő (Loxicom)
    Most jobban is van,de a patkánycsoportban azt mondták antibiotikumot is kellett volna hogy kapjon,mert betályogosodhat. Önnek mi a véleménye,tényleg kéne? Menjek vissza és kérjek arra is receptet?

    • Kedves Eszter! Ivartalanítás után elővigyázatosságból adnak a sebész kollégák antibiotikumot az állatnak. Ilyenkor tartós hatásút adnak, ami több napig tartja a vérszintet. Általában nem szükséges ismételni. Üdv dr. Molnár

  28. Jónapot Kívánok Doktor Úr!

    Azzal a problémával fordulok Önhöz, hogy 5hónapos berni pásztor kiskutyám váltja a fogait, és azt vettem észre,hogy a csontfog tövénél olyan feketés sötét színű a fog,ahogy bújik. Szuvas esetleg? Kifogja hullajtani? Mit tudnék vele csinálni? Még eléggé kicsi ahhoz,hogy hullajtsa őket. 🙁

    Köszönöm válaszát.
    Minden jót.

  29. Kedves Doktorúr,
    9 hónapos fajtatiszta brit rövidszőrű cicánkon nyirokcsomó daganatot diagnosztizáltak kiegészülve vékonybél fal megvastagodással (negatív Fiv, Felv). Pár nap alatt az állapota olyan szinten romlott le, hogy már ételt nem fogad el, teljesen lefogyott, infuziókat kap és láthatóan szenved.
    Az Ön véleménye szerint vágjunk bele egy operációba és kemoterápiás kezelésbe (mérlegelve hogy ez mennyire lesz számára fájdalmas és megterhelő), vagy saját önös érdekeinket félretéve engedjük el szegényt?
    Az ultrahangot végző állatorvos szerint nem gyógyítható, míg egyéb klinikán holnap műtenék.
    Válaszát előre is köszönöm!
    Krisztian

    • Kedves Krisztián! Ilyen gyenge állapotú cicát ( nem eszik, lefogyott) nagyon kockázatos bármilyen módszerrel kezelni, műteni. Mi ilyenkor szelídebb módszerekkel szoktuk támogatni a szervezetet. De ha nem táplálkozik akkor ezekkel is nehéz már a kezelés. Önöknek kell sajnos eldönteni, hogy milyen utat választanak. Ha kezelés mellett döntenek akkor az alábbi csomagunk szereivel javaslom a folytatást: https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/daganatos-betegsegek-kiegeszito-kezelesere/. Annyi módosítással, hogy a Regavet helyett Korovetet kérjenek a csomagba, mert lymphománál ez hasznosabbnak bizonyul. Üdv Dr. Molnár

  30. Kedves Doktor Úr!

    10 éves golden retriever kutyámnak szeretnék megoldást találni az emésztési problémájára. Érzékeny a gyomra, ennek megfelelően csak erre a célra kifejlesztett tápot illetve jutalomfalatot kap.
    A zsíros ételektől régebben gyakran hasmenése lett. 3 hete készült vérképe tökéletes. Viszont még így is minden nap füvet rágcsál, amire az állatorvosunk azt mondta, hogy valószínű sok a gyomorsava, és savlekötő tablettát írt fel. Viszont én nem szeretnék rögtön gyógyszerhez nyúlni, hátha valami természetesebb megoldás is létezik. Ráakadtam ezen az oldalon a Regavet termékre, és az lenne a kérdésem, hogy ön szerint ez a készítmény hatásos lehet a kutyusom problémájának kezelésében?
    Válaszát előre is köszönöm. Üdv.: Nelli

  31. Üdvözlöm!
    Van egy 3 éves angol cocker spániel kan kutyusom. Mostanában egyre gyakrabban fejét lógatva tolat, hátrál a lakásban. Odalenn a parkban nem csinálta még. Valamint mindentől fél… nagyobb hangtól, biciklistől, stb. Voltunk orvosnál oltáson és ott ezeket megemlítettem az orvosnak, aki azt mondta előfordul, ne aggódjak. Nos nekem ő előtte is ugyanilyen fajta kutyám volt, aki 9 évesen csontrákos lett és ő sohasem csinált ilyet. Egyedül a szirénától félt és vonyított, de azt más paneles kutyusnál is hallom.
    Azt vizsgálta az orvos, hogy vak e, de hála az égnek jól lát mindkét szemére.
    Ilyet nem is hallottam, hogy tanítás nélkül tolatna a kutya. 10 hetes kora óta velünk van, bántva nem lett, olyannyira sem, hogy még nem szobatiszta (előfordul, hogy az előszobába piszkít). Kicsi korában elesett mellette egy kisfiú biciklivel, akkor nagyon megijedt.
    Mi lehet a baj? Köszönöm előre is a segítségét!

    • Kedves Hölgyem! sajnos biztosat én sem tudok mondani de korábbi rémületet okozó esemény válthatta ki. De nyaki fájdalom, kellemetlen érzés, akár gerinc elváltozás, vagy porckorong sérv is kiválthatja. De lehet agyi eredetű tünet is a háttérben. Én első körben az Etovet viselkedésre, félelemre ható szerünk alkalmazását javasolnám kiegészítve a Korovet-tel agyműködést támogató és értágító hatása miatt. Üdv dr. Molnár

  32. Tisztelt Doktor úr!
    Egy kB. 7-8 hónapos ivartalanított kandúr cicám van. Július eleje óta, amióta ivartalanítva lett 2-3 naponta hányni szokott. Többször voltam vele orvosnál, csináltak neki tenyésztés, féreghajtást, az eredményei jók voltak, de a hányás nem akar elmúlni. Sosem ételt hány, inkább savat. Kedve, étvágya teljesen jó, hasa nem megy, nincs lefogyva. Egy ideig hypoallergén táppal is etettem, de azzal sem oldódott a probléma.
    Teljesen tanácstalan vagyok, hogy mi lehet a cicával.
    Válaszát előre is köszönöm!

  33. Tisztelt Doktor Úr!
    Szeretném megköszönni az előző kérdésemre a válaszát!!
    volna még egy kérdésem, bőrbetegségek,allergiák kiegészítő kezelésére csomagot ajánlotta a kutyusomnak
    száraz tápot kap ami hypoallergén havonta kapja a hyposens oldatos injekciót valamint kullancs ellen spot on-nal védekezünk.
    Kérdésem az volna,hogy ezek mellett adhatom az Ön által ajánlott csomagot???
    Válaszát köszönöm !!! Lilla

    • Kedves Hölgyem! Igen adhatja, de azt javaslom, hogy az irtó szerekkel óvatosan bánjon, nem támogatják az igen fontos bélflóra, ezáltal az immunrendszer működését, főleg tartósan alkalmazva. Üdv dr. molnár

  34. Kedves Doktor Úr!
    2 éves Bischon Hawanese kiskutyám elhúzódó egészségügyi problémájával kapcsolatban szeretném szives segítségét kérni
    Súlya 7 kg. Ivaros kan kutya, neve: Szemi
    9 hónapos korában szöveti szinten megjelenő idegrendszeri problémát állapított meg nála egy szakember. Ez a probléma abban nyilvánul meg nála, hogy dobálja a hátsó lábait, azért mutattam meg a szakembernek, mert azt hittem, hogy a fajtára jellemző patella ficama lehet. Fő problémánk nem ez, csak nem tudom ennek esetleg lehet e jelentősége az extrém érzékenységével kapcsolatban.
    Ez Szemit semmiben nem gátolja boldogm vidám, kiegyensúlyozott kiskutya, talán csak az átlagnál bizalmatlanabb és bizonýtalanabb.
    Kálváriánk 1 éves korában kezdődött amikor kapott egy fertőzést (ha az volt) a kutya nem evett, lázas volt, naponta 2x vittem infúzióra, ultrahangos vizsgálattal megállapították, hogy gyomor és bélgyulladása van, melynek következtében lett egy 2 cm-es képlet a hasüregében, melyről az orvos azt gondolta, hogy a gyulladás következtében megnövekedett nyirokcsomó. Ebből sikerült Őt szerencsésen kikezelni gyulladáscsökkentő injekciókkal és qamatal mini gyomorvédő tablettával. A controll ultrahang már nem látott csomót a hasüregben.
    Ebben az időszakban Royal Cannin tápot evett. Az eset után orvosunk javaslatára tápot váltottunk, de valahogy nem volt az igazibegyik táp sem amivel próbálkoztunk. Vakarózott, szipogott, taknya, nyála egybe folyt, igy leálltam a tápokkal és én főztem neki húst rizzsel vagy krumlival, de sajnos ez sem vált be, mert ettől meg vastagon nyálkával borított kakikat produkált.
    Ez év januárjában szinte napra pontosan megismétlődótt az előző évi eset. Gyomor és bélgyulladás láz, hányás, hasmenés, képlet a hasüregben. Orvosunk javaslatára elkezdtem hyppoallergen tappal valo taplalasat. Nagyon sokfélét próbáltunk már de sajnos egyiket sem tudja 3 napnál tovább enni hányás nélkül, eddig legtovább a Trovet rovarfehérjés tápját tudta fogyasztani, de motmár azt sem birja.
    Elkezdtem neki vegán főzni, hogy kiiktassuk az állati fehérjéket és mostmár a rovarfehérjét is. Az étel összetétele rizs, qinoa, édesburgonya, és vöröslencse, melette adagolok neki Agroferm Pet multivitaminos probiotikum készítményt mivel egy széklet vizsgálat azt állapította meg, hogy nincs bélflórája a kutyának. Mostmár hasmenése nincs, de allergiás amire Apoqel tablettát szed 5,4 mg napi fél szem. Szerintem semmi hatása, de az orvos azt mondja, hogy ne hagyjuk abba. A nagyon nagy baj az az,hogy mostmár erre a vega ételre is allergiás reakciókat mutat. Sokszor hány, sokat nyeldekel, cuppog, ha fekszik és feláll akkor bukik, öklendezés nélkül visszajön valami van, hogy csak viz, de van, hogy gyomortartalom. Az orvos nem érti, azt mondja fogalma nincs mi baja a kutyának. Mostmár nagyon elvagyok keseredve, mert nem tudom mit tegyek.
    Kérem, ha módjában áll segitsen nekem!!!
    Amit Ő szed kölyökkora óta az a Nexgard Spektra havi rendszereséggel. A negyedéves féregtelenitő a Drontal vagy a Cestal. Oltásai: Biocan R és Biocan DHPPi/L4
    Műtéte még nem volt, csupán a tejfoga lett kihúzva, ami nem esettnki magától.
    Bűzmirigy problémája is volt már többször.
    Elnézését kérem a hosszú levélért.
    Üdvözlettel és köszönettel: Tóth Zsuzsi

    • Kedves Hölgyem! Vagyis allergiás reakciói vannak, idegrendszeri tünetei és normális bélflóra hiánya és sok egyéb apró tünet. Javaslom űttekinteni a használt szerei közül a bélflóra károsítókat és azokat lehetőleg elhagyni, így tenni a rovarölőkkel is. Azután van esély méregtelenítő, bélflóra helyreállító, gyógynövény és vitamin készítményekkel helyreállítani a megbomlott egyensúlyt. Ezért az alábbi csomag szereit https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/borgyulladasok-kiegeszito-kezelesere/ és Cytovetet javaslok alkalmazni neki. Üdv Dr. Molnár

      • Kedves Doktor Úr!
        Nagyon köszönöm szives segítségét és javaslatát Szemi kutyám gyógyításával kapcsolatban! Természetesen az ajánlott szereket megrendelem, továbbá az általam ediig használt szereket elhagyom.Kérdésem az lenne, hogy a csomagba az Epivet helyett kaphatnék e Cytovetet, mivel szerencsére Szeminek bőrtünetei eddig még nincsenek csak emésztőszervi, van ugyan kis lábrágcsálás és tárgyakhoz dörgölőzés, de a bőre szép seb és szörhiány nincs. Szőre szép, nem hullik. Mi a véleménye? Maradjon az Epivet is?
        Véleményét szeretném kérni továbbá Szemi táplálásával kapcsolatban. Amig a kezelése tart és a szerek hatnak megfelelö lehet e számára az általam bio alapanyagokból elkészített vega étrend? Hiánybetegség kialakulhat ennyi idő alatt? Vagy ha a szerek mellé van esetleg más etetési javaslata azt örömmel venném. Ha úgygondolja, hogy kérésem túl sok szivesen vásárolok e-mailes konzultációt, ha megirja, hogy annak mi a módja, mert a honlapon nem találom.
        Köszönettel: Tóthné

        • Kedves Hölgyem! Sajnos a csomagba nem tudok szert cserélni. Ez esetben a csomag összetevőit szükség szerint rendelje meg. Az Epivet egyébként egészséges kutya bőrének és szőrének is jót tesz én a saját kutyáim ezzel fürdetem, mint tisztasági fürdetés is. A Vega étrend nem kutyának való és előbb utóbb aminosav hiányok keletkeznek, ami nem szerencsés dolog. Én az alábbi étrendet javaslom általános táplálásra: https://energy-vet.hu/taplalas/iranymutato-etrend-husevo-allatainknak/ Üdv Dr. Molnár

  35. Kedves Doktor úr!
    4 éves angol agaram kb. 3 hónapja, normál hőmérséklet mellett, az esti órákban erősen zihált. Belgyógyászati kivizsgálások kezdődtek, túlesett 3 teljes vérképen, 2 hasi és szívultrahangon, 2 tüdőröntgenen, 2 vérnyomás mérésen, ammóniaszint mérésen, epesav stimuláción, endoszkópos vizsgálaton. Utóbbin helicobacter fertőzést és refluxot ill. ultrahangon egy feltételezett hasnyálmirigy gyulladást diagnosztizáltak. 21 napos antibiotikum kúrát kapott és savcsökkentőt. Jobban lett, de epilepszia szerű tünetei: erős zihálás, nyeldeklés nem szűntek meg, sőt erősödtek, “bambulás”-sal egészültek ki mostanra. Jelenleg fokális epilepszia gyanús. A kérdésem az lenne, hogy tudnának-e javasolni valamit jelen állapotban? Epilepsziás kivizsgálásokat mindenképp megkezdjük, de semmiképp sem szeretném, ha leszedálnák a gyógyszerekkel és tüneti kezelést kapna, mivel ezt az állapotot valószínűleg a hosszú gyomorgyulladás okozta, reménykedem, hogy ha a gyomra helyreállna ezek a tünetek is elmúlnának. Összefoglalva a gyomor állapotának helyreállítására ill. az epilepszia szerű tünetekre tudna ajánlani valamit? Melyik termékkategóriában keressek vagy milyen kombinációt lenne érdemes megpróbálni?Elnézést, hogy a levél ennyire hosszú lett, válaszát előre is köszönöm szépen! Üdvözlettel: Rácz Aliz

  36. Kedves Doktor Úr

    Az 1 év körüli fekete fiú aranyhörcsögömnek egy foltban megritkult a szőre, a folt közepén pedig egy fekete anyajegy szerű elváltozás keletkezett.
    Tudna esetleg benne nekem segíteni, hogy mi lehet a gond?
    Köszönettel
    Kovács Anikó

  37. Kedves Doktor Úr!
    Nagyon köszönöm előző válaszát!
    Ismét lenne egy kérdésem a leukémiás cicával kapcsolatban. Olvastam, hogy az alacsony dózisú
    mirtazapine erős étvágygerjesztő hatással bír macskánál és kutyánál egyaránt.
    Kis cicukám kapja az imunovet cseppet, vitamin pasztát de nagyon keveset eszik, szinte kizárólag nyers csirkemájat
    tudok belediktálni, pedig vettem prémium minőségü nedves eledeleket, mert keveset is iszik, de nem akarja megenni.
    Véleménye szerint próbálkozzak a helyi állatorvosnál beszerezni mirtazapine tablettát?
    Nagyon köszönöm a válaszát!
    Andrea

    • Kedves Andrea! A depresszió ellenes szerek étvágynövelő hatását erre használni szerintem hibás lépés. Még ha növekedne is az étvágy, mivel az étvágytalanság okát nem szünteti meg . csak ideig óráig lenne valami hatása, aztán meg ennek a szernek is a mellékhatásaival számolni kellene. Üdv dr. molnár

      • Kedves Doktor Úr!
        Köszönöm szépen a válaszait!
        Sajnos azóta el kellett altatni a cicánkat, be kellett látnunk, hogy nem tudunk segíteni rajta. 🙁
        Mindenkinek jó egészséget kívánok!
        Üdvözlettel:
        Andrea

  38. Kedves Doktor Úr!
    Köszönöm a segítségét. Kérdezni szeretném, hogy jól értem-e. A most javasolt szerek leírt 1 havi adagolása (3 hét -1 hét szünet) mellett a többi készítményt hagyjam el erre az időre?
    Üdv: Marianne

  39. Tisztelt Doktor úr!
    Szeretném megkérdezni, hogy az alább készítményeket beadhatom-e úgy a kutyánknak, hogy szét szedem a kapszulát, és beleszórom az ételébe? Sajnos kicsit problémás és elég stresszes neki bevenni a kapszulákat.
    EMÉSZTŐ ENZIM & PROBIOTIKUM KOMPLEX
    MULTIVIT MEGA C KOMPLEX
    CYTOVET
    PROBIOVET
    Immunovetet és Regavetet is kap mellette az ételbe keverve.

    Válaszát előre is köszönöm!
    Angyal Miklós

    • Kedves Miklós! Természetesen igen, a kisebb testű kutyáknak is csak így lehet adagolni. A hatóanyagok nem érzékenyek a gyomornedvre.Az Imunovetet azt azonban etetés előtt éhgyomorra kapja, maximum kevés ételbe keverve. A többi szer mehet az etetéssel együtt, akár abba bekeverve is. Üdv dr. molnár

  40. Tisztelt Doktor Úr!

    A 10 éves, 3 kilós nőstény yorkshire terrieremnek emlődaganata van. A műtét előtt mindkét tejlécben éreztem a kis csomókat, mondták a rendelőben, hogy el kell távolítani és ivartalanítani kell, de szerencsére korán észrevettük. A műtét után mondta a sebész, hogy csak az egyik oldalon észlelt csomókat (furának tartottam, de nem kérdőjeleztem meg). Most a varratszedés után pár nappal szépen gyógyul a seb így meg mertem tapogatni a megmaradt oldalt, és legalább 4 csomó van benne. Az orvos mondta hogy 2 hét múlva műthető is, és azért nem egyszerre távolították el a két oldalt mert nem lehet ekkora sebet képezni (ez számomra hihető is, csak mivel nem tájékoztattak előzetesen mindenről így ezt is kétségbe vonom). Tehát a kérdésem az lenne, hogy valóban így van ez? Illetve, hogy ha az eltávolított daganat nem rosszindulatú gyanús (gondolom ezért nem kérték a kivizsgálását) akkor vélhetően a másik oldali sem, tehát lehet hogy nem kell műteni újra? Borzasztóan megviselte a kiskutyámat az altatatás és maga a procedúra, feleslegesen nem tenném ki ennek újra.

    Nagyon szépen köszönöm a segítségét!

    • Kedves Barbara! Értem. Sajnos a nem pontos közlés kételyeket ébreszt. Mi miatt gondolták, hogy jó indulatú két oldalon több helyen is található emlő csomó? Feltétlen kellett volna venni szövettani mintát az eltávolított csomó(k)-ból, mivel csak az jelenthetne biztonságot, ha az negatív lett volna. Az mindenesetre furcsa, hogy Ön észlelt csomókat mindkét oldalon a kolléga meg csak az egyiken. Így azonban sajnos az egyáltalán nem biztos, hogy jó indulatúak e a megmaradt csomók. Ezt pedig az esetleges további konzervatív kezeléshez is igen fontos lenne tudni. Üdv Dr. Molnár

  41. Tisztelt Doktor úr!
    Jelenleg nyaralunk és magunkkal hoztuk a három hónapos macskánkat. Eddig kicsit kevesebb étvágya volt, de az gondolom az utazás miatt normális, de ma kétszer is hányt majd egyszer sokat öklendezett, de nem lett rosszul (nem tudom hogy ez esetleg szőrcsomó miatt volt-e). Tiszta vizet teszünk elé meg némi száraz macskatápot. A kedve rendben van egyébként, játszik, mászkál arra nincs panasz. Mikor érdemes állatorvoshoz fordulni esetleg?
    Válaszát előre is köszönöm!
    Viola

    • Kedves Viola! Nagy stressz egy utazás egy ilyen fiatal cicának. Amíg a hangulata jó addig nincs nagyobb baj, de ha kedvetlenné válik akkor vinni kell kollégához. Talán az öklendezés is idegi hatásra alakult ki, de azért figyeljék, ha elmúlik rövidesen akkor nincs különösebb teendő vele. Üdv Dr. molnár

  42. Kedves Doktor Úr!

    Van egy 2,5 éves szuka Staffordshire terrier keverék kutyusunk akit kicsit több mint egy éve ivartalanítattunk. Nem sokkal később séta után ,éjszak álmában vagy amikor csak feküdt bepisilt de láttuk rajta ,hogy ő is meglepődik és ez nem szándékos. Egy időre ez abba maradt csak pár csepp volt a lakásban, de most megint visszatért a nagy mennyiségű vizelet. Sokat iszik de mindig is sokat ivott cukorbetegsége nincs. Tanácsot szeretnék kérni ,hogy melyik készítményt kellene használnunk és milyen adagolással. Előre is köszönöm a segítséget. Szép napot!

    • Kedves Anikó! A hormonhiányos típusú vizeletürítési zavar és egy hólyaghurut keveredés elehet a háttérben. Hólyaghomok jelenléte sem kizárt. Egy vizeletvizsgálat fontos lenne mihamarabb. Addig is a Gynevet, Imunovet, Multivit Mega C és az Emésztőenzimek & Probiotikum koplexet javaslom elkezdeni. Üdv Dr. molnár

  43. Kedves Doktor Úr!
    Van egy 1,5 éves 10 kg-os kan tacskó kutyám.Érdeklődni szeretnék,hogy a Skelevet tablettát megelőzés képpen lehet-e adagolni és,ha igen,akkor hogyan?Azt olvastam,hogy csodaszer! :)Esetleg ajánl e valami mást is neki?Nem kap vitaminokat,csak minőségi tápot,zöldséget és gyümölcsöt.Válaszát előre is köszönöm Lilla

    • Kedves Lilla! Igen lehet, sőt javasolt. Azonban a Skelevet egy csomag részeként fejti ki a legjobban a hatását tapasztalataim szerint. Itt küldöm a linkját: https://energy-vet.hu/kutya-macska-termek/mozgasszervi-es-gerincproblemak-kiegeszito-kezelesere/ Ezt javaslom megelőzésre alkalmazni minden második hónapban 3 héten át. A már megbetegedett állatoknak 3+3 hónapos teljes dózisú kezelést alkalmazunk. Amit azután érdemes fenntartani a prevenciónál javasolt minden 2. hónapban alkalmazott 3 hetes kezeléssel. Nem csodaszer, “csak ” bepótoljak azokat a csont , porc és szalagok számára szükséges hatóanyagokat amelyek sajnos kimaradnak kedvenceink táplálékából. Üdv Dr. Molnár

  44. Tisztelt cimzett! pneumodog injekciónak milyen mellékhatása lehet? Eltelt több mint 30 óra és a kutya nem eszik,nem iszik,és bújkál. mintha nem tudna menni. Hányás hasmenés nem volt. Köszönöm. Üdv. Balogh Anita

    • Kedves Anita! Vigye vissza a kutyát az alkalmazó kollégához aki valószinüleg segítségükre lehet. Lehet, hogy mellékhatás alakult ki , de az is lehet, hogy zokon vette a kutya az erőszakot amit alkalmazhattak ellene a becseppentéskor. De ha máskor, amikor adták neki ilyen nem csinált, akkor az előbbi gond is fennállhat, ekkor feltétlen vigye vissza a kollégához. Üdv Dr. molnár

  45. Tisztelt Doktor Úr! 11 éves keverék, ivartalanított (4 éves korában) szuka kutyusunk (fő fajtajelleg snauzer) bőre alatt megduzzadtak a nyirokcsomók. A hátsó láb combján, mellső láb hónaljában, nyakán, vállán sorra jelentek meg és nőttek is. A citológiai vizsgálat kizárta a gyulladást, lymphomára gyanakodott állatorvosunk, de a szövetkimetszést nem javasolta. Kezelésként 5 mg-os Predisolon tablettát kapott, napi 3 szemet. Ma első nap kapta meg, tegnap egy injekciót kapott. Eddig mellékhatást nem vettünk észre, a kutyus kissé élénkebb volt ma. Étvágyával, székletével, vizeletével nem volt eddig gond, kicsit lelassult a mozgása, sokat aludt. Ön szerint javasolt-e valamilyen táplálékkiegészítő adagolása? Ez a szteroid, amit kap a kutyus, mennyire lehet káros a szervezetére? Előre is köszönöm válaszát, segítségét!

    • Kedves Zsuzsa! Feltétlen vigye el vérvizsgálatra, ha eddig nem történt meg és küldje el kérem az eredményt. Milyen előzetes betegségei voltak és alkalmaznak e valamilyen megelőző kezelést bármire a kutyának.
      Ezek alapján tudok javasolni kiegészítőt. A szteroid rövid távon adva és mérsékelt dózisban nem okoz visszafordíthatatlan problémákat. Üdv dr. Molnár

      • Tisztelt Doktor Úr! Köszönöm gyors válaszát. Vérvizsgálatot még nem végeztek a kutyuson. Előzőleg nem volt komolyabban beteg a kutyus, illetve időnként a bűzmirigyét kellett kitisztítani. Kb. fél éves korában egy hasi sérvműtétet végeztek el, problémamentesen. Konzultálni fogok az orvosával, és mielőbb küldöm az eredményt. Időközben megrendeltem Önöktől két készítményt: a CYTOVET és IMUNOVET termékeket. Adhatom-e ezeket addig a kutyusnak? Kaphatja-e a szteroiddal együtt? Köszönöm segítségét. Üdvözlettel: Móringné Zsuzsa

  46. Tisztelt Doktor Úr!

    Az állat faja: Havanese
    neme: kan/ivaros/ rejtett here
    kora: 3 éves
    Az állat testtömege: 6kg
    Az állat táplálási formája: BARF (nyers hús/csont/belsőség/zöldség testsúlyának megfelelő arányban
    Emésztési zavar: 1 éves korában reggelente éhgyomorra sárgás hányás fordult elő időközönként. Azóta napi 2 drazsé Jian Pi Wan adagolása mellett (állatorvos javaslatára) ez a tünet teljesen megszűnt.
    Bőre mindig rendben van
    Füle egy évben kétszer begyulladt (enyhén) azóta fülében a szőr az állatorvos javaslatára havonta kozmetikus által szedve van, a gyulladás azóta maximum egy évben egyszer fordul elő nagyon enyhe formában (ez a párás éghajlat miatt alakul ki könnyebben).
    Milo egy vidám, energikus, barátságos, játékos egészéges kutyus benyomását kelti.
    A külső élősködök ellen egész évben védekeznünk kell mert az állandó lakhelyünk szubtrópusi éghajlat ahol egész évben nagyon erős bolha jelenlét van. Szivférgességre az adott terület magas rizikófakorúnak számit a mocsarak közelsége és a szúnyogok nagy száma miatt. Az elmúlt 3 évben különböző szereket próbáltunk: Advocate Spot on (nem védett), Trifexis, Nexgard Spectra, Vectra 3 D spot on (ez volt a legutolsó szer ami rákerült).
    Az utolsó 1 évben nem kapott védőoltást (veszettség elleni védőoltása 3 évre érvényes, kombinált oltást 2 éve kapott).
    A következő kiegészitőket kapja rendszeresen:
    Fytovet (2 és éve)
    Jian Pi Wan ( 2 éve)
    D vitamin (2 éve)
    Probiotikum komplex (2 éve)
    Omega 3/ halolaj (2 éve)
    Hepa Pet Plus 700 mg (1 hónapja)
    Máriatövis olaj (1 hónapja)
    Műtve nem volt még
    Allergiát eddig nem tapasztaltunk

    Kiskutyánk műtéti előkészítés miatt végzett vérvétele során kiderült, hogy a májával valami nincsen rendben.
    (Ivartalanitás volt betervezve rejtett heréjűség miatt).
    Végeztek nála hasi és szív ultrahangot amely teljesen negativ volt.
    Kiskutyánk makk egészségesnek tűnik. Gyönyörű, egészséges bőr és szörzet. Tiszta szemek. Csupa jókedv, higgadt amikor arra van szükség és játékos amikor van partner hozzá. Nincs soha tovább egyedül hagyva mint maximum napi 1-2 óra.
    Két vérvétel történt. Azok alapján tudna tanácsot adni, hogy mi okozhatjaa máj eltérést ?
    Gyanúm, hogy esetleg a Vectra 3D okozhatta (Ez azért merült fel bennem, mert nővérem mopszának szintén a semmiből ugyanilyen máj értékek jöttek ki és a közös bennük maga rovarirtó szer volt.)
    Jelenleg nem mertem rá más védekezést tenni mint egy direkt kutyáknak kifejlesztett illóolaj spot on komplexet amely teljesen természetes, a bőre jól viselte bár félek, hogy amint a magyarországi szabadságról haza térünk a szubtropusi éghajlatba, a rengeteg bolha és szúnyog ellen nem fog védeni.
    Okozhatja a máj eltérését a külső élősködők ellen használt szerek?
    Milyen védekezést tudok használni ami megvédi a külső élősködőktől hatásosan és nem károsítja a májat?
    Máját mivel gyógyithatnám meg? (jelenleg máriatövis, Hepa Pet Plus. Cytovetet rendeltem).
    B vitamin komplex adagolása kutyáknál lehet hatásos védelem a bolhák és szúnyogok ellen?

    ELSŐ VÉRVÉTEL:
    AUTOMATA VÉRKÉP SIEMENS ADVIA 120
    Vörösvérsejtszám 6,46 T/L 5,50 – 8,50
    Hemoglobin 166 g/L 120 – 180
    Hematokrit 48,0 % 38.0 – 57.0
    MCV (átl. vvs térf) 74 fL 61 – 80
    MCH (átl. vvs Hb-tartalom) 25,7 pg 20.0 – 26.0
    MCHC (átl. vvs Hb koncentráció) 346 g/L 300 – 360
    Átlagos mért. vvs Hb konc. 346,00 300-360
    Mért vvs Hb tartalom 25,60
    Vvs méret szórás 13,2 12.0 – 13.2
    Hb koncentráció eloszlási szélesség 18,60
    Vvs Hb szórás 3,21
    Hyperchrom vvs % 0 %
    Hypochrom vvs % 1 %
    Microcytaer vvs % 0 %
    Makrocitozis +
    Macrocytaer vvs% 5 %
    Thrombocyta 219 G/L 150 – 450
    Átlagos vérlemezke térfogat 9,0 fL 8.5 – 14.5
    Mean Platelet Component 232 g/L
    Thrombokrit 0,20 %
    Thrombocyta térfogat szórás 61
    Fehérvérsejtszám 10,6 G/L 6.0 – 15.0
    Neutrophil abs. (Advia 120) 4,9 G/L 4.3 – 9.0
    Lymphocyta abs. (Advia 120) 4,42 G/L 0.50 – 4.50
    Monocyta abs. (Advia 120) 0,40 G/L 0.25 – 1.00
    Eosinophil abs. (Advia 120) 0,85 G/L 0.10 – 1.20
    Basophil abs. (Advia 120) 0,01 G/L 0.01 – 0.08
    Large Unstained Cells abs. (Advia120) – 0,01 G/L 0.03 – 0.58
    RETICULOCYTA PARAMÉTEREK SIEMENS ADVIA 120
    Abszolút retikulocitaszám 47,7 G/L <60 G/L
    Retikulocyta % 0,7 %
    Reticulocyta MCV 85,10 fL 81.00 – 97.00
    Reticulocyta cellularis Hb 25,80 pg
    Retikulocyta Hb koncentráció + 308,00 262.00 – 281.0
    Reticulocyta RDW 19,90
    Alacsony festődésű reticulocyták 219,0 68.0 – 647.0
    Alacsony festődésű reticulocyta % – 57,9 65.0 – 91.0
    Közepes festődésű reticulocyták 85,00 6.40 – 260.0
    Közepes festődésű reticulocyta % 22,50
    Magas festődéső reticulocyták 74
    Magas festődésű reticulocyta % + 20 4.30 – 10.00
    MCV delta 10,53
    CHDW delta 0,47
    HDW delta 34,10
    RDW delta 7,50
    VÉRKENET MORFOLÓGIA
    Mikrofilaria (vérkenetből) negatív negatív
    VÉRALVADÁSI-VIZSGÁLATOK
    Prothrombin idő 7,2 sec 6.0 – 11.0
    APTI 11,2 sec 10.0 – 20.0
    KLINIKAI KÉMIA – ENZIMEK/SZUBSZTRÁTOK
    Összfehérje 67 g/L 55 – 75
    ALT (GPT) ++ 359 U/L 5 – 60
    Alkalikus foszfatáz 53 U/L – 280
    Karbamid + 9,8 mmol/L 2.5 – 6.7
    Kreatinin 38 umol/L 20 – 150
    MINTA MINŐSÉGI INDEXEK
    Hemolizis +++
    Közepes fokban hemolitikus minta. Bilirubin, GGT, fruktózamin, CK, LDH értékeket jelentősen, AST, foszfor értéket közepesen emelheti. Összfehérje, albumin, koleszterin, és magnézium értékeket kismértékben emelheti. Kalcium, kreatinin, CRP értéket csökkentheti.
    Ikterusz NORMAL
    Lipaemia NORMAL
    Validáló orvos megjegyzése: Az ALT mérsékelt emelkedése nem specifikus elétérés, amely enyhe hepatocelluláris károsodásra utal. Másodlagos májelváltozásokat okozó betegségek pl. szívbetegség, bélrendszeri betegségek, endokrin eredetű betegségek kizárása javasolt elsőként. PSS kizárása megfonothlató.
    Technikai megjegyzés: Közepesen hemolitikus minta. Ilyen fokban hemolitikus mintából nem mérhető: fruktózamin, GGT, CK, LDH, K, összbilirubin, foszfát, SDMA. Egy héten belül beküldött nem hemolitikus mintából a fenti paramétereket lemérjük az eredeti profil részeként. Ha nem érkezik új minta egyedi kedvezménnyel számlázzuk. Utóbbi esetben további kedvezményekben nem vesz részt a minta.
    ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

    MÁSODIK VÉRVÉTEL:
    AUTOMATA VÉRKÉP SIEMENS ADVIA 120
    Vörösvérsejtszám 6,42 T/L 5,50 – 8,50
    Hemoglobin 162 g/L 120 – 180
    Hematokrit 46,6 % 38.0 – 57.0
    MCV (átl. vvs térf) 73 fL 61 – 80
    MCH (átl. vvs Hb-tartalom) 25,2 pg 20.0 – 26.0
    MCHC (átl. vvs Hb koncentráció) 347 g/L 300 – 360
    Átlagos mért. vvs Hb konc. 350,00 300-360
    Mért vvs Hb tartalom 25,30
    Vvs méret szórás 12,6 12.0 – 13.2
    Hb koncentráció eloszlási szélesség 18,80
    Vvs Hb szórás 3,10
    Hyperchrom vvs % 0 %
    Hypochrom vvs % 0 %
    Microcytaer vvs % 0 %
    Macrocytaer vvs% 2 %
    Thrombocyta 266 G/L 150 – 450
    Átlagos vérlemezke térfogat 11,1 fL 8.5 – 14.5
    Mean Platelet Component 205 g/L
    Thrombokrit 0,29 %
    Thrombocyta térfogat szórás 67
    Fehérvérsejtszám 9,8 G/L 6.0 – 15.0
    Neutrophil abs. (Advia 120) 5,0 G/L 4.3 – 9.0
    Lymphocyta abs. (Advia 120) 3,94 G/L 0.50 – 4.50
    Monocyta abs. (Advia 120) 0,35 G/L 0.25 – 1.00
    Eosinophil abs. (Advia 120) 0,46 G/L 0.10 – 1.20
    Basophil abs. (Advia 120) 0,01 G/L 0.01 – 0.08
    Large Unstained Cells abs. (Advia120) – 0,02 G/L 0.03 – 0.58
    RETICULOCYTA PARAMÉTEREK SIEMENS ADVIA 120
    Abszolút retikulocitaszám 41,4 G/L <60 G/L
    Retikulocyta % 0,7 %
    Reticulocyta MCV 90,30 fL 81.00 – 97.00
    Reticulocyta cellularis Hb 26,40 pg
    Retikulocyta Hb koncentráció + 296,00 262.00 – 281.0
    Reticulocyta RDW 14,60
    Alacsony festődésű reticulocyták 214,0 68.0 – 647.0
    Alacsony festődésű reticulocyta % 65,4 65.0 – 91.0
    Közepes festődésű reticulocyták 58,00 6.40 – 260.0
    Közepes festődésű reticulocyta % 17,70
    Magas festődéső reticulocyták 55
    Magas festődésű reticulocyta % + 17 4.30 – 10.00
    MCV delta 17,71
    CHDW delta 0,19
    HDW delta 20,20
    RDW delta 2,70
    KLINIKAI KÉMIA – ENZIMEK/SZUBSZTRÁTOK
    Összfehérje 66 g/L 55 – 75
    Albumin 31,1 g/L 25.0 – 41.0
    Globulin 34,9 g/L 20.0 – 45.0
    A/G arány 0,89 0.60 – 1.50
    ALT (GPT) + 194 U/L 5 – 60
    2019.07.03. ++ 359 U/L 5 – 60
    AST (GOT) 39 U/L 10 – 50
    GLDH ++ 38 U/L – 10
    Alkalikus foszfatáz 102 U/L – 280
    GGT 4 U/L – 9
    Összbilirubin 3,5 umol/L 0.1 – 5.1
    Epesavak ++ 35,5 umol/L – 5.0
    Epesavak postpandriális +++ 80,8 umol/L – 10.0
    Alfa amiláz 539 U/L 100 – 1200
    Lipáz (pancreas) 41 U/L 8-81
    CK (kreatin-kináz) 70 U/L 20 – 225
    LDH 38 U/L 20 – 250
    Triglicerid 0,80 mmol/L 0.30 – 1.20
    Koleszterin 5,0 mmol/L 3.2 – 6.2
    Glükóz (Szérum) + 5,4 mmol/L 2.8 – 4.9
    Nem NaF-os csőböl mért érték. A szérumot több mint 30 perccel a vérvétel után elkülönítve, a valós koncentráció magasabb lehet.
    Fruktózamin 277 umol/L 187 – 386
    Karbamid 5,2 mmol/L 2.5 – 6.7
    2019.07.03. + 9,8 mmol/L 2.5 – 6.7
    Kreatinin 94 umol/L 20 – 150
    KLINIKAI KÉMIA – ELEKTROLITOK
    Nátrium 148 mmol/L 135 – 155
    Kálium 4,13 mmol/L 3.60 – 5.60
    Na/K arány 35,84 28.80 – 40.00
    Klorid 114 mmol/L 100 – 116
    Kálcium 2,51 mmol/L 2.50 – 3.10
    Magnézium 0,81 mmol/L 0.70 – 1.00
    Foszfát 1,2 mmol/L 0.8 – 1.6
    KLINIKAI KÉMIA – SPECIÁL

    • Kedves Boglárka! Májfunkciós eltérésnél és részben vese funkciós zavaroknál is minden esetlegesen toxikus ágenset javasolt elhagyni. Így a élősködők elleni szereket is. Továbbá méregtelenítő hatású szereket és máj regenerálókat javaslok alkalmazni. Regavet, Cytovet, Multivit Mega C, Emésztőenzimek & Probiotikum komplex kombinációban javasolt. Üdv Dr. molnár

  47. Tisztelt doktor úr!
    Olyan kérdésem lenne kölyök kutyám 3hónapos két napja vettem. Mitől lehet hogy amikor mozog vagy fut olyan mintha víz lötyög e a hasában?

    • Kedves Tibor! Vigye el kollégához vizsgálatra ha etetés és itatás előtt is így veszi észre. Ivás után ténylegesen úgy lehet hallani mintha lötyögne a víz a hasában, ami a gyomorban a megivott nagy mennyiségű víztől lehet. üdv dr. Molnár

  48. Tisztelt Doktor Úr!
    Van egy 3 éves havanese kutyusom akinél tavaly megállapitották,hogy alergiás mindenféle atkára poratka,tárolásiatka stb
    havi szinten kap hyposens oldatos injekciót meg az étkezésére is odafigyelek ennek ellenére sokszor vakarózik és nyalja magát
    lábán a szőr elég hiányos ezáltal! Tudna valamilyen tanáccsal segíteni nekem mitévő legyek hogy ez a viszketés elmaradjon?
    szteroid tartalmú gyógyszert is kapott ideiglenesen de azt nem szeretném adni sok mellékhatás végett ha nem muszály!
    Válaszát előre is köszönöm.:Pné

  49. Tisztelt Doktor Úr !
    A 3 éves szuka ivartalanitott kislány yorkim,a múlt hétfőtől péntekig hányt éjszaka.
    Pénteken vittük orvoshoz ,ultrahangozták,röntgenezték,és még aznap kontraszttos röntgent is csináltak.
    Kapott injekciót,gyulladás ellen,antibiotikumot,és hányás csillapitót,meg gyomorvédőt.
    Másnap reggel megint ultrahang,és röntgen,de jó lett minden.
    AAkkor már egész héten nem volt széklete,de nem is erölködőtt.
    Vasárnap elvittük az ügyeletre ahol szintén a korábban felsorolt injekciókat kapta + enyhe hashatót,amitől másnap nagyot üritett híg formában.
    Kérdésem az lenne,hogy tegnap óta megint nincs széklete,és ingere de jól van

    • Kedves Angéla! A bélelzáródás gyanúja miatt vizsgálják a kollégák a kutyát. Az jó jel, hogy a hashajtóra ürített székletet. De ettől még a belet szűkítő idegen test/folyamat nem zárható ki. Erre sajnos nincs jobb gyógymódom, mint amit eddig is csináltak. Ha újra rendesen ürít majd akkor a Regavet és az Emésztőenzimek & Probiotikum komplexet javaslom neki alkalmazni. Üdv Dr. Molnár

Vélemény, hozzászólás?